Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Açıkladı: Sınavdan Önce Ders Çalışmak Yerine Uyumak Daha Verimli

 > 
424PAYLAŞIM

Yıllardır sınavdan önce ne yapılmalı sorusu tartışıldı. Uzmanlar sınavdan önce çalışmanın pek mantıklı bir yöntem olduğunu düşünmese de öğrenciler sınavdan önce çalışmaktan bir türlü vazgeçmiyordu. Bu sefer bilim de sınavdan önce çalışılmaması gerektiğini belirtti.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/if-you-re-ta...

Genellikle öğrencilerin büyük bir çoğunluğu sınavlara çalışmayı son akşama bırakıyor.

Öğrenciler genellikle sınavlara çalışmayı son akşama bırakıyorlar. Bazı öğrenciler ne kadar düzenli bir şekilde sınav haftasından bir hafta önce çalışmaya başlasa da büyük bir çoğunluk sınava çalışmak için sınav akşamını bekliyor.

Bilim sınavdan önce uyuyun diyor.

Özellikle sınav haftasında birçok kişi, sınavdan önce ders çalışmayı tercih etmekte. Ancak bilim, sınavdan önce uyumayı öneriyor.

Önemli bir sınavdan önce sınavın son dakikasına kadar ders çalışmayın.

Önemli bir sınavdan önce sınavın son dakikasına kadar ders konularına çalışmak bildiklerinizi unutturabilir. Bunun yerine kestirmek, öğrenilen bilgilerin hatırlanması konusunda yardımcı olabilmekte.

Sınavdan önce ders çalışılmaması gerektiği bilimsel olarak da kanıtlandı.

Singapur'daki Duke-NUS Medical School'dan bir takım araştırmacı, gerçekleştirdikleri deney sonucunda bunu kanıtladı.

Peki, bu deney nasıl yapıldı? Biz de sizler gibi merak ettik ve araştırdık.

72 gönüllüye, öncelikle çeşitli karıncalar ve yengeçler hakkında 80 dakikalık bir eğitim verildi. İlk dersten sonra gönüllüler 3 gruba ayrıldı ve bir sonraki 80 dakikalık dersten önce her gruba önlerindeki bir saat içerisinde film izlemek, kestirmek ya da ders çalışmak seçeneklerinden biri sunuldu.

Alınan sonuç ise aynen şu şekilde:

İkinci dersin sonunda ise test edilen gönüllüler arasında 1 saat kestirenlerin daha başarılı bir test sonucuna ulaşmış olduğu belirlendi. 1 hafta sonra tekrarlanan deneyde, yine uyuyanlar en iyi skoru yakaladı.

Araştırmada ilginç bir durumla daha karşılaşıldı.

Araştırmalardaki bir diğer ilginç bulgu ise ilk hafta yapılan testte ders çalışanlar, film izleyenlerden daha yüksek sonuç yakalamıştı fakat ikinci haftadaki testte ise film izleyenler ve ders çalışanlar neredeyse aynı skoru yakaladı.

Araştırma lideri James Cousins, New Scientist sitesine bir röportaj verdi.

James Cousins, New Scientist sitesine verdiği röportajında, "Sıkıştırma bilgiler, kısa dönemde iyi sonuç gösterebilir fakat uzun dönemde, bu tarz bilgilerin yararı o kadar da iyi olmayabilir." ifadelerini kullandı.

Aslında bu araştırma son dakika çalışan öğrenciler için büyük önem arz ediyor.

Bu araştırmanın son dakika çalışan öğrenciler için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu tip çalışmanın yerine, biraz beyninizi dinlendirip bilgilerin işlenmesine yardımcı olmak, daha yüksek sonuçlar verebilir.

James Cousins, öğrenciler için ufak bir öneride de bulundu.

James Cousins, öğrencilere, "Kafanızın içine bilgileri sıkıştırmakla kendinizi strese sokmayın. Kestirmek iyidir." şeklinde öneride bulundu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yami

Öğrenciler akşama bırakıyormuş, ifadeye bak. Başka şansımız mı var birader! Ders çalışmaya alıştım, bu sefer de ne derslere ne hayata yetişebiliyorum. İki dakika kafa dinlemeye vaktimiz olmaması gerekiyor normal şartlarda, biz biraz biraz ayarlıyoruz işte. Yani bence de uyumak daha iyidir, hatta uyumadığım zamanlarda bilsem bile zor yorumluyorum falan ama napalım yani, şartlar böyle...

deli-sabit

Ülkemiz için geçerli değildir o uyarı, biz kendi bildiğimizi okuruz. Çocuk sınavdan önce uyumaya kalksa ana-baba üstüne çullanır, zaten vicdan azabından uyuyamaz ki çocuk.

kalendertezcan34

Olay şundan ibaret gençler, günlük çalışma alışkanlığı olan ve bilgiyi özümseyen bir birey son anda bir kaç bakışla, ekstra efor harcamadan her sınavdan başarılı olabilir. Son dakikada çalışma isteğinin özü zaten kendini hazır hissetmemek ve eksikler olduğunu düşünmek. Bilgiliyi de özümsemediyseniz, güven yerlerde olur bu da sınav öncesi yüksek oranda sitrese neden oluyor. O zaman ne uyuyabilirsiniz ne de etkili çalışabilirsiniz. Son dakikada aldığınız her bilgi sadece kafanızı karıştırır. Mesela bir fizik dersindeki kanunların gerçek hayattaki anlamını bilmiyorsanız, matematiği somutlaştıramıyorsanız, o bilgi işinize yaramaz ve kullanamazsınız. Farklı bir soru geldiğinde paniklersiniz. Bu nedenle bilgiyi özümseyin!

raheanne

Akıllarda tek bir soru var ; "YGS ye 110 Gün kalmış iken, ders çalışmadan uyursak, başarılı olabilir miyiz ?" :D

erdemuysal_official

TEOG var

berat-cebe

teog mu kaldı amk

Görüş Bildir