Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bulaştığı İnsanın Beyninde Yaşayan ve Zamanla İntihara Sürükleyen Bir Parazit: Toksoplazma

-

Parazit, sıcak ya da soğuk demeden her türlü ortamda yaşayabilen bir canlıdır.

Yaşam alanı olarak pek çok farklı yeri seçebiliyor bu parazitler. Midede, bağırsaklarda, gözün içinde ve hatta insan beyninde yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Bazı durumlarda konak olarak yaşadıkları canlıyı öldüren, kimi zaman da ölmekten beter eden bir yaratık, parazit.

Bugün bahsedeceğimiz canlı ise, farklı canlıların vücutlarına yerleşip orada yaşayan, ve bu yaşam süresince aklınızın ucundan bile geçmeyecek işler yapan parazitlerden biri.

Bulaştığı insanların psikolojisini allak bullak eden, depresyona meyil etmelerine neden olan parazitimizin adı Toksoplazma.

Hatta öyle derin etkilere sahip bir parazit ki, konak olarak kullandığı insanların intihara 7 kat daha meyilli oldukları görülüyor.

Ayrıca bu parazitin bulaşmasıyla sıcakkanlı canlıların cinsel davranışları değişiyor.

Dünya nüfusunun üçte birinin maruz kaldığı bu parazitler erkeklerde içe dönüklüğe yol açarken kadınlarda ise dışa dönüklüğe neden oluyor.

Bilim insanları, toksoplazma ile şizofreni arasında da ilginç bağlantılar keşfetmişler.

Bir başka ilginç bilgi de, kanlarında toksoplazma bulunan hamile kadınların, doğacak çocuklarında şizofreni bulunma ihtimali de hayli yüksek.

Parazit üzerinde çalışmaya devam eden bilim insanları, bir başka ilginç durumla daha karşılamışlar.

Petri kaplarına insan hücreleri yerleştirmişler ve bunlara toksoplazma enjekte etmişler. Daha sonrasında da bunlara şizofreni tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçları enjekte etmişler. Sonuç ise oldukça şaşırtıcıymış çünkü Haloperidol (Şizofreni hastalığında kullanılan bir ilaç) başta olmak üzere ilaçların büyük çoğunluğu, parazitin gelişmesini engellemiş.

Bu etkileri keşfeden bilim insanlarının cevap aradığı bir başka soru ise daha da ilginç.

Şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar, parazit tarafından delirtilmiş bir farenin işine yarar mı?

Bilim insanları bu konu için 49 fareyi denek olarak kullanmışlar. Ve görmüşler ki taşıyıcı fareler, kedi korkularını kaybetmişler.

Daha sonra Haloperidol ve diğer anti-şizofrenik ilaçlar vermişler farelere ve ilaçların fareleri daha korkak yaptıklarını keşfetmişler.

Toplumda toksoplazma ile alakalı bir de önyargı, daha doğrusu araştırılmadan kabul edilmiş bir yargı daha vardır.

O da şudur ki, kedilerin bu parazitleri yedikleri besinlerden -özellikle fareler-  aldıkları ve o kedilerin evde yaşaması durumunda, ev sahiplerine bu parazitleri aktardıkları söylenir.

Özellikle hamile kadınlar, bu parazite maruz kalmamak için kedilerden köşe bucak kaçarlar.

Fakat, gerçek şudur ki bu parazitler ev kedilerinden değil, yıkanmamış meyve-sebzelerden ve iyi pişmemiş etlerden bulaşır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gul.b.akcin

teyzem de toksoplazma var ve 1 çocuğu hariç hiç biri yaşamadı erken doğumlar, düşükler çok yıprattı..kedilerle çok oynarmış ve fakat çiğ sebze de çok yermiş çocukken o yüzden etken şu veya bu diyemem önce tedbir almak gerek...o yüzden aşılı hayvan haricinde pek yaklaşılmaması iyi olur bence...

umut-sahin

toksoplazma bulaşmasında etkenlerden biri de kedi dışkısının ve kedi dışkısıyla temas etmiş bir eşyanın ellenmesiyle ağız yoluyladır.O yüzden tamamiyle gebelikte kedi güvenlidir demek yanlış bir yönlendirme olabilir, aman dikkat

ailuros

sonunu tatlıya bağladığınız için teşekkür ederim zira ağzıma gelen bütün güzel şeyleri dökecektim yani, ben sokak hayvanlarıyla gayet iyiyim lütfen iyi araştırın -.-

bruxas

Kedi bokunu alıp elinize ağzınıza sürmezseniz hiçbir şey olmaz. Ev kedilerinin de çiğ et yemeyeninden hiçbir şey olmaz.

hikka-mikazuki

Şu an hamileyim, sürekli hasta sokak kedileriy uğraşıyorum, hamileyken de bırakmadım. O kadar çok dırdır eden oldu ki gittim toksoplazma testi yaptırdım ve negatif çıktı, hayatımda bir kere bile toksoplazma geçirmemişim. Sokakta uğraştığım kedilerin kuyrukları falan ağzıma giriyordu, siz düşünün artık. Toksoplazma geçirmiş arkadaşlarım da var, gayet mutlu sağlıklı insanlar. Aşırı abartılı bir yazı. Böyle zombi salgını benzeri kabus senaryoları ilgi çektiği için bu ara bu yazı her yerde karşımıza çıkıyor. İtibar etmeye gerek yok bence.

bruxas

Hatta yapılan araştırmaya göre hayvan (kedi) sevgisi olmayan, hayvanlardan uzak duran insanlarda daha fazla görülüyor bu parazit.

hikka-mikazuki

Aynen öyle. Ben daha önce bir düşük yaptım. Aynı dönem başka bir arkadaşım da düşük yaptı maalesef. Benim pataloji raporu temiz çıktı, sokak kediler tepemde gezen bir insanım. Dediğim arkadaş dokunmayı bırak kedi görünce yolunu değiştirir, onda toxoplazma çıktı. Bu konuda iyi pişmemiş etler (sucuk, salam, vs.), iyi yıkanmamış salata, özellikle dışarıda yedikleriniz, kedi köpekten çok daha riskli.

Başlıklar

Bilimhamileilginç bilgikadınlarmeyve
Görüş Bildir