Görüş Bildir
Haberler
12 Maddede Yazılım Uzmanlığı Nedir

etiket 12 Maddede Yazılım Uzmanlığı Nedir

Yazılım nedir diye sorarsanız kısacası bilgisayarları kullanabilmemizi sağlayan işletim sistemleri dahil, bir bilgisayardaki tüm programlar ve web sitelere "Yazılım" denir.

Elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonlar ve tabletlerimizdede severek oynadığımız oyunlar ve uygulamalarda birer yazılımdır.

1. İşletim sistemi nedir ki? Her şey ondan sorulur. Bilgisayarın ve mobil cihazların açılışından kapatılana kadar (yada anne-babanız, eşiniz fişi çekene kadar) çalışan en temel yazılımdır.

Görevleri arasında sizden gelen komutların işlenmesi ve yapılması, diğer yazılımların çalışabilmesi ve donanımlarla iletişime geçebilmemizi sağlamak gibi işler bulunur. Derdi çoktur. Arka plandaki asıl kahraman olduğu içi yazıcıya çıktının gönderilmesinden de o sorumludur, klavyemizin hızına da o yetişir, whatsapp’ı da o çalışırır, her şeyi ekranlarımıza yansıtmak da onun işidir, saymakla bitmez.

2. Hatta bir televizyonun, çamaşır makinesinin veya hesap makinesinin bile çalışması yine yazılımlar sayesinde mümkün olmaktadır.

3. Yazılım en basit anlamıyla kodlardan meydana gelir, bu kodlar aslında komutlar dizisidir. Önceden bu uygulamanın neler yapabileceği kodlar ile belirtilir.

Yani en basit anlamıyla hesap makinesinde hesaplama yapmak ya da leblebi yazmak için bir tuşa bastığımızda, o sayının ekrana yazılması ve hesaplama işlemlerinin yapılabilmesi daha önceden yazılımla belirtilmiştir. Biz 2'yi tuşladığımızda yazılım bu tuşun 2 olduğunu bilir ve bunu ekrana yazar.

 

4. Yazılım uzmanı kimdir? Bu arkadaş kısacası bu kodları yazan kişidir. Bizlere bu siteleri beğendirmek ve uygulamaların hatasız çalışması için atmadığı takla, çekmediği çile yoktur. Siteleri, oyunlarıda bu arkadaş yazar, Hacker dediğimiz devletlerin, bankaların, hava yollarının ve hepimizin kara belası da bu arkadaştır.

Bilişim sektöründe yazılım uzmanı, yazılım geliştiricisi, bilgisayar programcısı gibi farklı ünvanları bulunsa da en fazla kullanılan ünvan yazılım uzmanıdır ama tabi bir çoğu kendilerine en havalı gelen ünvanı seçerler. Asosyal olarak tanınır ama değildir sadece kıskanılıyorlar J. Sektörde de bir kanı var sadece erkeklerin yazılımcı olduğu ile ilgili. Yanlış bir kanı dememe gerek var mı?

5. Bir yazılımı tek bir kişi kodlayabildiği gibi projenin büyüklüğüne bağlı olarak ekip olarakta kodlama yapılabilir. Tabiki Proje sonuna kadar birbirinizi yemezseniz !

6. Yazılım uzmanı olmak istermisiniz? Bunun için öğrenmeye ve gelişmeye açık olmalısınız çünkü teknoloji geliştikçe yazılım sektörü değişir ve gelişir.

Örneğin daha önceden sadece arama ve mesaj yollayabilen cep telefonlarının yerini bilgisayardan farkı neredeyse kalmayan akıllı telefonlar almış ve cep telefonları demode olmuştur. Iphone yokken Nokia 3310 vardı!

7. Yazılım uzmanı olmak için üniversite şart değil, yani illa kabus vizelerle finallerle boğuşup, öğrenci evlerinde hayatınızı makarna ile geçirmek zorunda değilsiniz ama yazılım uzmanlığı kursları ile yazılımı öğrenerek kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

8. Yazılım uzmanı olmak için öncelikle bir programlama dili seçmelisiniz ve bu yönde ilerlemelisiniz. Pek çok popüler yazılım dili mevcuttur.

