Gerçekler Acıdır: Fakir Bir Ülkede Yaşayıp Yaşamadığınızı Anlamanızı Sağlayacak 15 İşaret

327PAYLAŞIM

Kendimizle karşılaştırma yapmadan okuyalım bakalım... 🙄

1. Yeni çıkan teknolojik ürünleri satın almanın hayali bile kurulamaz.

iPhone 12, Playstation 5, robot süpürge... Birçok ülkede kısa süreli bir para biriktirme sürecinin ardından satın alınabilen bu ürünler, fakir ülkelerdeki insanlar için yalnızca almak isteyecekleri ürünler olarak kalır.

2. En önemsiz konumlar için bile adam kayırma vardır.

Hem özel sektörde hem de kamuda işinin ehli insanlar yerine doğru yerlerde tanıdıkları olanlar işe alınır. Bu kişiler tanıdıkları vasıtasıyla girdikleri işin hakkını veremezler, sistemde aksaklıklara neden olurlar.

3. Sanat değersiz görülür.

Geçimini sağlayamayan birinin her şeyi boş vererek sanatla ilgilenmesini tabii ki bekleyemeyiz. Ayrıca bu ülkelerde restorasyon facialarıyla da sıklıkla karşılaşılır.

4. İnsanlar eğitimsizdir ve eğitimde fırsat eşitliği yoktur.

www.instagram.com

Kimi öğrencilerin hakları olan eğitime ulaşmak için ekstra çaba harcamalarına gerek kalmazken kimilerinin ise dağları bayırları aşması gerekir. Kimisi akıllı tahtada kimisi ise kara tahtada eğitim görür. Tüm bu eşitsizliğin yanı sıra toplumun özellikle orta yaş ve yaşlı kesimi eğitimsizdir. Gençleri de eğitim görmüş ancak eğitilememiştir.

5. Toplumda psikolojik rahatsızlıkların ve mutsuzluğun oranı her sene artış gösterir.

Anksiyete, panik atak, depresyon... Geçim sıkıntısı nedeniyle vatandaşlar hayatlarının her alanında sorunlar yaşamaya başlar. Bu durum da psikolojik rahatsızlıkların kendini göstermesiyle sonuçlanır.

6. Halk sefalet içindeyken devlet yönetimindekiler refah içinde yaşar.

Halk evine götürecek ekmek bulamazken, devlet yönetimindekiler gereksiz şeylere fazla harcamalar yapmalarıyla gündeme gelir. Ayrıca halkın yoksulluğunu görmezler. Özetlemek gerekirse fakir ülkelerin yöneticileri zengin olur. Örneklerinden biri de Tayland Kralı Bhumibol Adulyade.

7. İnsanları gergindir, her şey kavga konusu olabilir.

Paranın direkt olarak mutluluğu getirip getirmediği tartışılır ancak parasızlığın mutsuzluğu beraberinde getirdiğine şüphe yok. Geçim sıkıntısı çeken insanın her şeye bir anda yoktan yere öfkelenmesi pek şaşırtıcı değil.

8. Herkesin her konuda fikri vardır, uzmanlaşma yoktur.

Herkes her konuda bilgili olduğunu düşünür ve başarılı olduğu şeyleri tespit edip ona yoğunlaşarak çalışmalar yapmak yerine oldukları yerde saymayı seçerler.

9. Yurt dışıyla alakalı her şey çok fazla heyecan uyandırır.

Yurt dışından gelmiş bir turist veya en basitinden yurt dışından alınmış bir tişört bile girilen ortamda üzerine dakikalarca konuşulacak kadar önemsenir. En sıradan şeyler bile söz konusu yurt dışıyla bağlantılı olduğunda büyük hayranlıkla bahsedilir.

10. Her türlü hobi lükstür.

İnsanlar geçimlerini sağlamak için yoğun bir şekilde çalışmak zorunda kalırlar. İşin yorgunluğu ve hobi malzemelerinin pahalı olması nedeniyle de isteseler bile bir hobiye sahip olamazlar.

