Bilim Parti Diyor! Müzik Festivallerine Giden İnsanların Daha Mutlu Olduğu Ortaya Çıktı

386PAYLAŞIM

Bir konserde ya da festivalde bir şeylerin bizi bizden aldığını hissetmişizdir. Bu hissin tek sebebinin müziğin tadına doyulmaz ritmi değil ayrıca etrafımızdaki insanlardan aldığımız enerji de olduğu yıllardır değişmeyen bir gerçek. Bu ilginç dosyanın detaylarını ise sizler için Elitedaily'den derledik.

Kaynak: http://elitedaily.com/life/culture/scien...

Bilim insanları müzik etkinlikleri ve festivallere giden kişilerin gitmeyenlere göre daha mutlu olduklarını ileri sürüyor.

Avustralya'da yakın geçmişte yapılan ve Müzik Psikolojisi dergisinde yayılanan yeni bir çalışmaya göre insanların mutluluk seviyeleri ve müzik etkinliklerine gidip gitmemeleri arasında bir bağ olduğu ortaya çıktı.

Araştırma yalnızca 1000 kişi üzerinde yapılmış olduğundan mutlu olmak için hemen kalkıp bir festivale koşun diyemiyoruz.

Ama bir insanın gerçekten keyif aldığı bir partiye veya festivale gitmesinin içinde barındırdığı biyolojik gerçekleri göz ardı da etmememiz gerektiğini anlıyoruz. 

Evrim konusunda uzmanlaşan psikologlara göre, dans etmek insanlık tarihinde her zaman bir iletişim metodu ve insanlar arasında bağ kurmaya yarayan bir davranış olarak kullanılmıştır.

Bu festivallerde de ortaya çıkan ortak enerji fenomenine, Fransiz sosyolog Emile Durkheim "kolektif efervesans" adını veriyor.

Kolektif efervasans veya toplu köpürme olarak da tanımlanabilecek bu fenomene göre, bir grup insanın aynı aktivitenin içinde yer aldığı sırada aynı fikirleri simultane olarak haberleşebilmesidir.

Bu bahsedilen aktivite de elbette bir müzik festivali olabilir.

Tıpkı bir stadyumda spor mücadelesi izleyen bir grup taraftarın neredeyse ruhani bir biçimde başka bir boyuta geçmesi gibi insanların topluca dans ettiği bir yerde de birbirlerine bir enerji akımı yaratmaları mümkün oluyor.

Acaba 'partilemek' de aslında ruhani bir aktivite mi? Olamaz mı?

Aslında burada en güzeli, bir yandan iyi müzik dinlerken bir yandan da etrafınızdaki insanlarla görünmez bir bağ kurabilmek!

Festival seviyorsanız, hiç durmayın! Mutuluk bir bilet kadar yakınımızda!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tunahandolunay1

Şöylesi müzik daha güzel

ertunc-cakir

zeytinli rock öncesi tanıtım :)

elcin-

Eh şey, bir insanda yüklü miktarda endişe, yani şu anksiyete denilen olaydan varsa, öyle kalabalık ortamlara pek giremiyor sevgili bilim adamları

Gizli Kullanıcı

Mutlu olmayan insan neden festivale gitsin ki ? Are you seriously ? Diyesim geldi.

Gizli Kullanıcı

bunu bilmekte ne var, partileri seven insan partiye gidince mutlu oluyr, resim yapmayi seven insan resim cizerek mutlu olur. Herkes neyi seviyorsa onu yaparak mutlu olur.

Görüş Bildir