Android Kullanıcılarının Şarjını En Çok Tüketen Uygulamalar Neler?

-
Abone ol

Güvenlik yazılımı firması Bitdefender, hızla şarjınızı tüketen Android tabanlı 17 uygulamayı açıkladı...

Bu içerikte Bitdefender kaynak olarak kullanılmıştır.

Söz konusu uygulamaların, geliştiriciler tarafından belirtilenin aksine agresif şekilde reklam gösterimi yaparak şarj tüketimini çoğalttığını söylüyorlar.

Bitdefender’in yaptığı açıklamada, Google Play Store’da 550 binin üzerinde kişinin indirdiği şarj canavarı uygulamalar arasında ofis programları ve çeşitli oyunlar bulunuyor. Bu uygulamaların şarjı hızlı tüketmesinin, reklam gösteren özel algoritmalardan kaynaklandığı belirtiliyor. 

İlk 48 saat içinde ölçülü denebilecek bir şekilde reklam gösterimi yapan bu uygulamalar, daha sonra reklam sayısını arttırıyor ve bu da şarj tüketimini yükseltiyor. Üstelik reklamlar kaotik derecede çok olduğu için Android güvenlik araçları kaynağı tespit edemiyor.

Uzmanlara göre bu gibi uygulamalar aslında ‘kötü niyetli uygulamalar’ kategorisine sokulamayacağı gibi ‘potansiyel olarak tehlikeli uygulamalar’ kategorisine rahatlıkla girebiliyor ve bu da Android kullanıcıları için bir noktada sorun yaratabiliyor.

1. Yarış oyunları hem uzun süreli oynama hissi yarattığı için hem de işletim sistemine dahil ettiği trafiğin yoğunluğu nedeniyle şarj tüketimini yüksek seviyelere çıkarıyor.

link

2. 4K Ultra HD görünüme sahip görseller, elbetteki düşük çözünürlüğe sahip görsellere göre daha dikkat çekici ve tercih edilesi oluyor, ama düşük şarjı da beraberinde getiriyor.

link

3. Madde de belirttiklerimizin yanı sıra görseldeki renk skalası da etki gösteriyor.

link

4. Barkod okuyucu uygulamalar da işletim sistemi üzerinden gerçekleştirdiği yoğun trafiğe tabi olarak şarjınızın olağandan fazla düşüş göstermesine sebebiyet veriyor.

link

5. Led saat kullanılan uygulamalar da sistem üzerinde arka planda sürekli aktif olması nedeniyle telefonunuzun şarjının hızlı azalmasına neden olan bir diğer faktörü oluşturuyor.

link

6. Görsel, ses, belge gibi ögeleri depolamak için kullandığınız bu uygulamalar, kullanımıyla doğru orantılı olarak her geçen gün şarjınızın azalmasına biraz daha katkıda bulunuyor.

link

7. Depolama alanını kullanımınız arttıkça, belgelerin barındırırken kullanılan şarj kullanımının da artması söz konusu.

link

8. Yarış oyunları gibi bu tarz 'arcade' oyunlar da sistem trafiğine neden olduğu için siz oyun oynarken kendinizi kaptırıp fark etmeseniz de şarjını su gibi tüketiyor.

link

9. Menstural döngünüzün düzenini takip etmek için kullandığınız bu tarz uygulamalar, arka planda sürekli olarak aktif olarak veri takibi yaptığından dolayı şarjı hızlıca tüketen diğer uygulamalardan.

link

10. QR kod okuyucular, fotoğraf çeken uygulamalardan daha fazla şarj harcıyor.

link

11. Kod taranırken sistem üzerinde büyük bir işlem oluşuyor.

link

12. Kod okuyan uygulamalar için söylediklerimiz bu maddede ki uygulama için de geçerliliğini koruyor.

link

13. Bilgisayar ve telefon ekranını bir ekran olarak kullanmayı sağlayarak işinizi kolaylaştırsa da bunu yaparken veri kullanımı sağladıkları için şarjınız hızlı tükenir.

link

14. Hava durumunu güncel olarak sunmayı hedefleyen bu uygulamalar, mobil veri ve konum araçlarını kullandığı için bir süre sonra şarj canavarına dönüşebiliyor.

linkWeather Radar — Live Maps & Alerts - Apps on Google Play

15. Bu tarz uygulamalar mobil veri kullandığı için şarjınızı hızlı düşürür.

link

16. Madde 1'de de belirttiğimiz koşullar bu uygulama için de geçerli.

link

17. Madde 2 ve 3 bu üçte söylediklerimizi bu uygulama için de tekrar edebilir.

link

Bağlantı olarak paylaştığımız uygulamalar sizin için örnek olabilir.

Eğer bir Android kullanıcısı olarak şarj tüketimi konusunda sorunlar yaşıyorsanız, telefonunuzda yüklü uygulamarı bu listeye göre gözden geçirmekte fayda var deriz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
husniyeyaman

Neyse ki iPhone’da hangi uygulamanın şarjı ne kadar yediği gösteriliyor

ufukdiyo

Neyse ki Android'te hangi uygulamanın şarjı ne kadar yediğini göstermenin yanı sıra uygulamalara arka planda ne kadar çalışma izni verileceğini(ana uygulama, servisler, planlı çalışan hizmetler) kontrol etme imkanı da var.

husniyeyaman

Neyse ki o iPhone’da da var :D

ufukdiyo

Bilmediğim için soruyorum. Arka planda yenilenmeyi kapatma açma seçeneği olarak mı var, başka detayları var mı?

minister-of-magic

Oyun olarak Ark Survivor Evolved hayatımda gördüğüm en çok şarj tüketen uygulama telefonun şarjı şarja takılıyken bile bitiyor.

nurullah-celik1

Mesela bu sayfa da çok boş yaptığı için şarjımı baya azalttı çok garip ama listede yok

burakcan-orta

reklam icin ne kadar para aldınız onu söyleyin bize bu içerikte bize tanıtım yapılmış yararlı tavsiye yok

merida

o zaman benim şarjım neden bitiyo?

Görüş Bildir