8. Yazılım uzmanı olmak için öncelikle bir programlama dili seçmelisiniz ve bu yönde ilerlemelisiniz. Pek çok popüler yazılım dili mevcuttur.

Bunlar arasında Java, C#, Visual Basic, C++ gibi diller bulunduğu gibi şu ana kadar yüzlerce yazılım dili geliştirildi ama çok azı günümüze kadar gelebildi.

9. Her programlama dili ile farklı tarzda kodlar yazabilirsiniz ama hepsinin ortak amacı uygulamanın ne yapacağını söylemektir. Yani facebook sitesini ister Java dili ile yazın, ister C# ile yazın ister PHP ile yazın. Her dilin kendine özgü farklılıkları var.

Programlamanın resmi dili İngilizce olduğu için en az teknik ingilizce bilgisine sahip olmanız, ilerlemenizde kolaylık sağlayacaktır.

10. Bu havalı mesleğin maaşları iyimidir? Evet, gayet yüksek kazançları var hatta araştırırsanız en yüksek maaş alan ilk 3 meslek arasında hep bu arkadaşlar var.

Steve Jobs abimiz Iphone ve Ipad’leri kullanabilmemizi sağlayan IOS işletim sistemini, Bill Gates bilgisayarlarımızda kullandığımız Windows işletim sistemini, Mark Zuckerberg ise facebook web sitesini yazdı ve imparatorluklarını kurdu. Varın gerisini siz düşünün, bu yazılımın ne kadar para kazandırabileceğini.

11. Masaüstü (Desktop) yazılım uzmanı, web yazılım uzmanı, mobil yazılım uzmanı gibi farklı uzmanlık alanlarında ilerleme imkanınız olduğu gibi tüm bu alanların hepsinde de uzmanlaşabilirsiniz.

Yani hem Photoshop, Office gibi masaüstü uygulamaları, hem onedio, facebook, twitter gibi web siteleri geliştirebilir hemde mobil cihazlardaki çok sevilen uygulamaları hayata geçirebilirsiniz.

12. GTA, Call Of Duty gibi bilgisayar oyunlarını oynarken "oha neler yapmışlar ya!" cümlesindeki övgüyle sözedilen gizli kahraman siz olabilirsiniz, günlük hayatta kullandığımız tüm elektronik cihazları, hatta filmlerde gördüğümüz robotları bile yazılım yeteneğiniz ile kendiniz yapabilirsiniz.

Bakın burada yazılım sektörüne adım atmanız için harika fırsatlar var!

Bakın burada yazılım sektörüne adım atmanız için harika fırsatlar var!

Yeniliklere ve teknolojik gelişmelere açığım ve hızlı adapte olabilirim, her zaman araştırıp kendimi geliştirebilirim, bilgisayarları ve teknolojileri çok seviyorum diyorsanız dünyanın en prestijli ve en çok kazandıran meslekleri arasında yer alan yazılım uzmanlığı tam size göre bir meslek!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
326
113
30
29
19
19
17
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sinan Şahin

Hey Allahım ya okumaya gerek yokmuş.Neymiş efendim vize finallerle uğraşmaya gerek yokmuş.Allah aşkına ne verebileceksiniz siz müşteriye sizin kurslarınıza g... Devamını Gör

Sinan Şahin

güzel arkadaşım anlama kıtlığı var heralde diyorum ki o kursa gideceğine git evce öğren daha mantıklı tek amaçları paraları alıp boş beyiplere sertifika verm... Devamını Gör

ohyes

insanlara meslek satmayın arkadaş, ben de yazılımcıyım ve hemen hemen hiçbir şirket üni. mezunu olmayan bir adamı işe almıyor ağzınızla kuş tutmamışsanız, al... Devamını Gör

Güçlü Kıvanç

En güzel yorum sanırım. Teşekkürler

reihino

ya tamam içerik çok güzelde böyle milleti teşvik edip bizim önümüzü niye kapatıyosunuz :D