Araştırmacılar Çalışmaya Başladı: Uçak Tasarımında Büyük Farklar Yaratabilecek Uğur Böceği Kanadı

471PAYLAŞIM

Uğur böceklerinin kanat yapısının gelecekte uçak tasarımı konusunda yardımcı olacağına dair söylentiler ve araştırmalar başladı. Araştırmanın detaylarını ve çıkış noktasını ATI aracılığıyla sizler için derledik.

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/lady-...

Bir uğur böceğinin arka kanatları, vücudunun dört katıdır.

Bu kanatları, benekli dış kanatlarının altında toplamak için ise origami ustalarının bile kafasını karıştıran bir katlama tekniği kullanıyorlar. Kanatlar şaşırtıcı derecede güçlüler, doğrusunu söylemek gerekirse bu kanatlar uğur böceklerinin saatte 60 kilometre kadar uçabilmesini, Empire State Binası'nın üç katı yüksekliğe kadar çıkabilmesini ve havada iki saatten daha uzun süre kalabilmesini sağlıyorlar.

Daha da etkileyici olanı ise, bütün bu katlama ve yayma işlemi saniyenin onda biri kadar bir sürede gerçekleşiyor.

Doğanın bu akıl almaz mucizesini araştırmak için Japonya'daki bilim adamları yeni bir çalışmaya başladılar. Mühendisler için yardımcı olabileceğini düşündükleri dersler hazırladılar.

"Uğur böcekleri diğer kın kanatlılara göre uçma konusunda daha iyiler."

"Çünkü bir gün içerisinde uçma ve iniş eylemini defalarca tekrarlıyorlar. Kanatlarının harika bir dönüşüm sistemine sahip olduğunu düşünüyorum." dedi Tokyo Üniversitesi uzay mühendislerinden Kazuya Saito.

Daha önce bu kanatların gizeminin çözülememesinin nedeni ise, uğur böceklerinin bu katlama işlemi sırasında olanı biteni saklıyor olmaları.

Bu yüzden Saito ve takımı küçük bir araştırma yürüttü. Uğur böceğinin imzası niteliğindeki görüntüsünü sahte şeffaf kanatlarla değiştirdiler. Sonrasında bu gizemi çözmek için yüksek hızlı kameralar ve 3 boyutlu X-ray sistemleri kullandılar.

Karın bölgesi kanatları toplamak için yukarı ve aşağı hareket ettiğinde, kanatları bir arada tutmak için bir sürtünme kuvveti oluşuyor.

Bu süreçte kanatlar, dönmeyi ve yeniden uçma zamanı geldiğinde kanatların açılmasını sağlamak için Z şeklini alıyorlar.

Bulguların sonuçları henüz tam olarak bilinmese de, Saito mühendislerin uçak tasarımlarını değiştirmek için bundan yararlanabileceğini söyledi.

"Bu kanat katlama sisteminin 1.000 yıldan uzun süredir değişmeyen şemsiye tasarımını değiştirme potansiyeli var." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cuneyt-unver

Evet yine bir dogadan esinlenme olayi.doga bize yol gosteriyo zatende bakar kor olmamak lazim tabi

kusursuzlugunkusuru

Siz burda yaradılış felsefesini tartışırken adamlar o uçağı yapar :)

viomatrix

Aynen öyle. Harekete geçmek lazım. Eğer bir Alman otomobil yapıyor ise, Türk'e uzay gemisi yapmak düşer.

logicaldoor

Şemsiye tasarımlarını değiştirebilir de uçak tasarımlarında işleyiş anlamında çok büyük fark yaratacağını zannetmiyorum pek. Belki saklanma koşulları ile ilgili olabilir...

metrosexualfruitcake

Kanatlar katlanır açılır olur tahminim.Yer konusunda rahatlatır

logicaldoor

Zaten o mahiyette uçaklar var. Onlarda bile tam bir katlanma mümkün olmuyor çünkü uçakların kanatları aynı zamanda yakıt depoları. Ayrıca bildiğim kadarıyla özellikle yüksek hızda uçan uçakların kanatlarının hem direnç hem dayanıklılık açısından tek parça olması gerekiyor...

beyazdalga

Allah'ın bütün mucizelerini keşfetme şerefine müslüman olmayan toplumların nail olması?

ahmet-ozteker

sciencesoldier, feyk aradı gözlerim ama murat'ı gördüm, bu da allahın bir mucizesi galiba

sciencesoldier

hahhahaha feyki aramanı anlarım da birinin beni araması hayret verici gerçekten şaşırdım halbuki çok da bilgili değilim thank you very much efenim :))) buna biyoloji dilinde biyomimikri deniyor. doğayı taklit zaten anlamışındır. şu anki trenlerin çalışma sisteminden tut soğutma sistemine her şey aslında doğayı taklidin bir sonucu. biyolojinin bir kolu sadece. aslında içerik yapardım da malum kabul edilmiyor ama belki yaparım :)))

ahmet-ozteker

Linkler için teşekkürler hocam :) İçeriği de boş bir zamanda yapın, kimse bilmese bile 44 takipçiniz görür en azından :)

sciencesoldier

profile girmeden görmezler ama yaparım senin için atarım linkini de söz :))

ahmet-ozteker

hahahah çok teşekkürler :)

sciencesoldier

rica ederim :)

Görüş Bildir