Bantla Duvara Yapıştırmak Suretiyle Yapılan 120 Bin Dolar Değerindeki Provokatif Sanat Eseri 'Komedyen Muz'

299PAYLAŞIM

Sanat cidden böyle bir şey miydi, yoksa biz olayı tamamen yanlış mı anladık inanın ki bilemiyoruz.🍌

Sizi sanatla bir araya getirmek için zaman zaman çeşitli tabloları, heykelleri ya da eşsiz mimari yapıları satırlarımıza taşıyoruz.

Sanat sanat için mi yoksa sanat toplum için mi ayırdına daha hiç girmeyip 'sanat sizin içindir' mottosunu benimsemiş insanlarız neticede. Lakin öyle anlar geliyor ki, bizim de modern sanatın karşısında belimizin büküldüğü oluyor elbette.

Gelin, size bizi yerle yeksan eden sanat eserinden biraz bahsedelim. Modern sanat öyle bir şey ki, anlaması da yorumlaması da ayrı dert.

Bakınız mesela İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın son ‘provokatif’ eseri olan şu çalışması…

Evet, yanlış görmüyorsunuz! Manavdan aldığı ve duvara bantlamak suretiyle yaratmış olduğu bu eser bizim bildiğimiz, normal, dümdüz muz!

Bu sıradan gibi görünen ama ederi 120 bin dolar olan muz şu an Paris merkezli çağdaş sanat galerisi Perroti tarafından Art Basel Miami’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Eserin ismi: Komedyen! 

(Cidden şaka gibi, o yüzden isim tercihinin tam nokta atışı olduğunu düşünüyoruz...)

Gariplikte bir dünya markası olan bu eseri satın almak isteyenler olursa sanatçı tarafından muz bozulduğunda yapılması gerekeni anlatan bir rehber de verilecekmiş

Bu arada sanatçının eserlerinden ikisi çoktan satılmış, hatta birinin fiyatı 150 bin dolara kadar çıkmış. Şimdi ne anlatıyor bu muz derseniz, galerinin kurucusu ve eseri sergileyen isim Emmanuel Perrotin sizin için şöyle yapıyor açıklamayı: 

"Sıradan nesneleri haz ve eleştiri aracına dönüştürme konusunda oldukça başarılı olan sanatçı Maurizio Cattelan’ın bu çalışması küresel ticaretin bir simgesi ve aynı zamanda klasik bir mizah unsuru."

Sanatçı tam 1 yıldır bunun için çalışıyormuş ve seyahat ettiği yerlerde kendisine ilham vermesi için odasına muz asıyormuş.

Reçine ve bronzla denedikten sonra en iyi gerçek muz diyerek çalışmasını %100 organik tutmaya karar vermiş. Aklımıza bir asırlar öncesinde yapılan eserler geliyor, bir de yanlış anlamasın ama Cattelan’ın duvara bantladığı muza bakıyoruz… İnanın yorum yapasımız gelmiyor. 

Van Gogh’un hayattayken sadece bir tane tablosunun satıldığı ve bantlanan bir muza 120 bin dolar ödendiği dünyada biz daha ne yorum yapalım?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ccerenecee

Sanatcılar bıraz daha farklı bakıyor olaya bence Maurizio Cattelan cok mantıklı bır hareket yapmıs alan kişi de oyle muza para odemıs olarak gormeyın Maurizio Cattelan tanınmıs oldu sonucta o muzu o kadar pahalı satmasa hatta o muz olmasa sergısı bu kadar yankılanmazdı adam para vermeden heryerde reklamını yapmıs oldu tabı bana gore bu ama bence mantıklı bır harekettı

ali.karagoz.35574

SEVGİLİ İNSANLAR : BURADA MUZA BİŞEY OLMUYOR YORUMCUYADA, OLAN herşey paraya oluyor, sanırım öyle ki şuan (yaşadığımız uzay zamanda) para ile satın alınamayacak evreye gelmiş (to become), dayanmış, içinde yaşadığımız devirin artık paranın para etmediği döneme rastlamış bulunuyoruz, icad edilen para anlamını yitirmeye devam ederken bunun sanatsal bakış açısıyla yorumlanışına şahit olmaktayız, -- bu yaşadığımız ne ? - sorusu ise günden güne içimizde yankılanıp duracak. her şey para değil, adı üstünde her şey para olsaydı inanın akışına kimse yetişemezdi (kaldı ki tüm hesaplar daha en başında ödenmiş), yani gerçek (asıl anlamı keşfetmek- hayata anlam getirecek- sizin sorularınız)

muhammet-erdogan8

Yaşama sevincimi yitirdim.

metin-akalp

E ben manavdan bir muz alır evde duvara bantlarım. Niye gidip para vereyim ki.

cent

Yakarsa dünyayı manavlar yakar )))

Görüş Bildir