Gelecek Nesillerin Hayallerini Kodlamalarına Yardımcı Olmak İçin Yapmamız Gereken 7 Şey

-

Bildiğimiz üzere teknoloji tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor. Dünya, teknolojinin gelişimine katkı sağlarken biz bireylerinde yapması gereken önemli görevler var. 

İlk başta teknolojiyi iyi anlamak ve gelişmesine yardımcı olmak. Her ne kadar yaşınızın geçtiğini düşünüyor olsanız bile, sizden sonra gelecek nesillerin geleceğe imzasını atmalarını sağlamak sizlerin, bizlerin elinde. 

Gelişme evresindeki bir çocuk kod öğrenirse ne olur? Dünyanın her yerinde geçerli bir iş, her ülkede coderlar aynı dili konuşur, ister Çin, ister Amerika'da programlama dili kullanılır. 

Son günlerde Türkiye'deki eğitim sisteminde yapılan değişiklikler tartışmaları yol açarken bilim ve teknoloji alanlarında bazı derslerin hala olmaması bir başka düşündürücü konu. 

Gelecekti nesillerimize nasıl katkı yapacağımızı bilmek için bu rehber niteliğindeki içerik sizlere fikir verebilir.

1. Evvela kod yazmanın ne demek olduğunu çocuklarımıza iyi anlatabilmeliyiz.

Her alanda olduğu gibi kod yazmada da birinci öneri "motivasyon". Çocuğa karşı motive edici anlatımlar yaparak evvela merak uyandırmak gerekiyor. 

Nasıl motive edebileceğiniz konusunda sorunlar yaşayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka uzmanlardan veya kitaplardan yardım alıp evvela kendinizi eğitin.

2. İnternet üzerindeki kaynakları iyi araştırıp öğrenmekte fayda var.

Başta, sitemiz Onedio.com, eksisozluk.com, tr. tr.wikipedia.org gibi sitelerde kaynaklara ulaşılabilecek içerikler bulabilmek mümkün. 

Bu maddenin altına ekleyeceğim birkaç bonus tavsiye de başlangıç için iyi bir yol gösterici olacaktır. 

Her çocuğun bir bilgisayar bilimcisi olması gerekmez ya da beklenmez, ancak tüm çocuklar bilgi işlemle keşfetmek ve yaratmak için fırsat bulabilmeli. Siz de ebeveyn olarak çocuğunuza bu fırsatları sunabilmelisiniz.

BONUS 1. Siz de dahil olmak üzere nasıl yazılımcı olunur? En faydalı kaynakların olduğu bu listeye göz atın.

Nasıl Programcı Olurum Sorusuna Yanıt Veren 17 Online Kod Eğitim Sitesi - onedio.com
Nasıl Programcı Olurum Sorusuna Yanıt Veren 17 Online Kod Eğitim Sitesi - onedio.com

BONUS 2. Yazılım uzmanlığı nedir sorusuna cevap arayanları şöyle alalım.

12 Maddede Yazılım Uzmanlığı Nedir - onedio.com
12 Maddede Yazılım Uzmanlığı Nedir - onedio.com

BONUS 3. Gerekli eğitimler sonrasında Google'da çalışan bir çocuğunuz bile olabilir.

14 Maddede Bir Google Ofisinde Çalışmanız İçin Gereken Yetenekler ve Olası Kazançlar - onedio.com
14 Maddede Bir Google Ofisinde Çalışmanız İçin Gereken Yetenekler ve Olası Kazançlar - onedio.com

3. Ama benim çocuğum oyun oynamayı çok seviyor diyorsanız üzülmeyin ama endişelenin. Çünkü suç sizde olabilir.

Yine de bu durumun bilimsel bir açıklaması var. Yapılan akademik bir araştırmada çocukların kendilerine oyunlara vermesinin temel nedeni olarak "sosyal iletişimsizlik" gösteriliyor. Yani, çocuğu ile olumlu diyaloglar kurmayan, kuramayan bizler yüzünden çocuklar kendilerini "asosyal" konuma geçiriyor ve böylece oyun bağımlılığı ortaya çıkıyor. 

Bazı uzmanlar ise çocukların, oyunları sosyalleşmek ve arkadaşlarıyla eğlenceli anlar geçirebilmek için kullandığını ve bu durumda herhangi bir sorun olmadığını da belirtiyor.

