Araştırmaya Hevesli, Okumayı Seven, Yetenekli Çocuklar Yetiştirmek İçin Neler Yapmalıyız?

78PAYLAŞIM

Zamanla körelmeye başlayan bilincin temelleri çocukluk döneminde atılmaktadır. Bu temel ne kadar sağlam olursa ilerleyen yaşlardaki başarı oranı da o kadar artmaktadır.

Not: En doğru bilgi için uzmana danışın.

Kaynak: 1, 2, 3

Geçtiğimiz günlerde tamamlanan yerli PISA raporunda öğrencilerin değerlendirme sonuçlarının pek de iç açıcı olmadığı görüldü.

  • Matematik sorularında öğrecilerin %16.4'ü temel altında kaldı

  • 4. sınıf öğrencilerinin %29.7'si sosyal bilgiler alanında temel altında8. sınıf öğrencilerinin yüzde 16'sı dört işlem yapamıyor. 4 öğrenciden birinin Türkçe bilgisi, temel ve temel altı seviyede.

Ayrıca raporda, okulda kütüphane bulunmasının öğrencilerin akademik becerileriyle pozitif yönde ilişki gösterdiği bir başka bulgu olarak öne çıktı.

Evdeki kitap sayısı ve okuma süresiyle öğrencilerin başarı düzeylerinin doğru orantılı olduğu zaten birçok araştırma tarafından kanıtlanmıştı (K).

Raporla ilgili daha fazla ayrıntı için 👇

'Yerli PISA' Raporu ABİDE'den Düşündüren Notlar: '8. Sınıf Öğrencilerinin %16'sı Dört İşlem Yapamıyor' - onedio.com
'Yerli PISA' Raporu ABİDE'den Düşündüren Notlar: '8. Sınıf Öğrencilerinin %16'sı Dört İşlem Yapamıyor' - onedio.com

"Çocukların okuma alışkanlığı kazanmalarında etkili olan en önemli unsur aileleridir!"

Çocuk anne karnından başlayarak bazı davranışları edinmeye başlar. 0-2 yaş bebeklerin çevrelerindeki nesneleri algıladığı, okul öncesi dönem de okuma alışkanlığını kazanmaya başladığı, yani okumaya hazırlık aşaması dönemidir.  (K).

Aile dışında çocuğun zaman geçirdiği çevre ve eğitim gördüğü okul/eğitimciler de okuma alışkanlığının gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kütüphanesi ve kütüphanecisi bulunan okullar çocukların eğitim düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir.

Akıl ve zeka oyunları da kitap okuma alışkanlığı ile birlikte okul puanlarını iyileştirmede son derece etkilidir.

Okullarda ortaöğretim düzeyinde verilmeye başlanan bu dersler hem çocuklar hem de veliler için gerekli birçok bilişsel süreci etkilemektedir. (K).

Peki çocuklar için en önemli şey, gördüğü derslerin sonucunda almış oldukları sınav puanları mı?

Sınav puanları dışında çocuğun düşünme, araştırma, hafıza, problem çözme, çözüm yolları üretme, üç boyutlu düşünme, kendine özgü yaklaşım geliştirme, tasarım yapma, şekil oluşturma, taktik geliştirme gibi eleştirel düşünme ve yaratıcılık becerilerini de geliştirecek oyunlar oynamaları ve kitaplar okumaları ileri yaşlarda özgüvenlerini kaybetmemelerine ve iş hayatlarında başarılı olabilmelerine yardımcı olacaktır.

Peki ne yapmalı?

  • Seçme şansınız varsa çocuğunuzu, kütüphanesi ve eğitimli kütüphanecisi olan bir okula gönderin.

  • Zeka ve akıl oyunları dersleri ve kitap okuma saatleri olan okullar tercihiniz olsun. Ancak bu dersleri veren eğitimcilerin bu konuda eğitim almış olup olmadığını sorgulayın.

  • Okul seçemiyorsanız boş zamanlarında katılabileceği zeka oyunları kurslarına gönderin.

  • Çocuğunuzu mutlaka kütüphaneye götürün, kitap/oyuncak ödünç alarak bilinç kazandırın.

  • Evin her odasında kitap bulundurun ve her gün belli bir süre hep birlikte kitap okuyun.

  • Çocuğunuzu geliştirecek oyunlar satın alın, alamıyorsanız bu oyunların bulunduğu kütüphanelere giderek oyunları birlikte oynayın.

Araştırmaya hevesli, okumayı seven ve yetenekli çocuklar yetiştirmek sizin elinizde.

Bir uzmanla görüşerek çocuğunuzun hangi konuda yetenekli olduğunu öğrenebilir, çocuğunuzu onun isteği doğrultusunda bu alana yönlendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dnz-krg

türkiye'de yaşayacaksa hiç gerek yok.

cakiltasi

annecim sana çok teşekkür ederim beni şu yukarda yazılı olan şeylerin bir çoğuyla büyüttü çocukluğumda saat 10 da tv kapanır bütün aile 1 saat kitap okur sonra yatağa girerdik. Kütüphane alışkanlığımda yine annemden ondan görüp özenmiştim çünkü o üyeydi düzenli olarak giderdik lise çağım bitene kadar düzenli kütüphane alışkanlığım vardı ama üniversite beni bozdu umarım bende çocuğumu böyle yetiştirebilirim ilerde bu arada annem lise mezunu ev hanımıydı ama avrupada büyüdüğü için bilinçliydi galiba

egin

Kadrolu öğretmen bile bulamıyoruz okul seçme şansımız yok kurs zaten yok yıl 2019

depresifon

şimdiki çocuklardan bi halt olmaz..çünkü bilinçli aile çok az.

ulgoatsahf

Benim derslerim de öğrencilerin kesinlikle ilk 20 dakika kitap okur. İlk sözlü notları okuduğu kitaplardan olur. Kendi çocuğuma kitap alışkanlığı kazandırmak istedim ilk başta kitapları parçaladı (2 yaşındayken) şu an 4 yaşında ve kitabını getirip “anne birlikte okuyalım mı “der. Kitap okumak bende bir tutkudur. Emin olun çocuklar bu sistemde ders kitaplarından değil okudukları hikayelerden bir çok şeyi öğreniyor. Kitap okuyun okutturun.

Görüş Bildir