Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Gurur Daha: Geliştirdikleri Cihazı NASA'ya ve Amerika Ordusuna Satan Türk Mühendisler!

-

Son dönemde uluslararası alanda elde ettiğimiz başarıların sayısında gözle görülür bir yükseliş var.

Mete Atatüre, Canan Dağdeviren, Aziz Sancar gibi isimlerin bireysel anlamda başarılarıyla göğsümüz kabarırken, bunun yanında geliştirdiğimiz teknolojiler, ürettiğimiz icatlar da dünya çapında ses getirir oldu.

İşte bu başarı zincirinin son halkasını iki Türk mühendisimiz oluşturuyor.

Mühendislerimizin isimleri Onur Çelik ve Erkan Yiğiter.

2016 yılında, MIOPS Teknoloji adında bir firma kuran elektronik mühendisi iki arkadaş, ilk amaç olarak fotoğrafçılık alanına yönelseler de elde ettikleri başarı birçok başka firma ve kurumun da dikkatini çekmiş durumda.

2014 senesinde Monument adlı bir projede yapay zeka destekli depolama cihazı üreten ekip, o sene Kickstarter’da 703bin dolar para toplamışlardı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana fotoğrafçılık ve video sektörü için çeşitli ürünler geliştirmeye başlamışlar ve bu alanda oldukça ses getiren bir icat ortaya çıkmış: MIOPS SMART.

Bu cihaz, yıldırım düşmesi, balon patlaması, bardak kırılması, merminin havadaki hareketi gibi anlık olayları fotoğrafçıların kolay şekilde çekebilmelerini sağlıyor.

Ürün, üretim amacına uygun olarak ilk önce fotoğrafçıların kullanımına sunulmuş ve çok beğenilince de ürünün seri üretimine geçilmiş.

İlk amaç olarak yıldırım düşmesi gibi zor fotoğraflanan anların kolay yakalanmasını hedefleseler de zamanla ürün baya bir gelişme sağlamış.

Kullanıcılardan gelen geri dönüşlere göre ürüne ekleme/çıkarma yaparak geliştiren mühendisler, bir balonun patlama sesi ya da bir bardağın kırılma sesini duyarak, kırılma ve patlama anının fotoğrafını çekmekle devam etmişler, daha sonra ürüne lazer modu özelliği ekleyerek, kurşunun havada fotoğraflanması ve uçan bir kuşun yuvaya gelmesi anının fotoğraflanmasına imkan sağlamışlar.

Ürünün geliştirilmesiyle birlikte, ilk üretim amacından farklı bir amaçla NASA ve Amerikan ordusu tarafından satın alma talebi gelmiş.

Şirketin kurucularından Çelik, konu hakkında Hürriyet’e yaptığı açıklamasında şunları söylüyor:

"Talep onlardan geldi. Biz cihazın böyle kullanım alanı olduğunu zaten düşünmemiştik. NASA’da roketin kalkış anında çıkardığı sesten cihazı tetikleterek fotoğraf çekebileceklerini düşünmüşler. Amerikan ordusu da bomba infilak anında insan bulunması sakıncalı olacağı için aynı fikirden yola çıkmış. Bombanın sesiyle cihazı harekete geçirip fotoğraf çekebileceğini düşünmüşler.

Şu anda Amerikan ordusunda aktif olarak kullanılan 10 cihazımız, NASA'da 5 cihazımız var. NASA roket kalkış anlarının fotoğraflanmasında, Amerikan ordusu da bomba infilak testlerinin fotoğraflanmasında kullanıyor. Geçen hafta yazıştık 'hala ürünü kullanıyor musunuz?' diye, 'şu an sahada aktif olarak kullanıldığını ve işlerine yaradığını' söylediler. Biz bu ürünü geliştirirken bu alanda kullanılacağını hiç düşünmemiştik."

Alanlarında yakaladıkları bu önemli başarı için iki mühendisimizi de kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
starlight

ortaya konan ürün çok siktirboktan basit bir şeye benziyor, ses sensörüyle makineyi tetikleyip fotoğraf çektirmek falan zor bir olay değil gibi :)) daha önce haberin içeriğini görmeden abd ordusu ve nasaya sattılar gibi başlıklarla görünce daha önemli bi şeyler hayal etmiştim, bunlar basit bi olayı sadece düşünüp uygulayanlar olmuşlar, yoksa ortada çığır açmalık bir durum yok gibi. tersi de olabilir elektronikten anlamam, anlamadığım konularda da pek konuşmam ama içimde kalmasın dedim yazıverdim :))

yb-yavuz

Yorumlar ağır cahillerle dolmuş. Bu ülkede bilim mi var ? Geri geri gidip duruyoruz zaten bi bok bilmiyorsunuz ağzınız lak lak yapıp duruyor. Ülkeler machine learning , yapay zeka hakkında konuşuyor uygulamasını yapmak için uğraşıyor bizimkiler de hala kıçıma su kaçtı orucum bozulur mu diye konuşuyor. Bu mühendislere başarılarının devamını diliyorum.

biraz-objektif-olsana

33 beğenmeme atanlar neyin kafasını yaşıyor anlamadım. Belki onlar da Amerikan Ordusu kısmına sinir olmuşlardır. Uyanık adamlar kaptı işlerine yarayacak bi cihaz.

imnotavatanhaini

2 gun sonra ordu bizi onla vurunca aa ne guzel turk yapmis bunu vurun parcalayin da deriz

demir-dayi

tepki verirken birazcık düşünün yok abdye satmasalarmis iyiymis yok düşman yok hristiyan ülkemizde degerlendirselermis, haberi de okumamislar ki. adamlar bomba mi yapmış silah mi yapmış sanki. okuma orani arttikca beni hafakanlar basıyor diyen adami YÖKe, ilahiyatci hatipoglunu YOKe (bilinen tabi bunlar), hayvanat bahcesi müdürünü de tubitaka satarsan senin ulkende nah uretirler

Görüş Bildir