EBA TV Kullanım Rehberi: Hesap Oluşturma, Frekans Ayarlama, Öğrenci Girişi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

9PAYLAŞIM

Tüm Türkiye'de okullardaki eğitime ara verilmesiyle beraber bir süredir öğrenciler uzaktan eğitimin başlayacağı günü bekliyordu. İlkokul'dan liseye yüz binlerce öğrencinin uzaktan eğitimine bugün başlandı. Öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenler EBA TV'nin hangi kanalda olacağını, nasıl frekans ayarlanacağını, internet üzerinden nasıl sisteme giriş yapılacağını bilmek istiyor. Bu yüzden size bilmeniz gereken her şeyi bu içerikte hazırladık.

Okullarda eğitime ara verilmesinin ardından dün ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için uzaktan eğitime başlandı.

TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 'uzaktan eğitim' dersleri başladı. Haliyle dün birçok öğrenci de televizyon ve bilgisayarlarının başına geçti sabahın erken saatlerinde.

Televizyon üzerinden dersleri takip edecek öğrenciler için 6 ayrı frekans üzerinden yayın yapılıyor.

Öğrencilerin dersleri takip edebilmesi için 3 farklı kanal ayarlandı ve ilkokul, ortaokul ve lise için farklı frekanslar üzerinden yayın yapılıyor.

6 ayrı frekansın 3'ü HD yayın, 3'ü de SD yayın alt yapısıyla kuruldu. Öğrenciler için EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise ile 23 Mart Pazartesi günü yani dün itibariyle uzaktan eğitime başlandı.

Dersler 20 dakika yapılıyor ve 10 dakika da etkinlik kuşağı veriliyor.

İlkokul ve ortaokul öğrencileri için EBA TV yayınları sabah 9'da başlıyor ve 13.30'da bitiyor. Aynı zamanda gün içinde iki kez (13.30-17.30) ve (17.30- 21.30) tekrar yayınları yapılıyor. 

Farklı sınıflarda okuyan iki ya da daha fazla öğrenci için ders tekrarları büyük önem arz ediyor.

Lise öğrencileri için ise dersler bir saat daha uzun sürüyor, bunun sebebi ise derslerinin daha fazla olması.

EBA TV Lise kanalında dersler sabah 9'da başlayıp 14.30'a kadar devam ediyor ve tekrar yayınları saat 15.00 ile 21.00 arasında yapılıyor.

Televizyonunuzdan uydu ayarlarını aşağıdaki şekilde ayarlayabilirsiniz;

TÜRKSAT Uydu Parametleri: 

HD Alış bilgileri:
Alış frekansı :12.084 MHz
Polarizasyon : Yatay (H)
Sembol oranı : 13.750
FEC : 2/3
SD Alış bilgileri:
Alış frekansı :11.916 MHz
Polarizasyon : Dikey (V)
Sembol oranı : 30.000
FEC : 3/4

SD (Standart çözünürlüklü) EBA TV İlkokul SD, EBA TV Ortaokul SD, EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) EBA TV İlkokul HD, EBA TV Ortaokul HD, EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda SD (standart çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

Eylül 2014’te TURKSAT-4A frekans geçişinde uydu alıcısı ya da uydu alıcılı TV’lerinde tarama gerçekleştiren ve hiçbir kanalı sonrasında listesinden silmeyen kullanıcılar SD yayınları herhangi bir ilave işleme gerek duymaksızın izleyebilecektir. Eğer kullanıcı 11916 frekansında geçmişte taradığı kanalları sildiyse 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısı ya da uydu alıcılı TV’sine girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle EBA TV İlkokul SD, EBA TV Ortaokul SD ve EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda HD (yüksek çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV’lerde 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle EBA TV İlkokul HD, EBA TV Ortaokul HD ve EBA TV Lise HD yayınları bulunabilir.

Öğrenciler öğretmenleriyle iletişime geçmek istediklerinde eba.gov.tr üzerinden iletişime geçebilecekler.

Her sınıf için oluşturulmuş gruplarda öğrenciler, öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla iletişime geçebilecekler.

Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflara telafi eğitimi de yapılacağı da duyuruldu.

Aynı zamanda televizyondan değil de bilgisayar, tablet ya da telefon üzerinden takip edecek öğrencilerin dersi online olarak takip edebilmeleri de mümkün.

Öğrenciler, EBA TV'ye eba.gov.tr üzerinden ulaşarak derslerini izleyebilir, yayın akışını takip edebilir, ders anlatımlarını, ders programlarını, ders akışlarını kontrol edebilirler.

Bu bilgilere ulaşmaları için ise sisteme giriş yapabilmeleri gerekiyor. Peki EBA öğrenci girişi nasıl yapılır?

EBA sistemine giriş yapmak için öğrencilerin ve öğretmenlerin EBA hesabı oluşturmaları gerekiyor. Bunun için tek yapmaları gereken TC Kimlik numaraları, Öğrenci numaraları ve kimlik bilgileri (cilt no ya da seri no). Sisteme giriş yapmak için buraya tıklayın.

Ayrıca sisteme yalnızca ders saatleri içerisinde giriş yapabileceğinizi unutmayın. Geri kalan tüm detaylı bilgileri eba.gov.tr'den edinebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir