Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davos'ta Açıklanan ‘Dünyanın En İyi Ülkeleri’nde Türkiye 30. Sırada

 > 
139PAYLAŞIM

İsviçre'nin Davos kasabasında bu yıl 46'ncısı düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda açıklanan bir raporla, 'Dünyanın En İyi Ülkeleri' liste halinde sunuldu. Ekonomi, yaşam kalitesi ve refah gibi birçok kriter üzerinden yapılan değerlendirmede 60 ülke arasında Almanya birinci olurken, Türkiye 30. sırada yer aldı. Listenin son sırasında ise Cezayir bulunuyor.

Amerikan haber, derecelendirme ve analiz kuruluşu U.S News&World Report'un, Pennsylvania Üniversitesi'ne bağlı Wharton School ve küresel marka danışma şirketi BAV Consulting ile birlikte yaptığı anket çalışmasında Almanya birinci seçilirken, Kanada ikinci, İngiltere üçüncü, ABD ise dördüncü oldu.

36 ülkeden 16 bin 248 kişi katıldı

36 ülkeden 16 bin 248 kişi ile yapılan anket çalışmasında, katılımcılardan, kendilerine sunulan 65 farklı kriteri, ülkelerle eşleştirmeleri istendi. Daha sonra bu kriterler macera, vatandaşlık, kültürel etki, girişimcilik, kültürel miras, iş hayatına açık olma, büyüme, güç ve yaşam kalitesi gibi ana gruplar altında kategorize edildi. 

Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları çapında yapılan ankette çıkan sonuçlar daha sonra o ülkelerde yaşayan insanların satın alma gücü ve genel refahı da eklenerek tekrar bir değerlendirmeye tabi tutuldu.

Listede Suudi Arabistan'dan sonra yer alan Türkiye 30. sırada

Nihai listede Türkiye 60 ülkenin tam ortasında, yani 30. sırada yer alırken, Almanya birinciliğe oturdu. ArjantinÇek CumhuriyetiİranRomanya ve Bulgaristan gibi ülkeler, listede Türkiye'nin gerisinde kalanlardan bazıları oldu.

60 ülkeyi kapsayan liste şu şekilde:

Haberler.com, US News

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir