Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

90 Yaşında Hayata Gözlerini Yuman Devrimci Lider Fidel Castro ve Sosyal Medyadan Tepkiler

1.1bPAYLAŞIM

Küba'nın efsanevi devrimci lideri Fidel Castro bugün 90 yaşında aramızdan ayrıldı. Peki kimdi bu Fidel Castro? 90 yıllık yaşamına ne gibi şeyler sığdırdı ve dünya tarihine nasıl yön verdi?

13 Ağustos 1926'da Küba Mayari'de dünyaya geldi.

Babası aslen İspanyol olan bir göçmen annesi ise aşçıydı. Çiftçilikle uğraşan babası şeker kamışı üretimi yapıyordu. İlköğrenimini dini temelli okullarda geçiren Fidel Castro 1945 yılında Havana Üniversitesi'ne girdi ve burada hukuk eğitimi almaya başladı.

Uluslararası bir devrimci.

Fidel Castro henüz öğrenciliği devam ederken 1947 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde sağcı askeri cuntaya karşı bir devrimci harekete katıldı fakat bu hareket başarısız oldu. 1948'de Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki kent ayaklanmalarına katıldı. Bu sırada Küba Halk Partisi'ne katıldı. 1950 yılında ise okuldan mezun oldu.

Gerilla hareketi...

1950-1952 yılları arasında avukatlık yapan Castro Temsilciler Meclisi seçimleri için Küba Halk Partisi'nden adaylığını koydu. Ama 10 Mart 1952'de iktidardaki Carlos Prío Socarrás hükümetini deviren Küba'nın eski başkanlarından General Fulgencio Batista seçimleri iptal etti. Bunun üzerine Batista diktatörlüğünü yıkmak isteyen Fidel Castro 1953 yılında 165 arkadaşıyla beraber bir askeri kışlaya baskın düzenledi. Fakat bu baskın başarısız oldu ve sonucunda Fidel Castro tutuklandı. Mahkemede 15 yıl ceza almasına rağmen çıkan bir genel af sayesinden bir süre sonra serbest kaldı.

Devrim yılları...

Arkadaşlarıyla beraber 26 Temmuz Hareketi adında bir örgüt kuran Castro 1955 yılında Küba'dan ayrıldı. Meksika'da Ernesto Che Guevara'yla tanışan Fidel daha sonra içlerinde Che ve kardeşi Raul'un da olduğu 82 kişilik bir grupla 1956 yılında Küba'ya döndü. Granma isimli yatla Küba'da karaya çıkan bu grup ani bir saldırıya uğradı. Bu 82 kişiden yalnızca 12'si saldırı sonrası tekrar bir araya gelebildi. Devrimin fitilini ateşleyen bu 12 kişi giderek büyüdü ve 2 yıl boyunca gerilla savaşı verdi. Batista yönetimine karşı birçok askeri zafer elde eden Castro ve yoldaşları 1958 yılının sonunda Batista'nın Dominik Cumhuriyeti'ne kaçmasından sonra 1959 yılının ilk günlerinde Havana'ya girdi.

İktidar yıllar ve sosyalist Küba!

Castro'nun başına geçtiği hükümet öncelikle fiyatları ve kiraları düşürdü. Oldukça büyük toprak reformları yaptı. Topraklar kamulaştırıldı ve bunun üzerine zarara uğrayan Amerikan şirketlerinin baskısıyla Amerika Küba'ya ambargo uygulamaya başladı. Bu sırada SSCB'yle ilişkiler gelişmeye başladı ve buradan alınan petrolü işlemeyi Küba'daki rafinerilere sahip olan Amerikan şirketleri reddetti. Bunun üzerine bu rafineriler de kamulaştırıldı ve Amerika'yla Küba'nın arası daha da açıldı. Devrimden sonra Amerika'ya kaçan bazı Kübalılar Amerika'nın desteğiyle silahlanıp 1961 yılında Küba'ya bir çıkarma yaptılar fakat başarılı olamadılar. Bu olay ABD ile SSCB'nin arasını iyice açtı ve neredeyse bir nükleer savaşa sebep olacaktı. Yaşamı boyunca 638 kez suikast girişimine maruz kalan Fidel Castro ise hepsinden kurtulmayı başardı. Sosyalist Küba özellikle sağlık sisteminde yaptığı reformlarla tüm dünyada takdir topladı. Dünyanın en iyi doktorlarını yetiştiren ülkede sağlık hizmeti tamamiyle ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Ayrıca Kübalı doktorlar geçtiğimiz yıl HIV virüsünün anneden bebeğe geçişini engellediklerini duyurdular ve bu dünya çapında oldukça yankı uyandırdı. Ayrıca kanser aşısını da bulan Kübalı doktorlar tüm dünyaya umut oldular.

Veda...

Fidel 2006 yılında sağlık problemleri nedeniyle görevini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raul'e devrettiğini açıkladı. 2008 yılında ise bu görevi tamamen bıraktığını ilan etti. 26 Kasım 2016'da yani bugün ise 90 yıllık ömrü son buldu.

İşte sosyal medyada Fidel Castro'nun ölümünün ardından yapılmış bazı yorumlar.

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pastirmadan-yapilankedi

Adamın ülkeyi kardesine devrettiği konuşmasında üstünde bir de adidas markalı kıyafet olmasıyla bir dünyanın içinde bir seyler kopmuştu.(en azından bana göre) buradan neyi anlıyoruz? Devrim de en sonunda mazinin bir parçasına dönüşmezse demokrasi orada da varlığını gösteremez.

mehmetygt.yoruk

biride çıkıp demiyor ki bu adam diktatör ama ülkesine eşitliği barışı huzuru getirmiş bir diktatör para uğruna ülkesini satan değil hangi Küba lıya sorsan onu hala görmek ister nasıl bizim Mustafa Kemal i istediğimiz gibi

portlekgoz

bu adama diktatör diyenler keşke herkes fidel gibi halkı için diktatör olsa oy vereni için daha da önemlisi parasını veren için değil işte fidel bu yüzden diktatör değil tüm halkına eşit uzaklıkta oldğundan ve diğeri o yüzden diktatör sadece işine yarayanların haklarını koruyup gerektiğinde istediler diye başkalarına zarar vermekten çekinmediği için

silentwimble

Bu adam 49 yıl aynı mekanda oturmuş amk nasıl oluyo da dikdatör olmuyor. Belli işte yerine kimsenin aday olmaması için uğraşmış durmuş. Şimdi de Tayyiip yapıyor aynısını. Yerine kimse gelmesin diye uğraşıyor. Daha önce de Atatürk yapmıştı. Tayyip'in tek farkı halk tarafından seçilmiş olması.

meaculpa

yoruma gel ....ne kullanıyon sen ?

no-shame

Şimdi uzun uzun yazıp verilerle seni göt ederdim ama sadece şunu soruyorum, ABD'de halk Bush'u, Trump'ı seçti de ne oldu? Türkiye'de halk seçmiyor mu? Naziler seçimlerde %90 oy almadı mı? Kolombiya'da başkanı halk seçiyor da ne oluyor? Her gün düzinelerce kişi uyuşturucu savaşları yüzünden ölmüyor mu? Küba hariç tıpkı diğer Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi..

silentwimble

Kolombiya'da ne var da zengin olacaklar, Kolombiya'yı ne karıştırıyorsun? Oralar zaten sürgün toprakları. ABD halkı Bush'u Trump'u seçti de ne oldu diye soruyorsun adamlar en azından 2 farklı görüş tipini seçebiliyorlar ve her seçimde yönetim düşüncesi değişiyor. Tam demokrasi böyle bişey. Hatta aynı görüş de seçilse aynı kişi seçilemiyor. Mis gibi demokrasi. Küba'da da uyuşturucu dönüyor, devlet kontrolünde dönüyor o yüzden savaş çıkmıyor. Dönmüyor mu sanıyorsunuz? Amerika'da da dönüyor ama devlet kontrolünde olunca karışıklık olmuyor. Bizde de PKK'nın uyuşturucu pazarı kesilince saldırıları arttırdılar. "Türkiye'de halk seçmiyor mu?" diye soru sormuşsun neden sordun anlamadım, ben zaten demiştim tek farkı 'halk seçti' diye. Uzun lafın kısası sen daha okuduğunu anlamamışsın.

portlekgoz

temelde yaptığı önemli diktatörlük sanıldığı aksine seçimle gelmek değildir halkın her kesimine eşit mesafede durabilmeyi herkesin hakkı için savaşmayı istemeyen istediği tek şey oy vereninin oyunu korumak için farklılar öldün dediklerinde öldürebilecek kişilere diktatör denir örn: kim biliyorsun

mehmetygt.yoruk

Mustafa Kemal bir muhalif i olması için uğraştı çünkü gerçek bir demokrasi istiyordu ama gelen muhalifler bir süre sonra hedefinden şaştı ve halifeliği saltanatı geri getirmek istedi partiler o yüzden kapatıldı ve üzülerek söylüyorum ki ülkede RTE den başka ülkeyi yöneticek adam yok yeni bir Atatürk yada yeni bir İnönü gelene kadar böyle sürecek sanırım

silentwimble

Alttan siyaset adamı yetiştirilmesi şart. Bütün partiler için geçerli. Mesela HDP'ninki çok iyi bir siyasetçi ama milletçe niyetini biliyoruz ondan tutturamıyor.

deneri

"Atatüɾk, 1919'da anadolu'dan düşmanlaɾı kovmak için Bandıɾma Gemisi'yle Samsun'a çıktı. Ve anti-empeɾyalist biɾ savaş veɾdi ve zafeɾe eɾişti. Biz, Atatüɾk'ün bu devɾimci savaşından etkilendik-esinlendik ve tam 40 yıl sonɾa, 1959'da Gɾanma Gemisi'yle havana'ya çıktık. Ülkemizden empeɾyalistleɾi ve işbiɾlikçisi faşist batista ɾejimini yıkmak için. Biz de zafeɾe eɾiştik. Bizim ve tüm mazlum halklaɾın esin kaynağıdıɾ devɾimci Kemal Atatüɾk.. Sağdan sola doğɾu yazılan alfabe'yi bıɾakıp, soldan sağa doğɾu yazılan alfabe'ye geçilen haɾf devɾimi başta olmak üzeɾe, biɾ dizi çağdaş ve aydınlanmacı cumhuɾiyet devɾimleɾini bu kadaɾ kısa süɾede biz asla başaɾamazdık!" (Fidel Alejandro Castro) Atatürk gibi bir devrimciydi lakin ideolojisi Atatürkten farklıylı Fidel Marksist-Leninist bir devrimciydi Atatürk ise Marksist-Leninist olmayan bir devrimciydi. Bu ikisininde bir şeyler için cabalamasina devrimci olmalarina engel olamadı çok sevilmelerine engel olamadi...

Görüş Bildir