Bisikletiyle 8 Yıldır Dünyayı Turlayan 'Demir Atlı Adam' Gürkan Genç ile Tanışın! 🚲

 > -
Abone ol

Arkasına küçük bir Türk bayrağı taktığı bisikletiyle 8 yıl önce çıktığı dünya turunda tam 49 ülke geçerek 85 bin kilometre yol yapan 'Demir Atlı Adam', adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırmayı hedefliyor.

Türkiye'den 2012'de bisikletiyle ayrıldıktan sonra Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika kıtalarında pedal çeviren 41 yaşındaki Gürkan Genç, zorlu yolculuğunu, yaşadıklarını ve hedeflerini, 50'nci ülkesi olan Kolombiya'da Anadolu Ajansı'na anlattı.

Japonya yolculuğu dünya turu için ilham kaynağı oldu

Dünya turu kararından önce 2010'da Ankara'da işlettiği restoranı devredip, bisikletle Japonya'ya seyahat ettiğini dile getiren Genç, bu ülkeye kadar Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore'yi geride bırakarak 12 bin 500 kilometre yol katettiğini söyledi.

'Demir Atlı Adam'ın hikayesi

Gürkan Genç, Moğolistan'dan geçtiği sırada kendisine "Demir Atlı Adam" lakabı takıldığını belirterek, seyahat sırasında yazdığı yazıların çok ilgi çektiğini, böylece dünya turuna karar verdiğini söyledi.

8 yıllık turunu 2025'te bitirmeyi planıyor

Türlü maceralar ve aksiliklerle süren dünya turu için Türkiye'den 8 yıl önce ayrılan Genç, şimdiki durağı ve 50. ülkesi Kolombiya'da bir süre kaldıktan sonra Alaska'ya ulaşmak üzere yola çıkacağını söyledi.

Gürkan Genç, 2025'te bitirmeyi planladığı dünya turu kapsamında yaklaşık 40 ülke daha göreceğini belirtti.

Hedefi Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek

Kara yolculuğunun tamamında sadece bisiklet kullandığını, gemi ve uçağa yalnızca kıta geçişlerinde bindiğinin altını çizen Genç, şunları söyledi:

"Tüm kara parçalarında bisikletimdeki ekipman sayesinde yol, pedal ve mesafe izlerini kayıt altına alıyorum. Yola çıkma sebebim bir rekor denemesi olmasa da seyahatimi tamamladıktan sonra bu kayıtlarla, 'en fazla çöl coğrafyası ve kıtaların en yüksek araç geçiş noktalarında pedal çeviren bisikletli' olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyorum."

Gürkan Genç, bu konuda, dünya turu ve öncesindeki Japonya seyahatiyle birlikte Asya'da Taklamakan, Gobi ve Arabistan, Avrupa'da Tabernas, Afrika'da Sahra ve Kalahari, Amerika'da ise Atacama çöllerinde pedal çevirdiği bilgisini paylaştı.

"Gelecekte Türkiye'nin Gençlik ve Spor Bakanı olmak istiyorum"

Gittiği ülkelerdeki Türk Büyükelçiliklerinin de yardımıyla üniversitelerde gençlerle buluştuğunu aktaran Genç, buralarda çevre ve doğayı koruma gibi konuların yanı sıra Türkiye'yi anlattığını söyledi.

Hayallerini gerçekleştirdiği bu yolculuğu mutlu olduğu için devam ettirdiğinin altını çizen Genç, şöyle devam etti:

"Normalde bu mesafeleri bırakın bisikletle, arabayla ya da motosikletle gitmek dahi çok zordur. Ailemi, arkadaşlarımı, ülkemi çok özledim. Her ne kadar gittiğim yerlerde büyükelçiliklerimiz ve Türk vatandaşlarımız sayesinde yesem de tabii ki Türk yemeklerini çok özledim. Herkes bana dünya turu bittikten sonra ne yapmayı düşündüğümü, hedefimi soruyor. Birçok projem var ama ben gelecekte Türkiye'nin Gençlik ve Spor Bakanı olmak istiyorum. Gülüyorlar ama ben yola çıkmadan önce de gülenler vardı."

"Arkamdan ateş edildiği, bıçakla kovalandığım da oldu"

Gürkan Genç, "Mükemmel bir yolculuk geçirmiyorum, kaza yaptığım, gözaltına alındığım, arkamdan ateş edildiği, bıçakla kovalandığım, yediklerimden zehirlendiğim, sakatlandığım oldu ama ben yoluma devam ediyorum çünkü bundan çok mutluyum." ifadelerini kullandı.

"Gobi'deki yolculuğumu tamamladığımda ağlamıştım"

Genç, dünya turundan önce yaptığı Japonya seyahati sırasında geçtiği Moğolistan'daki Gobi çölünde ise çok korktuğunu anlattı.

Gobi'de 12 gün boyunca kimseyi görmeden pedal çeviren Genç, "Çölde müthiş bir yokluk var. Ses yok, canlı yok ve o sessizlik sizi korkutuyor. O sessizlik sizi ağlatıyor, kendi kendine konuşturuyor. O sessizliği kaybetmek için sürekli pedal çeviriyorsunuz. Gobi'deki yolculuğumu tamamladığımda ağlamıştım." diye konuştu.

Maceralarını kitaplaştırmayı planlıyor

Moğolistan'da verilen "Demir Atlı Adam" ismini yıllardır kullandığını söyleyen Genç, yolculuktaki maceralarını bir arkadaşıyla, çocuklar için "Demir Atlı Adam Hikayeleri" ismiyle kitaplaştıracaklarını söyledi.

Gürkan Genç'in, bisikletiyle Kolombiya'ya gelene kadar geçtiği 49 ülke ise şunlar:

"Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Monaco, Fransa, Belçika, Hollanda, İskoçya, İngiltere, İspanya, Fas, Cezayir, Tunus, İsrail, Filistin, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Malavi, Zambiya, Botsvana, Svaziland, Lesotho, Güney Afrika, Arjantin, Uruguay, Brezilya, Paraguay, Bolivya, Şili, Peru, Ekvador."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir