Görüş Bildir

etiket Gaziantep Mutfağı UNESCO Korumasında

Haberler
> Gaziantep Mutfağı UNESCO Korumasında

Gaziantep, gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na girdi.

Beyran

UNESCO, bugün 33 ülkeden 47 kenti 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na aldı. Gaziantep, UNESCO'nun bugün aldığı kararla, bu alanda Türkiye’nin öncü şehir olma özelliğini kazandı.

Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulmuştu.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen söz konusu ağa üye olan şehirler, yerel yaratıcılık, tanıtım ve  görünürlüklerini artırmayı hedeflemekte UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaşmakta.

Programa katılım, 'el sanatları ve halk sanatı',  'dizayn', 'sinema', 'gastronomi', 'edebiyat', 'müzik' ve 'görsel sanatlar'  alanında gerçekleştiriliyor.

Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyanın dört bir yanından sadece sekiz kent kabul edilmişti. 

Listeye şu ana kadar Çin’den iki kent, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girmişti. Bugün Gaziantep ile birlikte 9 kent daha bu listeye eklendi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
414
125
14
7
6
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
hipotalamus

Herhalde yani.... Antebin mutfak lezzeti girmeyecek de hangi lezzet girecek korumaya :))Et yemeklerimiz ayrı güzel, sebze yemeklerimiz ayrı güzel,çorbalarımı... Devamını Gör

Anteplimisin?

3 günlüğüne gaziantep'e gitmiştim o günden bugüne istanbuldaki kebaplardan tat almıyorum sjsjksks

Ayna Efendi

Yarın öbür gün Yunanlar sahip çıkmaya kalkar Gaziantep mutfağına