Fark Etmeden Cümle İçine Bir 'Yunan Tanrısı' Serpiştirmemize Sebep Olan Mitoloji Kökenli Kelimeler

-

Bu bilgiler sayesinde girdiğiniz her ortamda Apollon gibi ışıl ışıl parlayacaksınız! ✨

Kaynak: https://twitter.com/mitolojikdunya/statu...

Bu içerikte Mitoloji Dünyası kaynak olarak kullanılmıştır.

Mitolojik karakterlerin türlü türlü garipliklerle süslü hikâyelerini dinlemeyi seviyorsunuzdur. Ama bu garip hikâyelerin hayatımızda tahmin ettiğimizden daha çok yer kapladığını biliyor muydunuz?

Mitolojiyle alakasının olduğunu hiç tahmin etmediğiniz bir deyim ya da sözcük, o hikâyelerin birinden fırlayıp sürekli kullandığınız bir kelimeye dönüşmüş olabilir. 

İşte birkaç ilgi çekici örnekle dilimize girip hiç gitmemecesine oturduğu yere yerleşiveren bu mitoloji kökenli terimler ve deyimlerden bahsedeceğiz sizlere.

Sözü hazır mitolojiden açmışken burç yorumlarını okumadan güne başlamayanlar için Kelt mitolojisine göre hangi burçtan olduğunu öğrenebilecekleri şu içeriğimizi de şöyle bırakalım.👇

Kelt Mitolojisine Göre Hangi Burçtan Olduğunuzu ve Burcunuzun Özelliklerini Öğrenmek İster misiniz? - onedio.com
Kelt Mitolojisine Göre Hangi Burçtan Olduğunuzu ve Burcunuzun Özelliklerini Öğrenmek İster misiniz? - onedio.com

Kelt burcunuzu öğrendiyseniz, sizi ufak ufak aşağıya doğru alalım...

1. Müzik

Müzik/musiki kelimesi, Tanrıların Kralı Zeus'un Mnemosyne'den doğan dokuz kızına verilen "Müzler"den türemiştir. İlham perileri olan Müzler; şiirden müziğe, astrolojiden destana kadar bir çok konuda insanlara ilham verirlerdi.

2. Hell/Cehennem

Batı dillerinde cehennem anlamında kulanılan hell kelimesi İskandinav mitolojisinde yer altı dünyasının yöneticisi, Loki'nin kızı Hel'den gelmektedir. Latince, İbranice ve Yunanca (Gehinnom, Geena, Gehenna) karşılığı olmasına karşın Hel baskın gelmiştir.

3. Pandora'nın Kutusu

"Pandora'nın kutusu açıldı" deyimi saklı olan bir durumun açığa çıkması, konuşulmayanların konuşulması anlamında kullanılmaktadır. Kaynağı yaratılan ilk kadın olan Pandora ve ona Zeus'un hediye ettiği açması yasak olan kutudur.

4. Kronoloji

Batı dillerinden dilimize de geçen, olayların tarihsel sıralaması anlamına gelen bu kelimenin kökeni zamanın kişileştirilmiş hâli olan Kronos'tur. Zamanı yaratan oydu ve zamanda seyahat edebilmekteydi. Kronik sözcüğü de tıpkı kronoloji gibi Kronos'tan türetilmiştir.

5. Atlas

Belli bir bölgeyi ya da dünyanın tümünü gösteren haritalar manasında kullanılan Atlas, adını Zeus tarafından gök kubbeyi taşımakla cezalandırılan Titandan almıştır. Atlas Okyanusu'nun adı da aynı şekilde bu Titandan gelmektedir.

6. Her Taşın Altına Bakmak

Yunan mitolojisinde Argos Kralı Sthenelos ile Nikippe'in oğlu Eurystheus, Herkül'ün ölümünden sonra çocuklarının peşine düşer ve 'çevrilmedik taş' bırakmaz. Bu tabir ilk kez Euripedes tarafından bu mitin anlatımında kullanılmış ve diğer dillere de geçmiştir.

7. Fobi

Korku anlamına gelen Phobos Ares'in oğullarından biriydi. Savaş tanrısı olan Ares savaşlara giderken iki çocuğunu yanında götürürdü. Çocukları da savaşın getirdiklerini temsil etmekteydi. Phobos (Korku) ve Deimos (Dehşet).

8. Siren

Günümüzde tiz ses çıkaran uyarıcı bir alet olarak tanıdığımız siren adını Sirenlerden almaktadır. Sirenler bir çeşit deniz yaratığı (dişi) olup çıkardıkları seslerle gemicileri büyüleyerek gemilerini kayalıklara sürüp parçalanmalarına sebep olurlardı.

9. Erotizm

Günümüzde cinselliği temsil eden bu kelimenin özü "Eros"çuluktur ve karşı cinse mensup kişilerin birbirine duydukları güçlü çekimi temsil etmektedir. Zamanla anlam daralmasına gitmiş, cinsellikle özdeşleşmiştir.

