Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beyni İncelenen Epilepsi Hastasından Beklenmedik Tepki: Tanrıyı Gördüm!

7.2bPAYLAŞIM

Bazı tıbbi vakalar fazlasıyla eşsiz ve ilginç. Onları ilginç kılan, zihnimizin karmaşık yapısından başkası değil elbette. Söz konusu beyin olunca her şey mümkün gibi. Yanınızda duran portakal sıkacağını bir seri katil zannedebilir, en yakın arkadaşınızı bir terör örgütü üyesi sanıp paniğe boğulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/neuroscienti...

İsrailli araştırmacılar bu hafta yayınladıkları bir çalışmayla, epilepsi tedavisi gören bir hastanın oldukça enteresan vakasını halka açtı.

Hasta, tam da beyni tarayıcıya bağlıyken geçirdiği kriz neticesinde bir takım delüzyonlar görüyor. Tanrıyı gördüğünü iddia ediyor ve buna uygun davranışlar geliştirmeye başlıyor.

“Ee ne var bunda, kafayı sıyırıp kendini peygamber ilan eden birinde eşsiz olan ne?” diye sorabilirsiniz.

Bu vakayı özel kılan şey, hastanın dindar biri olmadığı gerçeği. Yahudi de olsa, dine daima uzak olmuş.

Herhangi bir din ya da yaratıcı fikrine yakınlık hissetmeyen birinin aniden böyle sanrılar yaşaması, araştırmacıları büyük bir sorunun peşinden gitmeye sevk ediyor.

Öncelikle hastanın hayatı boyunca sağ temporal lob epilepsisi yaşadığı ifade edilmiş.

Bu hastalık kaynaklı krizler; tuhaf hisler, eski anıların canlanması, halüsinasyon görme, gaipten sesler, müzikler duyma şeklinde vuku bulabiliyor.

Sonrasında tedavinin bir parçası olarak kriz önleyici ilaçları almayı kesmesi istenmiş ve EEG taramasıyla beyin aktivitesi gözlemlemiş.

Hastanede yaşananlar iki doktor tarafından şu şekilde aktarılmış:

"Yatakta uzanırken hasta birden donakaldı ve tavana birkaç dakika boyunca bakmaya başladı. Sonradan Tanrı’nın ona yaklaştığını gördüğünü söyledi. Sonra yüksek sesle dualar etmeye başladı ve başına geçirmek için kipasını aramaya koyuldu. 

Sonra birden “Ve sen, tanrımız Adonai” (Musevi tanrısının adı) diye bağırdı. Söylediğine göre Tanrı ona gözükmüş ve İsrail halkına kurtuluş getirmesini emretmiş. "

Bu noktadan sonra bedenine bağlı kablolardan kurtulmuş ve ilk gördüğü kişiye “Tanrı beni sana gönderdi” demiş.

Bütün bu enteresan olayların ardından hastaya konulan tanı “PIP dahilinde görülen yüksek seviyeli dini delüzyon ve peygamberlik hevesi” olmuş.

PIP denilen şey de, nadir vefakat ileri seviyede vücut bulan bir tıbbi rahatsızlık.

Halüsinasyon, paranoya, krizler ve bazen agresif davranışlara sebep olabiliyor.

Her şeyi anladık da, din ile alakası olmayan birinin birden böylesine din merkezli delüzyonlara sevk olmasındaki sebebi açıklayabilecek biri yok mu?

Doktorlar şimdilik sessiz. Adeta yoktan var olan bu vakayı tetikleyen şeyin tam olarak ne olduğunu bilmediklerini söylüyorlar. 

Buna benzer bir başka vaka yaşanana dek, İsrailli hastayı anlamlandırmak zaman alacak gibi gözüküyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yuce-nuwanda

APTAL SAPTAL İNSANLARIN, SIÇMIK YORUMLARI! Bak tanrıya ve son kitabına inanıyorum. Şu aptal müslümanlardan bir şekilde soyut kalmak istiyorum. Sen müslümansın. "Sonra birden “Ve sen, tanrımız Adonai” (Musevi tanrısının adı) diye bağırdı. Söylediğine göre Tanrı ona gözükmüş ve İsrail halkına kurtuluş getirmesini emretmiş. "" açıklamalı bir nevi dini içeriğin altına allahın hikmeti yazarak müslümanlığınla övünebiliyorsun. amına kodumun yobaz çomarı.

mert-gunal

bir kişi böyle söylemiş diye bütün müslümanları aynı kefeye mi koyuyorsun. Asıl yobazlık budur.

thegamer

Peygamberimizin Hira Dağı'nda Cebrail ile konuşması olayını hatırlatmadı mı size de?

ilker-arikan

arda-eser

adama şeytan girmiş verin kutsalı da çıksın.

jsy

Dinle alakası yok denmiş ama şöyle bir şey var ki dinle alakasını kopartan insanlar genellikle din üzerine çokça araştırmalar yapmışlardır. Ve bir olay hakkındaki negatif düşünce bilinçaltında daha sağlam durur. Inception filminde bir replik vardı. " sana mavi bir fil düşünme deseydim ne düşünürdün ?" Bu sebepten dinle alakasız olması bilinçaltının dinden arınmış olması anlamına gelmez.

Görüş Bildir