Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anksiyete Problemi Olan İnsanlara Karşı Uygulayabileceğiniz 11 Davranış

-
Abone ol

Anksiyete bozukluğu oldukça ciddiye alınması ve dikkatli yaklaşılması gereken bir durum. Yakın çevrenizden birinin böyle bir probleme sahip olması da oldukça olası. Hal böyle olunca herkesin bu konuda bilinçlenmesi, neyin yanlış neyin doğru olduğunu az çok öğrenmesi gerekiyor. Aksi takdirde yanlış davranışlar sonucu anksiyete sahibi kişinin durumunu daha kötü hale getirebilirsiniz ki, bu hiç de hoş bir durum olmaz.

Kaynak: https://www.adavic.org.au/PG-health-tips...

1. Anksiyete ataklarının belirtilerini iyice öğrenin ve başlayacakları zamanları fark etmeye çalışın.

Bu belirtiler her insan için farklılıklar gösterebilir, bu nedenle kendisine sormanız daha faydalı olacaktır. Genel olarak belirtiler arasında konuşma, duyma veya nefes alma güçlükleri, huzursuzluk, tedirginlik, terleme ve halsizlik bulunmakta.

2. Karşınızdaki kişi anksiyete atağı geçirirken nasıl yaklaşabileceğinizi öğrenin.

Bunu pek ala kendisine sorarak yapabilirsiniz, böylece nasıl yardımcı olabileceğinizi birinci ağızdan duymuş olursunuz. Bazı kişiler için bu basit bir sarılma da olabilir, yalnız kalma isteği de.

3. Sık sık güzel anılarını hatırlatıp eğlenceli konular açmaya çalışın.

Özellikle ruh halinde olumsuz yönde bir değişim fark etmeye başladıysanız hemen o anda güzel bir anıyı hatırlatmanız büyük fayda sağlayabilir.

4. Kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak aktiviteler önerin.

Bazen tüm yapılması gereken iyi zaman geçirmesini sağlayacak basit aktiviteler önermek olabilir. Özellikle yapmaktan zevk aldığı bir aktivite varsa sık sık birlikte onu yapmayı önerebilirsiniz.

5. "Eskiden böyle değildin", "Senle baş edemiyorum", "Çok zor bir insansın" gibi ifadeleri sakın ama sakın kurmayın.

Tabii işleri berbat etmek istemiyorsanız.

6. Sık sık hissettiklerinin anormal olmadığını hatırlatmaya çalışın.

Zor bir durum karşısında telaşa düştüğünde "Böyle hissetmen çok normal, herkesin başına gelir." gibi cümleler kurun. Ancak bunu yaparken "Abartma, herkes yaşıyor bunları" tarzında konuşmamaya özen gösterin.

7. Özellikle hangi konularda veya durumlarda huzursuz olduklarını sorun ve öğrenin.

"Hiç konuyu açmasam mı" acaba gibisinden bir düşünceye kapılmayın, çoğu zaman sevilen ve güvenilen bir insanla bu konular üzerinde konuşmak rahatlatıcı etkilere sahip olabiliyor.

8. Plan yaparken net bir zaman belirlemeye çalışın.

"Haftaya buluşalım", "Akşama çıkarız" gibi ifadeler belirsizlik içerdiği için karşıdaki kişi için rahatsız edici olabilir. Bunun yerine "Saat 8'de buluşalım" gibi daha net planlar yapmaya çalışmanız çok daha iyi olacaktır.

9. Sizin için oldukça basit olan bir eylemin onun için çok zor olabileceğini unutmayın.

Toplum karşısında konuşma ve yeni biriyle tanışma gibi sizin için normal olan konular anksiyete sahibi kişi için kabus gibi olabilir, sizin kadar rahat olamamasını anlayışla karşılayın.

10. Gereksiz yere gerilim veya şüphe yaratmayın.

"Seninle sonra bir şey hakkında konuşmam gerek" gibisinden bir cümle, olumsuz bir durum yoksa bile anksiyete sahibi insanda büyük bir gerilim yaratabilir. Bunun yerine ne konuda konuşacağınızı da söyleyin ve buna benzer belirsizlikler yaratmaktan da kaçınmaya çalışın.

11. Onu sevdiğinizi ve önemsediğinizi her fırsatta gösterin.

Sık sık birlikte bir şeyler yapmaya davet edin, mesaj atarak gününün nasıl geçtiğini sorun, önemsendiğini hissettirin.

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozelpsikolog

Anksiyete atağı sırasında yapılması gerekenler nelerdir? Kaygı bozukluğu ile ilgili çok güzel bir makale hazırladık. Faydalanmak isterseniz buyrun.

queen-of-the-alaska

hiçbirini yapmadınız bana bazen çok gıcık oluyorsun dediniz tabiki düzelmedim aq salakları

gunesliler

İlgi ve sevgi kalan " %1|_| " ilgiye ihtiyacım varmış demek ki... ):

katilice

Sanırım aşırı korku panik? Öyleyse tam olarak ben

udikisilik

12) "Kafada bitircen hacı" tarzı müthiş çözüm önerilerinizi, "oğlum bunlar hep kendini dinlemekten oluyo" gibi psikanalizlerini kendinize saklayın

Görüş Bildir