10. Truva Atı

Truva'nın düşmesine sebep olan devasa tahtadan at heykeli sonraları bir tabire dönüştü. İçerideki düşman, ihanet edecek kişi anlamlarında kullanılmaktadır.

11. Panik

Ormanların, tarlaların, koruluk alanların koruyucu tanrısı Pan, bu kelimenin kaynağıdır. Pan çobanları, kırlarda dolaşanları korkutmayı seven bir tanrıdır. Ani korku, ürkme, dehşete kapılma duygularına Pan'a atıfla panik adı verilmiştir.

Siz de bildiğiniz mitoloji kökenli kelimeleri bizimle paylaşabilir ve bu bilgi alışverişine katkıda bulunabilirsiniz. Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gri-en-soguk-renktir

"Devrimci" rumuzlu kullanıcı, size yanıt yazmamı engellemişsiniz çünkü haksız konuma düşmekten hoşlanmıyorsunuz ama durum şu; Türkçeye geçmiş bir sözcük, Türkçe bir yazıda kullanılabilir, bunda yanlış bir şey yoktur. Bunu alanım gereği klasik Yunanca bilen biri olarak söylüyorum.

devrimcii

#1 İlham perilerinin adı müzler değildir musa’lardır. Gerçekten mitoloji hakkında içerikler yapmak istiyorsun artık iyice araştırmalısın , birçok mitoloji içeriğinde hatalar var ve asla bunlara dikkat etmiyorsun bir sanat tarihçisi olarak beni rahatsız ediyor.

devrimcii

#8 sirenler içinde koyduğun fotoğraf yanlış , bu mitolojik yaratık kuş vücutlu kadın başlı deniz ifritleridir , fotoğrafta bildiğin deniz kızı gibi görünüyorlar.

gri-en-soguk-renktir

Yunancası Musa olmakla birlikte Türkçeye Müz olarak yerleşmiştir. "Müzler" yanlış değil yani.

devrimcii

Mitolojik bir içerik hazırlıyorsan türkçesini kullanamazsın her şey orijinal şekilde kullanılır. O yüzden yanlıştır.

scylla-srtdmr

#8 « siren » kelimesi aslinda yari-insan yari-hayvan görünümlü kadin yaratiklara denir. Iki tür vardir : iskandinav mitolojisinde « siren » deniz kizilari için tabir edilirken, yunan mitolojisinde yari-kus yari-kadin yaratiklar için kullanilir. Ikisinin de iki ortak özelligi vardir : 1. güzel sesleriyle denizcileri bastan cikarip okyanusun dibine çekmek, 2. suda ve ya su yakinlarindaki kayaliklarda yasamak. Aslinda fotograf yanlis degil, yetersiz bilgi. Not : yunan mitolojisinde deniz kizi (yari-kadin yari-balik) yoktur.

muhalif-kursad-zafer

Vaşington portakalı var, yen mi??

feyk

#11 panik tanri pandan gelmektedir ama hikayesi biraz daha farkli. maraton ovasinda yunanlilarla persler savasirken iletisimi saglayan haberci yolda tanri pan'i gordugunu kendilerine yardimci olacagini soyler. savas sirasinda pers ordusu korku ile duzenini kaybedip dagilir, bu korkuyu tanri pan'in verdigini dusunup panik derler.

ahmetcan.oral.5

Pan' ın millete yardım ettiğini de ilk kez duydum he :D

gri-en-soguk-renktir

Bunlara ek olarak hypnos var: Klasik Yunancada hem bildiğimiz uyku anlamına geliyordu, hem de uyku tanrısı Hypnos olarak kişileştirilmişti. Günümüzde hipnoz sözcüğü uykunun farklı bir versiyonuna karşılık gelse de kökeni budur.

gri-en-soguk-renktir

#2 Cehennem, İbranilerde Şeol ve Gehinnom (Hinnom Vadisi) olmak üzere iki adla anılırdı. (Aramca Gehenna) Eski Ahit Yunancaya çevrilirken, bu sözcüklere karşılık olarak "Hades" ve "Geena" kullanılmış. Ama bu, Geena sözcüğünün Yunanca olduğunu göstermez, Yunanların Gehenna'yı kendi söyleyişine göre yazdığını gösterir. Bizim Platon'u Eflatun olarak yazmamız gibi. Neyse, kısacası antik Yunanlarda cehennem Hades'tir, ama sonsuz ateşin ve işkencenin olduğu bir yerden ziyade bir arınma yeridir. Latincede ise cehennemin karşılığı "infernum" sözcüğüdür. Sonraları İngilizce İncil çevirisinde Şeol, Gehenna, Hades ve Infernum için hep "hell" kullanılmış.

Görüş Bildir