Bizim Gündemimiz Erken Seçimle Dolup Taşarken Teknoloji Dünyasında Geçtiğimiz Ay Neler Oldu?

-

Malumunuz her coğrafyanın farklı dertleri var. Bizim kafamıza taktıklarımızla teknoloji dünyasını şekillendiren ülkelerin dertleri de bir olacak değil, bakalım geçtiğimiz ay hangi gelişmeler binlerce kilometre öteden bizleri şaşkınlık denizine sürükledi?

Şekli kolay değişebilir maddeler çoğu zaman dayanıksızmış gibi düşündürür.

Carnegie Mellon Üniversitesi malzeme üretimi üzerindeki bu ezberi bozacak bir tasarım geliştirdi.

3 boyutlu yazıcı yardımıyla üretilen kalıplar ısıtıldığında daha önce belirlenmiş şekli alabilecek şekilde tasarlandı.

İsterseniz sandalye, isterseniz bir gül, seçenek sizin. Neredeyse hiç yer kaplamayan dümdüz bir plastiğin dilediğiniz şekli alabileceği bu tasarım mobilya özelinde taşınabilirlikte öncülük edecek gibi görünüyor.

VR sadece gözlük olarak mı hayatımızda yer alacak sandınız?

Hem de sadece eğlenceyle değil, gerçek anlamıyla hayata temas eden bir VR eldiven üretildi.

VR eldivenler ve tasarlanan ortamla görme engelli kişiler dünya mirasını zenginleştiren sanat eserlerini dokunarak keşfedebilecek.

Hedef tüm dünyaya, herkese sanatı hissettirebilmek!

Washington Üniversitesi hastalıkların erken teşhisi için olabilecek en etkin yöntem arayışında.

Bu minvalde tasarladıkları elektronik diş, ağızda bulunduğu süre boyunca tükürük analizini yaparak ağız kaynaklı ortaya çıkacak enfeksiyonları teşhis edecek ve tanımlanan cep telefonuna yahut bilgisayara analizleri aktaracak.

Uzun vadede stres seviyesini ve hatta diyabet riskini bile ölçerek kullanıcısına bildirecek biçimde geliştirmesi planlanıyor.

Erken teşhisi bir alışkanlık haline getirmemizi sağlayacak doktorumuzu yanımızda taşıdığımız günler çok yakın!

Üzerindeki sensörlerle kullanıcısının vurma hızın, açısını tespit ederek bu verilerle bir program oluşturan bu yeni dijital eğitmen kick boksta devrim yaratmayı planlıyor.

Yumrukları, tekmeleri her detayıyla analiz ederek belki de rakibi olacak insan eğitmenlerden bile daha iyi sonuçlar verecek!

İçecekleri karıştırmak için kullanılan hemen her maddenin çevre için zararlı olduğunu düşünen tasarımcı Scott Amron alternatifini getirmiş.

Stircle adını verdiği bu tasarım içine koyulan bardağı herhangi bir aparattan daha iyi karıştırıp içime hazır hale getiriyor. Hem doğayı koruyor hem de daha hızlı!

Akıllı saatlerin sportif görüntüsü ilginizi çekmiyorsa 'akıllı bilezik' denemeye değer.

Adeta bir ajan ekipmanı gibi yaşamsal değerlerinizi ölçüyor, spor asistanı olarak çalışıyor ve aramalarda sizi uyarıyor. Modayla teknolojik zekâ birleştiğinde ortaya insanı şaşırtan bir ürün çıkıyor.

Singapur'da araştırmacılar demonte oluşlarıyla amacını gerçekleştiren mobilyaları monte ederken yorulmayalım diye düşündüler...

Ve geliştirdikleri robotik kollarla mobilyaları monte eden ve bunu herhangi bir ölçüm hatası olmadan gerçekleştiren bir sistem ortaya çıkardılar.

Bir sandalyeyi 20 dakikada monte ediyorlar, şimdilik.

Herhangi bir kodlama bilgisi de gerekmiyor kullanım için, 3 boyutlu kameralarıyla neredeyse 3 saniyede hangi parçanın hangi noktada bulunması gerektiğini analiz ederek montaja başlıyorlar. 

Ayrıca 20 dakika uzun değil mi diye soruyorsanız haklısınız, bu 20 dakikanın büyük kısmı çalışmaya başlamadan önce işlemlerin tasarlanmasıyla geçiyor.

Elektrikli araçlar güzel ama şehirlerarası seyahatlerde bataryalar nasıl dolacak?

Kamyonun alt kısmındaki kırmızı 'şey' bir şarj adaptörü. İsveç'te bir karayolunda oluşturulan düzeneğin üzerinde seyahat ettiğiniz sürece aracınızın bataryası şarj oluyor.

İsveç'in 2030'a dek fosil yakıtların kullanımını sonlandırma projesiyle ortaya çıkan fikir tüm ülkeye yayılabilir.

Ülkenin bir noktasında uygulanan bu hareketli şarj istasyonunun etkinliği kanıtlandığında yoğun kullanılan karayollarında bu sisteme geçiş gerçekleşecek. 

Sorunları vurgulamak yerine çözümlerin peşinden koşmak böyle bir şey olmalı, ne dersiniz?

Tasarlanan bu yeni protez parmaklar basit fakat yaşamsal hareketleri uzuv kaybı sonrasında mümkün kılıyor.

3dprint.com

Kavrama becerisi isteyen ve gündelik hayatın büyük kısmını kaplayan işler için özel olarak tasarlanan protez parmaklar kişiye özel üretiliyor.

Sadece gündelik aktivitelerle de sınırlı değil protezin katkısı, kas gücüne bağlı profesyonel işlerin de gerçekleştirilmesine imkan veriyor.

Bu farklı özellikler sunması sebebiyle 3 ayrı iş için farklı mekanizmalarla tasarlanmış, hayat kolaylaştıran icatlar listesinin ilk sıralarında kendine yer buluyor.

Giyilebilir kablosuz kontrol aygıtı adeta Güç'ü kullanan bir Jedi gibi bilgisayarınızı kontrol etmenin yolunu açıyor.

Ses açıp kısmaktan oyun oynamayan dek programlanabilen yapısıyla elimizi bir fare gibi kullanmamıza imkân veriyor. Hatta bazı kullanıcılar profesyonel işlerini bile hareket izlerini kodlayarak bu cihazda gerçekleştirmenin yolunu bulmuş. Ne diyelim!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-ozdemir21

Keşke bir kaynak gösterseniz de derinlemesine okuyabilsek... Yapacağınız işe sokayım! Bulan ya da bilen varsa yazabilir mi acaba?

aerialz

şerefsizim yolda giderken aracı şarj etme teknolojisi oyuncak araba yarışı pistlerinden aklıma gelmişti daha elektrikli araba yokken dünyada. vay be isveç'te yaşıyor olsaydım tesla jr diye gezebilirdim şimdi. belki de elon musk'tım anasını satayım. harcandık ulen harcandık şu dünyada :(

hossohbet-entelektuel-adam

gezi sırasında yaptığı haberlerle yükselen, tanınan onediodan yine kışkırtıcı haber başlıkları... yahu sanki Nuri Demirağ'ın uçak üretimini yasaklayanlar bizi yönetiyor. insanlarımız hükümeti bilim düşmanı gibi görüyor acınası. bizim bilim konusunda geri kalmamızın sebebi insanların sadece kendi menfaatlerini düşünmeleri. onedio sözüm sana editör bey bence bu yorumu patronunuz kaan kayabalına da gösterin her neyse. siz kendinizi arge şirketi olarak tanımlıyorsunuz ama yaptığınız şeyler sıradan bir internet sitesinde şeyma subaşını göstermek bu mu lan sizin argeniz? lan siz bunları yapmak istediniz de devlet yapamazsın mı dedi? her yerde girişim kredileri dağıtılıyor ama sen kışkırtıcı haber başlığı atmaktan çekinmiyorsun anca laf hadi kolaysa sen geliştir argeni robotunu kanaga gibi aptal bir diziyle uğraşacağına bu saydıklarından üret daha iyisini üret biz de seni alkışlayalım

ayorka

bunların hepsi kuran'da yazıyor diyen çıkmadı mı henüz?

arda-eser

Kuran astroloji kitabı değildir, Kuran Fizik kitabı da değildir, Kuran Dosdoğru Ol Der, İnsanın Fıtratına Hitab Eder. O Bilimle Atom Bombası yapıp Masum 100 Bin kişiyi buharlaştıran aynı insanlığa iyiliği emreder..

nisastayiyen

Kur'an ne alaka simdi kodumun dinsiz yobazi. Teknoloji haberi bu. Da'yi ayirmayi biliyorsan büyük harfle yazacaksin.

aperfectcircle

günün hakareti "dinsiz yobaz" :D

ayorka

oradaki ironiyi anlayamaman çok normal çünkü kapasiten yetersiz kalmış. Ayrıca dinsiz yobazı gibi iki tezat kelimeyi bir araya getirerek yeni bir kalıp ürettiğin için literatür seninle gurur duyacaktır.

nisastayiyen

Türkce profesörü konusuyor sanki amk... Yobaz olmak her ne kadar asiri dincilik ile anilsa da, farkli bir kelime. Dinsiz kitlenin arasinda da yobazlar cok senin gibi. Dinle alakali her boka muhalefet ve neden oldugunu bilmeden karsisindakini dinlemeden. Hatta dinle alakasi olmayan konularda da dini karalamaya calisan; senin burda yaptigin gibi.

ayorka

ısrarla küfür ediyorsun. düzgünce yazmak çok mu zor? düşüncelerini küfür eklemeden açıklayamıyor musun? bu kadar mı kelime dağarcığın sığ? kelime anlamlarını biliyorsun da, iş onları söylemeye geldiğinde mi tıkanıyorsun? ayrıca yobaz " bir inanca aşırı bağlı olan kişi" demektir. ben dine inanmadığım için bu kelimeyi kabul etmiyorum. ha bu arada ısrarla küfür edeceksen ekran görüntüleri mevcut. zor değil savcılığa vermek.

oguz-han13

Şurada yorum yapan insanların yüzde 80 ni kpss den iyi bir puan alıp memur olma derdinde ve çoğuda üniversite mezunu. Bilimsel ne yaptın desen vizeden aldığım 30 u finalde kurtarmaya çalıştım. Lafa gelince sanki bilimsel çalışmalarına derin devlet engel olmuş. Utanmamız gerekirken sanki başka bir milletten bahsedermiş gibi elştiri yapıyor. Sensin o sen. O koca kafalı sensin.

Görüş Bildir