Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görmen Lazım : Şehr-i Aksaray

45PAYLAŞIM

Bir Aksaraylı olarak ''Görmen Lazım '' bölümünde memleketimi tanıtmayı kendime borç bildim

İç Anadolu'da bulunan Aksaray şehrinin tarihi antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Hititler devrinde "Garsaura" adıyla anılan yerleşim, son Kapadokya kralı Archelaos tarafından yeniden inşa edildi. Şehri yeniden inşa edilen krala nispeten kente "Archaleis" adı verildi.
 

Hasandağı ve Nora Antik Kenti'nden başlayalım

Aksaray'a 30 kilometre mesafe uzaklıkta olan Nora Antik Kenti, Hasandağı'nın eteklerinde bulunmaktadır. Şehr-i Viran yani viranşehir olarak da bilinmektedir.

Sultan Hanı

İpek yolu üzerinde bulunan, kervanların emniyetli bir şekilde konaklamasını sağlamak maksadıyla yapılan bina, Türkiye’deki en büyük han örneğidir.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Hasandağı'volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir.Günümüzde çok sayıda turist çekmektedir.

Ihlara Vadisinin Merdivenleri...

Ihlara Vadisi'ne gelmemiş olsanız bile vadiye inen bu meşhur merdivenleri mutlaka duymuşsunuzdur.  Tam 380 basamak.
Bu merdivenlerden inince sağ tarafınızda Ağaçaltı Kilisesi'ni göreceksiniz.

Ağaçaltı Klisesi

 Kilisenin içinde bulunan resimlerin çoğu silinmiş olsa da hala görülmeye değerdir. Hristiyanlığa ait birçok tasvir görmek mümkündür.Ağaçaltı Kilisesi’nin yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor.

Kızıl Klise

Kızıl Kilise, kırmızı kesme taştan yapıldığı için bu ismi almış bir Ermeni kilisesidir.

Çanlı Klise

Aksaray Manastırlar Tepesi'ndeki Çanlı Kilise'den kaçak kazıda çıkarılan kedi ve çocuk mumyaları müzenin en çok ilgi çeken bölümünü oluşturuyor. 

Eğri Minare

Minare, XIII. yüzyılda Alaaddin Keykubat’ın babası Sultan I. Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır. Minarenin yanındaki cami ise sonradan inşa edilmiştir.Pisa Kulesi’ni andıran Eğri Minare, turistlerin ilgi gösterdiği gezi noktalarından biridir.

Güzelyurt Evleri

Güzelyurt evlerinde ilk olarak Rumlar yaşarmış. Kurtuluş savaşının ardından Rumlar Yunanistan’a göç etmiş, Yunanistan’daki Türkler ise Güzelyurt’a gelerek bu evlerde yaşamıştır. Türkler evlerin mimarisine sahip çıkıp sağlam bir şekilde günümüze kadar gelmesini sağlamıştır.

Manastırlar Vadisi

 Hristiyanlığın Anadolu’ya yayıldığı, Ortodoks mezhebi düşüncesinin temellerinin atıldığı ve manastır  döneminin özelliklerini en iyi yansıtan 28 adet kaya oyma kilisesi ve yeraltı şehirleri ile "Küçük Bir Ihlara " görünümündedir.

Belisırma

köyün eski sahipleri olan Rumlar buraya ‘hoş manzara’ anlamına gelen ‘peristirema’ adını takmışlar. Manzaranın hoş seyri değişmese de, köyün adı zamanla Türkçeleşen telaffuzuyla Belisırma olarak anılmaya başlamış.

Zinciriye Medresesi

 Zincirli Mahallesinde “Zinciriye Medresesi” olarak bilinen Karamanoğullarından Yahşi Bey tarafından 14.yy. da yaptırılan bina içerisindedir.

Yılanlı Klise

Yılanlı Kilise’nin adını burada bulunan bir rahip mezarından çıkan altın yılan figüründen aldığı söyleniyor.

Yılanlı Klise Efsanesi

Kilise içerisinde de bu efsanenin kahramanları olan dört çıplak günahkar kadının uğradığı sekiz yılanın saldırısı sırasında gelişen olaylar sergileniyor. Çocuğunu emzirmediği için cezalandırılan ikinci kadının yılanların göğsüne saldırdığı, yalan söyleyen üçüncü kadının ağzına saldırdığı ve dördüncü kadının da söz dinlemeyip, itaat etmediği için kulaklarına saldırdığı tasvir ediliyor.

Narlıgöl (Krater Gölü)

Ihlara Vadisi'ne giderken mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi de Narlıgöl. Kalp şekliyle dikkat çekmektedir.

Kırkgöz (Saratlı) Yeraltı Şehri

Aziz Mercurius olarakta bilinen yeraltı şehri Aksaray ilinin Kapadokya bölgesinde, Gülağaç ilçesine bağlı Saratlı Beldesi'nde İpek Yolu üzerinde bulunur.

bütün içeriklerin kaynağı; Aksaray hakkında genel bilgiler 
Yağmur Ç (@majrouna) • Instagram photos and videos

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
saziyec

SEN NASIL BİR KRALSIN👏🏻

majrouna

Aksaray kralı sjshjshsjhsj

Görüş Bildir