11. İnsanlar emeklerinin karşılığını alamaz.

Fakir ülkelerde işverenler çalışanlardan yüksek performans sergilemelerini beklerken emeklerinin yarısını bile karşılamayacak şekilde maaş verirler. Eğer ki çalışan bu maaşı kabul etmeyecek olursa da işinden edilir.

12. Vatandaşların ekonomik gelirleri arasında uçurum vardır.

Zengin olan çok zengin, fakir ise çok fakirdir. Bu da toplumda büyük bölünmüşlüklere, anlaşmazlıklara yol açar. Zenginler fakirlerden nefret eder, fakirler de zenginlerden.

13. Genç nüfus her ne kadar istese de gezi planlarını gerçekleştiremez.

twitter.com

Gençlik gezince güzeldir ama elinde yalnızca o günü kurtaracak kadar parası olan bir genç nasıl gezebilir ki? Gençlik yıllarını doyasıya yaşayamayan kişiler de orta yaşlarına geldiklerinde bir bunalım krizine girebilirler.

14. Vatandaşlar asgari ihtiyaçlarının karşılanmasına bile şükredecek durumdadır.

Evine düzenli olarak et girebilen aileler, gezen tavuktan yumurta tüketebilenler, kışın dışarısı soğukken kaloriferi rahatça açabilenler, okul için gerekli ihtiyaçları alabilmek için maaş gününü beklemeye gerek duymayanlar...

15. İşini gerçekten iyi yapmaya çalışan yok denecek kadar azdır, insanlar sadece mesai saatini tamamlamaya bakar.

Çalışanlar yapacakları işleri yalnızca yapmak için yapar, en mükemmel şekilde tamamlamaya çalışmazlar. Bu nedenle çoğu iş tam anlamıyla bitirilemez.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Dünyanın Gerçek Yüzüyle Tanışma Vakti Geldi: Sizi Uzun Düşüncelere İtip Kalbinizi Acıtacak 20 Çalışma - onedio.com
Dünyanın Gerçek Yüzüyle Tanışma Vakti Geldi: Sizi Uzun Düşüncelere İtip Kalbinizi Acıtacak 20 Çalışma - onedio.com
Yine Utandık! Ülkemizin Dört Bir Yanından 'Keşke Yaşanmasaydı' Dediğimiz Olaylar - onedio.com
Yine Utandık! Ülkemizin Dört Bir Yanından 'Keşke Yaşanmasaydı' Dediğimiz Olaylar - onedio.com
İnsanları Görüyoruz Ama İnsanlık Göremiyoruz: Üzerlerinde Hakkımız Varmış Gibi Hayvanları Acımasızca İstismar Ettiğimiz 14 Alan - onedio.com
İnsanları Görüyoruz Ama İnsanlık Göremiyoruz: Üzerlerinde Hakkımız Varmış Gibi Hayvanları Acımasızca İstismar Ettiğimiz 14 Alan - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

medyayi egitimi ele geçirip halki cahillestirip, insanlari din, ırk, milliyetcilik, sag sol, x,y,z diye ayrıştırıp birbirine düşman edip arada sirada kurgusal darbeler yapip, hem ülke içinde hem baska ulkelerle kaos çıkarıp korku panik kültürüyle onlara iktidarlarinin çıkarları doğrultusunda her istediklerini yaptırmak, halkı sömürmek... medya ve egitim elinizdeyse cahil sorgulamayan bir toplum yaratarak onlara istediginiz gibi hukmedebilirsiniz, kula kulluk ettikleri hayatı krallik sanip mutlu olacaklardir...

hasankarakulak8

cennet gibi ülkede sefaletten ölücez.

celineee

6 numara icin daha yakinlardan bir ornek yok mu ya, o kadar uzaga gitmeye gerek yoktu

t.macto

Çok tanıdık geliyor nedense :)

Görüş Bildir