Ancak, yeni nesil oyunların "kendini kanıtla" türleri olduğu için çocuk oynadığı oyunda en iyisinin kendisi olması gerektiğine karar veriyor ve oyunların başında geçirdiği zaman da fazlalaşmaya başlıyor.

4. Üstün büyüme hızı yeni nesil zekaları doğuracak. Çocuklarımız bu zekadan geride kalmasın.

Günümüzdeki üstün zekalar uzaya gitmenin ve geri gelmenin hatta ve hatta oralara yerleşmenin planlarını yaparken 30-40 yıl sonraki nesillerin neler başarabileceğini kısaca durup düşünmeniz yeterlidir sanırım. 

Devam nesillerimizin bunları başarabilmesi için evvela motivasyon verici detaylardan söz etmeliyiz. 

Matematiğin, bilgisayar bilimlerinin mucizelerinden bahsetmeliyiz ki, çocuğa "ben de yapabilirim" fikrini aşılayabilelim. 

Maddi anlamda durumu iyi olan aileler çocuklarını genellikle iyi kolejlerde, enstitülerde okutarak bu gelişime ekstra katkı sağlayabilirken, maddi anlamda zorluk yaşayan ve bu tip eğitim merkezlerine çocuklarını gönderemeyecek olması bir handikap. Ancak pes etmemek gerekir. 

Dünya devi şirketleri kuran CEO'ların birçoğunun üniversite mezunu bile olmadığını asla unutmayın.

5. Kodlama bilimi de matematik ve fizik gibidir. Ya çok sevilir ya da nefret edilir.

Elbetteki tüm çocukların kodlamayı sevmesi beklenemez. Kodlamanın temelinde ilk olarak matematik bilgisi yatmaktadır. Sonuçta, matematiği seven insanların kodlama konularına daha çok hakim olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. 

Matematik ve fizik konularına meraklı bir yetişkinseniz çocuğunuz da sizin gibi olmaya özen gösterecektir. Çocuklar sizin yap dediğinizi yapmak yerine sizin yaptıklarınızı yapmaya meyilli olduklarından dolayı sizin de burada ciddi bir rolünüz var demektir. 

Kitap okuyan, sorun çözen, iyimser davranan, öğrenmeye hevesli bir yetişkin değilseniz de gelecek nesillerinizin sizden bir şeyler öğrenmesini istiyorsanız bundan sonra atacağınız adımları çok daha iyi analiz edin.

6. "Peki çocuğum nereden başlamalı ve hangi kodlama dillerine merak salmalı?" diye düşünüyorsanız...

Evvela sıkı bir teknoloji takipçisi olmanız gerekiyor. Faydalı, faydasız demeden arada bir teknolojik gelişmelere mutlaka göz atmanız gerekiyor. 

"Benim falancam bilgisayarcı, o bizim sorunlarımızı halleder/hallediyor" kafasından artık kurtulun. 

Üstteki görsel 2016 yılında en çok ivme kazanan programlama dillerini işaret ediyor.

Listenin ilk sırasında yazılımcıların baş belası mı, en büyük sevdası mı olduğu belli olmayan Java yer alıyor. Java'yı, yazılım dünyasının muhteşem üçlüsü C, C++ ve C# takip ediyor. 

Google'ın aslında eski olan ancak yeni yeni duyurduğu programlama dili Google Go ise geçtiğimiz yılın en hızlı yükselen değeri olma özelliğine sahip olmuş. 

Swift ve Ruby ise geçtiğimiz yılın "en keyifli kodlama" dilleri olarak öne çıkmış. 

Tiobe Index, bu tip konuları takip edebileceğiniz enfes bir kaynak.

7. Her işte olması gerektiği gibi "uzmanlardan, profesyonellerden" destek alın.

Bu tip içerikleri yazmak bizler için kolay olabilir. Çünkü belirli bir tecrübeye ve kaynaklara göz atıyoruz. Bunları yaparken bizden önceki neslin bize verdiği tavsiyeleri değerlendiriyoruz ve üzerine koyarak kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. 

Sizler de bizim yaptığımız gibi uzmanlardan mutlaka destek almaya çalışın. İyi bir yönlendirme sonrası topluma yararlı bir insan yetiştirmeniz içten bile değil. 

Aklınıza takılan tüm soruları yorumlar kısmında belirtin. Gelecek nesillerin gelişmesine bizim de katkımız olsun. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir