Türkiye'nin En Büyük Terör Saldırısı: Neler Yaşandı?

 > -
Abone ol

Ankara'da binlerce kişi DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde dün “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” sloganıyla Emek, Barış ve Demokrasi mitingi için buluştu. Mitingin toplanma yeri olan tren garı önünde iki patlama meydana geldi. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden Cumartesi akşamı saat 23:10'da yapılan açıklamaya göre saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 95'e yükseldi. Pazar saat 10.30 itibariyle, menfur saldırı sonucu 65’i yoğun bakımda olmak üzere, 19 hastanede 160 vatandaşın tedavisine devam edildiği de açıklandı. RTÜK'ten yapılan açıklamada Başbakanlık'ın patlama hakkında geçici olarak yayın yasağı getirdiği bildirildi. Davutoğlu, 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı...

Patlama anı...

'İlk Belirlemeler IŞİD'i Gösteriyor'

Reuters'a konuşan üst düzey 2 Türk güvenlik yetkilisi, saldırıdaki ilk belirlemelerin Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) gösterdiğini söyledi.

Soruşturmanın radikal İslamcı gruba yoğunlaştığı belirtildi.

İsmini vermeyen yetkililerden biri Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada "Bu saldırı, Suruç saldırısına benzer bir şekilde yapılmış ve tüm işaretler Suruç saldırısındakilere benziyor. ... İşaretler IŞİD'i gösteriyor" dedi.

Diğer yetkili ise "Tüm belirlemeler saldırının IŞİD tarafından yapılmış olduğuna işaret ediyor. Şu anda tamamen IŞİD'e odaklanmış durumdayız" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi: 95 kişi hayatını kaybetti, 77 kişinin ismi belirlendi

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, 23:10'da yaptığı açıklama ile saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 95'e yükseldiğini açıkladı. 48'i yoğun bakımda 246 kişinin de yaralı olarak tedavisinin devam ettiği açıklamıştı.

Bugün saat 10.30 itibariyle, menfur saldırı sonucu 65’i yoğun bakımda olmak üzere, 19 hastanede 160 vatandaşın tedavisine devam edildiği, Sağlık Bakanlığı'nın tüm birimlerinin teyakkuz halinde görevlerinin başında olduğu, hastanelere başvuran toplam 508 hastanın 317’sinin tedavileri yapılarak taburcu edildiği kaydedildi.

22:30 | Demirtaş'tan yeni açıklama: 'Böyle bir alçaklık karşısında onuru olan istifa değil, intihar eder'

Ankara’daki saldırı sonrası Başbakan Davutoğlu’yla Demirtaş arasındaki polemik büyüyor. Demirtaş, Başbakan Davutoğlu'nun kendisine yönelik sert açıklamalarının ardından yeni bir açıklama yaptı: "Bugün başbakan ben olsaydım, çıkardım Türkiye toplumundan bin defa özür diler, istifa ederdim. Hatta böyle bir alçaklık karşısında onuru olan istifa değil, intihar eder. Bu çocuk oyunu değil, ölen biziz. Asker de biziz, polis de biziz, Kürt de biziz, Türk de biziz. Devlet sizin elinizde, ülkeyi siz yönetiyorsunuz. Her ölümden sorumlusunuz."

20:45 | HDP MYK: 'Alçakça saldırıyı lanetliyoruz'

HDP Merkez Yürütme Kurulu sonrasında Ankara'da 'Emek, Barış, Demokrasi' mitinginde yaşanan bombalı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Barış isteyen halklarımıza yapılan planlanmış alçakça saldırıyı lanetliyoruz. AdanaMersin ve Diyarbakır bombalamalarından, Suruç'ta gerçekleştirilen katliamdan farkı olmayan bir saldırı. Bu katliamların üstünün örtülmesine asla izin verilmeyecek hesabı hukuk önünde mutlaka sorulacak" denildi.

20:15 | Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu bir araya gelecek

Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun görüşme talebini kabul etti. İkili 11 Ekim (bugün) 15:00'de bir araya gelecek. MHP lideri Bahçeli ise, Davutoğlu'nun görüşme talebini reddetti.

19:40 | Erdoğan, Türkmenistan ziyaretini iptal etti

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Erdoğan, Pazartesi günü Avaza şehrinde yapılması planlanan Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları I. Üçlü Zirve toplantısına katılmaktan vazgeçti.

18:25 | TSK'dan kınama

Genelkurmay, internet sitesinden yaptığı açıklamada "Bugün Ankara Tren Garı önünde vuku bulan menfur terör saldırısını şiddetle kınar, bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz" dedi.

18:00 | İstanbul'da protesto

17:40 | 3 günlük ulusal yas ilan edildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu üç gün ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

17:20 | Devlet Bahçeli'den Ankara saldırısına ilişkin ilk açıklama

MHP lideri Devlet Bahçeli saldırıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Bahçeli, "Türkiye AKP'nin teröre sempatik ve sıcak bakışının, dış politikadaki tarafgir ve gayri milli yaklaşımın bedelini ödemektedir" ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

17:20 | DİSK, KESK, TTB ve TMMOB'dan grev kararı

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) Ankara’daki Barış Mitingi’nde yaşanan patlama sonrası yaptıkları basın açıklamasında iki günlük grev ve üç günlük yas ilan ettiklerini duyurdu.

17:05 CHP'den 'Ulusal Yas' çağrısı

CHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Bu acı saldırı nedeniyle hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyoruz" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Teröre ve şiddete karşı atılacak her adıma koşulsuz, 'ama'sız destek vermeye hazırız. Bu güzel ülkede bir daha asla böyle olayların yaşanmaması için herkes sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve gereken adımları tereddütsüz atmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

16:15 Batman'da, saldırıyı protesto edenlere polis müdahalesi

Batman'da aralarında HDP'li milletvekillerinin de bulunduğu bir grup Ankara'daki saldırıyı protesto etmek için toplandı ancak polis grubun yürüyüşüne izin vermeyerek tazyikli su ve biber gazı ile müdahalede bulundu. Çıkan olaylar sonrası 4 kişi gözaltına alındı.

Haberin Tamamı İçin:

16:00 | ‘Devlet tarafından gerçekleştirilmiştir'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Ankara’daki saldırıyla ilgili olarak devleti eleştirdi. “Bu saldırı devletimizin ve milletimizin bütünlüğüne değil, devlet tarafından halka karşı gerçekleştirilmiştir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

15:50 Gazeteciden İçişleri Bakanı'na: 'Sorumluluk alarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?'

Basın açıklaması sırasında güvenlik zafiyeti iddialarını dile getiren bir gazetecinin, 'İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?' sorusuna Altınok; "Güvenlik açığıyla ilgili hiçbir şey söz konusu değildir. miting alanına girilirken arama yapılacaktı. Miting alanı dışında zemin araması yapılmıştır. Güvenlik zafiyeti olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

15:40 Sağlık Bakanı: 86 kişi hayatını kaybetti, 186 kişi yaralandı

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, patlamada 62 kişinin olay yerinde, 24 kişinin de kaldırıldıkları hastanelerde hayatlarını kaybettiğini açıkladı. 

Bakan Müezzinoğlu saldırıda 186 kişinin de yaralı olduğunu, 28 kişinin yoğun bakımda, 18 kişinin de ameliyathanede müdahale altında olduğunu açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da protesto eylemine müdahale

15:10 Başbakanlık'tan saldırı ile ilgili yayın yasağı

RTÜK'ten yapılan açıklamada Başbakanlık'ın patlama hakkında geçici olarak yayın yasağı getirdiği bildirildi.

Açıklamada; "Ankara'da bugün sabah saatlerinde meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Başbakanlık konuya ilişkin geçici olarak yayın yasağı getirilmesine karar vermiştir" denildi.

15:00 Twitter ve Facebook'a erişim problemi

Saldırı ardından sosyal medya platformları Twitter ve Facebook'a erişimde sorun yaşanıyor. Erişimin engellenmesine yönelik henüz bir mahkeme kararı olup olmadığı açıklanmadı.

Haberin Tamamı İçin:

14:50 Başsavcı Kodalak ölü sayısını 47 olarak açıkladı

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, ölenlerin sayısını 47 olarak açıkladı. Kodalak, "Olay yerinde 30 hastanelerde de 17, toplam 47  hayatını kaybetmiş vatandaşımız var" dedi.

14:30 Bakanlara protesto

Patlama bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere gelen İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bölgedekilerin protestolarıyla karşılaştı. Tepkiler üzerine bakanlar bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Bombada kullanıldığı düşünülen bilye fotoğrafları

13:45 CHP'li vekil 'Ölenlerden ikisi fail'

CHP Hatay milletvekili Hilmi Yarayıcı, Ankara’da resmi rakamlara göre en az 86 kişinin öldüğü barış mitingindeki saldırıya ilişkin ölenlerden ikisinin saldırının failleri olduğunu duyurdu.

13:40 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan patlamaya ilişkin yazılı açıklama geldi. Yapılan açıklamada: "Birlik ve beraberliğimize, ülkemizin huzuruna kasteden bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

12:45 AA patlamaya ilişkin güvenlik kamerası görüntüsü paylaştı

12:42 | Olay yeri inceleme ekipleri inceleme yapıyor

Başsavcı vekili ve olay yeri inceleme ekipleri şu an olay yerine ulaştı, inceleme yapılıyor.

12:15: İçişleri: Ankara'daki patlamada ilk belirlemelere göre 30 kişi öldü, 126 kişi yaralandı

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada saat 10:04 civarında henüz sebebi belirlenemeyen iki ayrı patlama meydana gelmiştir.

Patlama sonucunda ilk belirlemelere göre 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 126 vatandaşımızın ise yaralandığı değerlendirilmektedir. Yaralıların tedavileri çeşitli hastanelerde devam etmektedir" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

11:40 | Kılıçdaroğlu: 'Yazık günah bu ülkeye...'

HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluİstanbul'daki programlarını iptal ederekAnkara'ya döndü. "Güzel bir etkinlik olacaktı şansımız olmadı. Gelen rakamlar gerçekten iç açıcı değil. İki canlı bombadan söz ediliyor. Yazık günah bu ülkeye. Türkiye bunu hak etmiyor. Hepimizin siyasi görüşü ne olursa olsun inancı ne olursa olsun terörü lanetlemedir. Bir bütün inancımız ve kararlılığımızla teröre lanet okuyacağız. Bu acı ve göz yaşı Türkiye'nin gündeminden çıkmalıdır. Türkiye böyle mi yönetilmeli. Bunu hak etmiyoruz. Biz güzel bir ülke istiyoruz. Terörü bitirmek için açık çağrı yapıyoruz. Bizden isteneni yapmaya hazırız" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

11:40 Davutoğlu güvenlik zirvesi topluyor

Başbakan Davutoğlu, patlama nedeniyle programlarını iptal ederek olayla ilgili Resmi Konut'ta güvenlik zirvesi topluyor. Toplantı 12:00'da başladı. Toplantı sonrası bir açıklama bekleniyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca patlamaya ilişkin 5 savcının görevlendirildiği bildirildi.

11: 25 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: 'Bilanço çok ağır'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Çok büyük katliamla karşılaştık. Vahşice barbarca bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır ve Suruç’un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Adem Altan / AFP

TTB: Vatandaşlarımızı kan vermeye çağırıyoruz

Türk Tabipler Birliği Başkanı Beyazıt İlhan, “Çok sayıda ölü var. Parçalanmış cesetler. Tam bir katliam görüntüsü. İsimleri ve sayılarını tespit etmeye çalışıyoruz. Sağlık Bakanı’yla görüştüm, yardıma ihtiyaç olduğunu, çok sayıda hekime ihtiyaç olduğunu belirttim. Ankara’daki bütün yurttaşlarımızı, özellikle patlamanın olduğu bölgeye Numune, Hacettepe, İbn-i Sina hastanelerine kan vermeye çağırıyoruz” dedi.

10:30 | "İki büyük patlama bir tane de zayıf patlama oldu"

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara'daki barış mitingine yapılan saldırıda toplam üç patlama olduğunu söyledi. Önder, patlamanın birinin HDP kortejinde olduğunu bunun dışında biri zayıf iki patlama daha olduğunu söyledi.

Önder şöyle konuştu:

“İki büyük patlama bir tane de zayıf patlama oldu. Onlarca ceset var parçalanmış, yüzlerce yaralı var. Onları hastanelere ulaştırmaya çalışıyoruz. Kan verebilecek kişiler Numune, Ankara ve Hacettepe hastanelerine gidebilir. Şu anda alanda bir şüpheli araç ve bir de şüpheli paket var. Bomba uzmanları geldi, onlarla ilgilenecekler

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Twitter hesabından 'onlarca yaralı ve ölü var" bilgisini paylaştı.

10:45 | 'Ortadaki tablonun ağır'

CNN Ankara muhabirinin Ünal Kaya'nın verdiği bilgiye göre ise patlama kalabalık arasında meydana geldi ve canlı bomba ihtimali üzerinde duruluyor. Olay yerinden bildiren Kaya 'Ortadaki tablonun ağır' olduğunu aktardı.

10:25 | Afişler ile yaralılar ambulanslara taşınıyor

Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Bazı vatandaşlar miting için hazırlanan afişler ile yaralıları ambulanslara taşıyor.

Patlama sonrası "Kim Yaptı?" sorusuna sosyal medyada cevap aranmaya başladı

10:15 | Olay yerinden ilk görüntüler...

Patlama saat 10.04'te meydana geldi...

Ankara'da binlerce kişi DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde bugün “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” sloganıyla Emek, Barış ve Demokrasi mitingi için buluştu. Mitingin toplanma yeri olan tren garı önünde birden fazla patlama meydana geldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir