Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Can Yayınları'ndan 2 Yeni Kitap

 > 
8PAYLAŞIM

Can Yayınları'ndan 2 Yeni Kitap!..

Profesör Büşra Ersanlı'nın "Bulut Falı" ve Curzio Malaparte'nin "Kaputt" adlı kitapları Can Yayınları'ndan çıktı.

Bulut Falı 1 Kasım 2011 tarihinde KCK operasyonu adı altında tutuklanan Profesör Büşra Ersanlı'nın tutuklu kaldığı süre boyunca yaşadıklarını anlatan bu kitap, hem kendisinin, hem de Türkiye'nin içinden geçtiği süreçlerin tanıklığı kabul edilebilir. Bakırköy Cezaevi'nden Silivri F Tipi'ne uzanan tutukluluk safhaları ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Hapishanenin, mekânı daraltan, zamanın akışını durdurmaya çalışan yapısına karşı, "içeridekilerin" akli ve siyasi dayanıklılığını sağlamak için "dışarıdakilerin" de dayanışma ve sevgi içeren bir faaliyet içinde olmaları gerekiyor. "Bulut Falı", Büşra Ersanlı'ya gönderilen binlerce mektup ve kartın "içeriyi" nasıl da şenlendirdiğini gösteriyor.

"Bulut Falı", beklenenin aksine renkli ve alışık olmadığımız bir hapishane kitabı.

Büşra Ersanlı kimdir?

İstanbul doğumlu. Hem ilkokulu hem de liseyi (Amerikan Kız Koleji) Arnavutköy'de okudu. 1972 Nisan ayında üniversitedeyken tutuklanan Ersanlı, Temmuz 1974'te çıkartılan siyasi affa kadar Ankara Yıldırım Bölge Cezaevi'nde kaldı. Kitaplar ve makaleler çevirdi.

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz/Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu (1978) ve aynı üniversitenin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde doktorasını tamamladı (1989). Üniversite yıllarında kısa sürelerle Vatan, Milliyet ve Sabah/ Turkish Times gazetelerinde yazılar yazdı. Çeşitli dernek ve vakıflarda barış ve insan hakları için çalıştı, kadın-erkek eşitliği için mücadele etti.

2009 yılında DTP Parti Meclisi'ne seçildi. 2011 yılında BDP Parti Meclisi ve Anayasa Komisyonu üyesi iken TMK çerçevesinde tutuklandı. Halen BDP Akademik Danışma Kurulu üyesidir. 1990 yılından beri Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyeliğini sürdürmektedir.

Kitapları: İktidar ve Tarih (1992), Her Yerde Her Zaman Siyaset (İbrahim Mazlum ile beraber, KA.DER, 2008). Derlediği kitaplar ise: Bağımsızlığın İlk Yılları (1994), Türkmenistan'da Toplum ve Kültür (1998), Saz'ın Söz'ün Ateş'in Ülkesi Azerbaycan (2004), Türkiye Siyasetinde Kürtler (2012).

Sayfa sayısı: 396 Sayfa

Fiyatı: 25 TL

Kaputt Kırılmış, paramparça, mahvolmuş... "Kaputt", Almancada tam olarak bu anlamlara geliyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupası'nın o enkaz hali daha başka hangi sözcük ile anlatılabilir ki?

Malaparte, yazıldığı günden bu güne kadar çok konuşulan başyapıtını, 1941 yazında, Almanların Rusya'ya açtıkları savaşın başında, Ukrayna'da bir köylünün evinde yazmaya başlamış. Yalnızca cephelerdeki değil, cephe gerisindeki vahşeti de cümleleriyle okurun beynine kazıyan Malaparte, sayfalar boyunca bombardımanların altında, karla kaplı ormanların derinliklerinde, Nazi liderleriyle yapılan yemekli partilerde dolaşıyor. Avrupa uluslarının yazgılarının en zalim haliyle nasıl çizildiğini okura keskin bir dille anlatıyor.

Kaputt'un okura ulaşabilmesinin ilginç bir öyküsü var; o da bu yolculuk boyunca Malaparte'nin elyazmalarını paltosunun astarına dikili olarak taşıması. Tıpkı okurun bir kere okuduktan sonra, bu kitabın ruhunu yüreğine dikili olarak taşıyacağı gibi...

Kaputt zalim bir kitaptır. Zalimliği şu savaş yıllarında Avrupa'nın görünümünden edinmiş olduğum en olağandışı deneyimdir. Yine de bu kitabın kişileri arasında savaş ancak ikincil bir kişi sayılır. Yalnızca bir vesile değeri taşıyor denebilirdi, ama kaçınılmaz vesileler alınyazısı türündendir. Demek oluyor ki Kaput'ta savaş alınyazısı sayılıyor. Anlatıya ondan öte bir katılımı yok. Diyebilirim ki anlatı kişisi olarak değil, seyirci olarak katılıyor, bir peyzaj da nasıl seyirci olursa öyle. Savaş bu kitabın nesnel peyzajıdır.

Curzıo Malaparte kimdir?

1898'de Prato'da doğdu. Birinci Dünya Savaşı'na gönüllü olarak katıldıktan sonra gazeteciliğe başladı. 1940'lara kadar faşizmi benimseyen Malaparte'nin 1931'de ilk olarak Fransızca yayımlanan, Hükümet Darbesi Tekniği (1955) adlı kitabı büyük yankı uyandırdı. 1940'larda faşizmi reddetti ve partiden atıldı.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir