Dünya'daki Varlıkları Küçük Olmasına Rağmen Yüzlerce Yıl Yaşayabilen Hayvanlar

-

İnsanlar 90 yaşından fazla yaşadığında bu durum neredeyse mucizevi olarak karşılanıyor. Fakat hayvanların dünyasında 90 yıl halen kısa bir süre olarak görülebilir. Hatta bazı hayvanlar o kadar uzun süredir hayattalar ki, onlara yaşayan fosiller demek daha doğru olur!

1. Tuatara, 110 yıldan fazla yaşıyor.

Tuataralar Yeni Zelanda'da yaşayan küçük sürüngenlerdir. Kertenkeleye benzeseler de, aslında 200 milyon yıl önce Dünya'da yaşayan dinozorların uzaktan akrabalarıdırlar. Günümüzde yok olma tehlikesiyle yüz yüze olan bu tür canlıların bazıları 110 yıldan daha fazla yaşar.

2. Turuncu imparator balığı, 149 yaşında.

Turuncu imparator balıkları yavaş büyüyen ve uzun yaşayan bir türdür. En uzun hayatta kaldıkları sürenin 149 yıl olduğu tahmin edilse de, aşırı avlanma kaynaklı olarak bu tür de yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

3. Kral deniz tarağı, 168 yaşında.

Kuzey Amerika'nın batı kıyısına özgü bir istiridye olan  ve vücudunun yumuşak kısmına oranla kabuğu küçük olan kral deniz tarağı, bu kabuğun içine saklanamıyor. Oldukça üretken olan bu canlının dişileri hayatları boyunca 5 milyardan fazla yumurta üretiyor. Kayıtlara geçmiş en yaşlı kral deniz tarağı ise 168 yıl yaşamış.

4. Kırmızı deniz kestanesi, yaklaşık 200 yaşında!

Sadece Pasifik Okyanusu'nda bulunan kırmızı deniz kestnesi, kayalık kıyılarda yaşar ve bol dalgalı bölgelerden uzak durur. Vücudu tamemen sivri iğnelerle dolu olan bu tür, okyanusun tabanında emeklerken kendini bu şekilde korur. Oldukça yavaş yaşlanırlar, bu yüzden de kimileri 200 yaşına kadar yaşayabilmektedir.

5. Kutup balinası, 211 yaşında.

Mavi balina kadar popüler olmasa da, bu türün onu sıra dışı yapan birkaç özelliği var. Öncelikle, kutup balinası hayvanlar arasındaki en büyük ağza sahip. İkincisi, bu canlılar 200 yıldan fazla yaşayabiliyorlar, bu da onları dünyanın en uzun yaşayan deniz memelisi yapıyor. Bilinen en yaşlı kutup balinası ise 211 yaşında öldü.

6. Koi balığı, 226 yaşında.

Genellikle koi balıklarının 50 yaşına kadar yaşadığı biliniyor; fakat bu balıkların kızıl koi balığı cinsindeki Hanako isimli türü, kayıtlara geçmiş en yaşlı balık olmuş. 226 yaşında ölen bu balığın neden bu kadar uzun süre yaşadığı halen bilinmiyor. İnsanların çoğunluğu ise balığın hayatından memnun olduğu, sevildiği ve sahiplerinin sağladığı bakım ile Japon dağlarının temiz sularında yüzmüş olmasının etkisi olduğunu düşünüyor.

7. Lamellibrachia tüp solucanları, 250 yaşına kadar yaşıyor.

Meksika Körfezi'nde bulunan bu tüp solucanı çeşidinin boyu 3 metreye kadar ulaşabiliyor, fakat çok yavaş büyüyorlar. Yüzlerce, binlerce bireye dev yığınlar oluşturan bu solucanlar, bu yolla biyojenik bir habitat da oluşturabiliyorlar.

8. Dev Aldabra kaplumbağası, 255 yaşında.

Dev kaplumbağalar uzun ömürleriyle ünlüdürler fakat dev Aldabra kaplumbağası Adwaita, 255 yaşına kadar yaşayarak gerçekten tarihe adını yazdırmayı başardı. Çoğu bilim insanı onu bilinen en yaşlı kara hayvanı olarak görüyor.

9. Tatlısu inci midyeleri, 280 yaşında.

Tatlısu inci midyeleri uzun ömürlü canlılardır. Oldukça yavaş büyürler ve bu yüzden de ortalama ömürleri 86 yıl ile 102 yıl arasında değişir. Fakat yaşam süreleri su kalitesi gibi çevresel nedenlere göre de değişebilir. Bu türün bilinen en yaşlı bireyi 280 yaşında ölmüştür.

10. Grönland köpek balığı, 400 yaşında.

Bu köpek balığı türü ürkütücü olduğu kadar da uzun ömürlü! Kendileri dünyada var olan en eski omurgalılar olarak biliniyorlar. Cinsel yetişkinliğe 150 yaşında erişen bu tür, genellikle 400 yaşına kadar yaşıyor.

11. Okyanus tarağı, 507 yaşında!

Yenilebilir bir istiridye türü olan okyanus tarağı, her yıl kabuğuna katmanlar ekleyerek uzun bir ömür yaşayan çift kabuklu bir deniz yumuşakçasıdır. Uzun ömre sahip olma konusunda sıra dışı bir örnek oluşturan bu türün en iyi örneği Ming. Kendisi 507 yıl boyunca yaşayan bu okyanus tarağı, kolonyal olmayan canlılar arasında bilinen en yaşlı canlı.

12. Antarktik sünger, 1550 yaşında!

Bilim insanlarının büyük çoğunluğu, Antarktik süngerin uzun yüzyıllar yaşamasını Antartik Okyanusu'nun soğuk sularına ve yavaş büyüme hızlarına bağlıyorlar. En yaşlılarının ise 1550 yaşında olduğu düşünülüyor.

Bonus: Ölümsüz denizanası

Bu "ölümsüz" denizanası, kriz durumunda yeniden canlanabiliyor. Dünya üzerindeki diğer türlerin aksine, Turritopsis yetişkin hücrelerini genç hücrelere dönüştürerek poliplere doğru gençleşiyor. Tabii bu asla ölmediği anlamına gelmiyor. Okyanus aç canlılarla dolu olduğu için bu canlı avcılar tarafından kolayca avlanabilir ya da hastalıktan ölebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
devillmaycry

Turritopsis'i hiç bir deniz canlısı öldüremez besin zincirinde bulunmayan bir canlıdır. Ölümsüz oldugu gibi aynı zamanda zehirli bir deniz anasıdır. Kendisi belkide milyonlarca yıl yaşında eşşiz bir hayvan gerçekten.

realistic-man

Nasıl kimse öldüremiyor kaynağın ne

alf

Ölümsüz diye birşey yoktur. "her canlı bir gün ölümü tadacaktır" ....

Görüş Bildir