Büyük İkileme Noktayı Koyuyoruz: Bu Muz Denilen Meyveyi Tam Olarak Neresinden Soymamız Lazım?

231PAYLAŞIM

Yıllarca düşündünüz, üzerinde çokça tartışıp kafa yordunuz. Artık buna bir son vermenin zamanı geldi! Malum konuyla ilgili, yaşadığınız tüm kararsızlıklara bugün itibariyle son veriyoruz.

Bugün hepimizin gayet yakından tanıdığı ve pek sevdiği bir şeyden bahsedeceğiz sizlere. Eveeeet doğru tahmin, meyvelerin incisi muz bugünkü konumuz...

Gerek kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengin olması gerekse açlığımızı anında yatıştırıp uzun süre tok tutması açısından muz şahane bir meyve, biliyorsunuz.

İnsan sağlığına olan engin faydalarını bir yana bırakırsak, sanatın ve sanatçının da göz bebeği olan efsane bir meyvedir kendisi.

Bantla Duvara Yapıştırmak Suretiyle Yapılan 120 Bin Dolar Değerindeki Provokatif Sanat Eseri 'Komedyen Muz' - onedio.com
Bantla Duvara Yapıştırmak Suretiyle Yapılan 120 Bin Dolar Değerindeki Provokatif Sanat Eseri 'Komedyen Muz' - onedio.com

Bugüne bugün bantla duvara yapıştırılan bir muzun fiyatı tam 120 bin dolar, şaka değil!

Başka hangi meyvenin üzerinde bir 'Mona Lisa' figürü görebilirsiniz ki? Leonardo da Vinci'nin bu şaheserinin hakkını sizce hangi meyve verebilir? Elma mı... çilek mi... KARPUZ MU?!

Cevabı siz de bizim kadar iyi biliyorsunuz; bunlardan hiçbiri değil. Meyvelerin içinde, asaletin vücut bulmuş hali muzun sanata yapmış olduğu katkı kesinlikle yadsınamaz.

Ama gelin görün ki her güzelin bir kusuru vardır...

Sarışın meyvemizin de bugüne dek insanları ikilem içinde bırakmış olduğu, kara kara düşünmeye sevk ettiği ve bir türlü doğru cevabını bulamadığı bir durum söz konusu...

Biz daha cümleye başlar başlamaz, sorunun ne olduğunu anlamış olmalısınız. Muzu tam olarak neresinden soymak gerekiyor, doğru taktik nedir?

Muz soyma konusunda doğru bir taktik var mıdır gerçi, pek emin değiliz ama elimizden geldiğince olaya mantık çerçevesinde yaklaşmaya çalışacağız.

Maymunların bir muzu 'en işlevsel' şekilde soydukları ve bunu bizim genelde yaptığımız gibi sap kısmından başlayarak değil de diğer ucundan tutarak yaptıkları söylenir.

Bunun sebebi ise muza en az zararı vermek, mümkünse ezilmesini önlemektir. Muz için bilirkişi olarak maymunları örnek almak mantıklı ama bu bilgi ne kadar doğru?

Bütün maymunlar muzları sondan başa soyuyor diye bir genelleme yapmamız hata olur. Çünkü bizim yediğimiz muzlar ile maymunların yediği yaban muzları aynı yapıya sahip değil öncelikle.

Yani yeri geldiğinde kabuğuyla yedikleri, ortadan ikiye böldükleri ya da bizimkine benzer şekilde soydukları da oluyor. Ama bazı hallerde muzu sabitlemek için sap kısmını tutarak soydukları da bir gerçek.

Üstelik muz bu şekilde soyulduğunda işin oldukça kolaylaşıyor.

Bakınız şekil 1a'da da görüldüğü gibi, muzu A ucundan tutup kabuğu B ucundan A ucuna doğru soymak muzun ezilip püre kıvamına gelmesini büyük ölçüde önlüyor.

Şu notu da düşüp içeriğe nokta koyalım...

Gördüğümüz kadarıyla maymunlar genelde alt uçtan soymaya başlayarak, orangutanlar kabuğunu soymakla uğraşmadan bütün bütün yutarak, goriller önce muzu soyup önce kabuğu sonra meyve kısmına geçerek, şempanzeler de muzu insanlarınkine en benzer taktikle soyarak yemeyi tercih ediyor. Arada ortadan bölüp yiyenlere de denk geldik. Yani muz soyarken aslında her yol mübah!

Ama son karar yine size kalmış tabii, paşa gönlünüz diğer türlü soymak isterse niye öyle soydun şimdi diye itiraz edecek değiliz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quatro

Millet muz’u buldu da soyması dert oldu....

burak-can-tokay

ben kabuguyla yiyorum

kurtali1983

dünyanın en saçma sorunsalı bu içeriği hazırlayanda da içeriği herkes okusun diye göz önüne koyan editörde de gram akıl yok. Ben bu ikisinin çalıştıkları yerde üstü altı arkadaşı falan olsam bunu gördükten sonra direk gözümden düşerler. Bazı şeyler zeka belirtisidir bazı şeylerde zekasızlıgın belirtisidir buda içerik onlardan biri işte.

gameover

Burda muzu ucuza nerden alabiliriz onu anlatsaydınız daha yararlı olurdu

probably

nerden bakarsan işsizlik.

Görüş Bildir