Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eliniz İster İstemez Arkaya Gidebilir: Eskiden Kuyruğumuz Olduğunu Biliyor Muydunuz?

2bPAYLAŞIM

Kuyruğumuz olmadığı aşikar, peki bu kuyruk sokumu da neyin nesi?

İnsan vücudu bin yıllar süren bir evrimin ürünü.

Bu geçen zaman içinde kazanılan ve kaybedilen pek çok özellik oldu. Bir zamanlar bizim için önemli olan bir vücut özelliğimiz, belli bir noktadan sonra işlevsiz hale gelebildi.

Yirmi yaş dişi gibi.

İşte bu sınıflandırmaya kuyruk sokumlarımız da dahil.

Evet, belki dedelerimizin kuyruğu yoktu ama yeteri kadar geriye gittiğimizde, ki henüz iki ayağı üzerinde durmamış olanlardan bahsediyoruz, kuyruk can alıcı bir işleve sahipti: Denge!

Ne zaman ki bu denge işlevine ihtiyaç duymamaya başladık, yani iki ayağımızın üzerinde durabilen canlılar olduk, o zaman kuyruk da işlevini yitirdi.

İşlevini yitiren bu uzuv da zamanla küçülerek, bugün kuyruk sokumu olarak tabir ettiğimiz kemikten ibaret bir hale geldi.

İkna edemedik mi? Bir de şöyle söyleyelim. Aslında hepimizin kuyruğu vardı! Ama çok, çok küçükken.

Anne karnındayken kuyruklarımız en belirgin halini alır.

Embriyo 30-35 günlükken kuyruk gerçekten görünür bir hale gelir. Sonradan gelişme ilerledikçe tekrardan gövdeye oranla küçülerek bildiğimiz kuyruk sokumu halini alır.

Yine de, 1884 yılından 23 kez gözlemlenmiş kuyruklu doğum vakası yaşandı.

Bu vakalarda kemik ve beden yapısı normal olmasına rağmen uzunluğu 12 cm’yi bulan kuyruklar mevcuttu. Kuyrukların cerrahi müdahalenin ardından alınması sonucunda insanlar normal yaşamlarına devam etti. 

Tuhaf, öyle değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cenk-eses

saiyajinlar gerçek lol

eziyet

Bilimsel teori demek henüz kanıtlanmamış öneriler demektir. Bir arkadaş izafiyette teori ama kimse inkar edemez demiş dogru edemez çünkü dogrulugu yada kesinliği hakkında %100 bilgiye sahip olmadıgın birşeyi kabul yada inkar edemezsin. Birşeyin bilimsel bilgi olabilmesi için kanıt gerekir baknız CERN deneyi adamlar neyin peşinde sizce ? tabi ki kanıtın. Eger sizler koca kainatın milyarlarca tesaadüf sonucu oluştuğunu kabul ediyorsanız evrende ki ilk patlama anının hangi tesadüf sonucu gercekleştiğini açıklamak zorundasınız evrime gelince evet elbette evrim vardır insanlar elbette bu kadar zaman içerisinde degişikliklere ugramıstır ama bu kuyrugumuz vardı yüzgeçlerimiz vardı anlamında bir evrim mi bence degil

onur-buldag

EVRİM,değişen çevre şartlarının sürekliliği ve herhangi bir türün genetik havuzundaki gen devamlılığı sağlandığında BİR YASADIR.Yani primatlardan ayrılan bir kolun homo sapiensi oluşturduğu TÜM GERÇEK BİLİM ADAMLARINCA(cüppeli veya hatipoğlu gibiler değil) DOĞRULUĞU KABUL EDİLEN BİR GERÇEKTİR,ama o primatlardan ayrılan kolun,homo sapiensi nasıl oluşturduğunun açıklanması ise bir teoridir ki teoriler SANILANIN AKSİNE doğruluğu az olan,UYDURUK ŞEYLER DEĞİLDİR.Teori SÜREKLİ olarak DOĞRULANMIŞ gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan açıklamalar bütünüdür.Evrimin birçok genetik ve paleontolojik kanıtı vardır.EN YAKIN KUZENİMİZ OLAN ŞEMPANZELERLE GENOM BENZERLİĞİMİZ YÜZDE 98.7 DİR. internette da evrimin diğer binlerce kanıtını araştırabilirsiniz.

muhendiskafasi

Evrimi darwinin bulduğunu ya da uydurduğu zanneden arkadaşlar var ancak evrim düşüncesi ilk olarak 300'lü yıllarda bir papaz tarafından ortaya atılmıştır. Düşünen beyinlerin Nuh tufanına akıl sır erdiremediği günlerde papaz tüm canlıların gemiye sığmayacağını ve bazılarının tufandan sonra oluştuğunu anlatmıştır. Filozoflar bu düşünceye yıllarca yön vermişler ve geliştirmişlerdir. Darwin elinde bulunan büyük bir bilgi birikimini teoriye dönüştüren insan olarak bilinse de evrim 1700 yıllık bir düşünce ve deneysel sürecin ürünüdür. İlk tek hücrelilerin oluşumu (biz buna kimyasal evrim diyoruz) evrimin anlaşılması en karmaşık yeridir. Ancak bu gerçeği Çağatay hocadan dinleyip bilgi sahibi olabilirsiniz. Antalya'da yaşayanlarınız varsa evrim çalışma grubu akdeniz sayfasına facebooktan katılarak bizimle derslere katılabilirsiniz.

vag

Nuh tufanı dedikleri karadenizin suyla dolması aslında. Yanlış bir yerden doğru bir kanıya varmış demek ki.

muhendiskafasi

Evrim sadece teori diyen arkadaşlara sesleniyorum İzafiyet de bir teori ama hiç kimse itiraz edemez. Teorinin bilimsel olarak ne anlama geldiğine iyi bakınız. Bir de yazı ile ilgili bir düzeltmem olacak birincisi bin yıllar değil milyon yıldan fazladır süregelen bir süreçten bahsediyoruz. İkincisi de evrim biten, sona eren bir süreç değil yani insan bir ürün değil hala evrimleşiyor.

erkenbosalangarson

Altta yine teoriciler basmış. Ben bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. Kanun büyüktür Teoriden diye bir olay yok. Kanun dediğimiz şey matematiksel bir postulattır.Teori birçok paradigmanın bir araya gelerek oluşturduğu kuramsal bir çerçevedir. Yerçekimi kanunuda vardır yerçekimi teoriside. Yerçekimi kanunu Newton tarafından açıklanan bir denklemdir. Mesela modern atom teorisi. Sanmıyorum bir Müslümanın gelip atom teorisini kabul etmiyorum diyeceğine :) Ha bir de evrim gibi bilimsel gerçekliklere inanmazsın, kabul edersin veya reddedersin. Tıpkı yıllar önce dünya ,nın düz olduğunu kabul edenler gibi :)

Görüş Bildir