Görüş Bildir
Haberler
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

25 Kasım günü 1999'dan beri 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' olarak anılıyor. Peki bu önemli günün tarihçesi nedir? Kadınlar için anlamı ve önemi nedir? İşte detaylar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tarihçesi

Tarihçesi

Birleşmiş Milletler 1999 yılında 25 Kasım'ı 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' olarak ilan etti. Bu önemli günün tarihçesi ise Dominik'te yaşanan acıklı bir olaya dayanıyor. 

1960 yılında Dominik'te diktatörlüğe karşı mücadele veren üç kız kardeş vardı: Mirabel kardeşler. Mirabel kardeşler diktatörlük karşıtı mücadelelerde sembol haline gelmişlerdi. Bu zorlu mücadelede zaman zaman ağır baskılara boyun eğmek zorunda kaldılar. Hapis cezasına çarptırıldılar. Ancak ülkede adlarından söz ettirmeyi başarmışlardı.

25 Kasım 1960'da bir uçurumun kenarında üç kız kardeşin cansız bedenleri bulundu. Kız kardeşler cinsel saldırıya maruz kalmışlardı. Onlar hakkında 'araba kazasında öldüler' denildi.

1981 yılında Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı'nda 25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü' olarak ilan edildi. 

1999 yılına gelindiğinde ise Birleşmiş Milletler 25 Kasım'ı 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslarası Mücadele Günü' olarak ilan etti. 

25 Kasım, toplumlarda kadına şiddet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla son derece önemli. Dünyanın tüm ülkelerinden kadınlar aynı günde yaşadıkları ayrımcılığa bir dur demek için harekete geçiyorlar. Yaşamın tüm alanlarında yaşadıkları sömürüye, cinsiyet eşitsizliğine, psikolojik, fiziksel ve toplumsal şiddete dikkat çekiyorlar.

DİKKAT!

DİKKAT!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformunun yayınladığı verilere göre 2010-2019 yılları arasında 2996 kadın öldürüldü.

Sadece 2022 yılında ise 327 kadın cinayeti işlendi. Bu cinayetlerin çoğu kadınların eşleri tarafından işlendi. 

Kadın cinayetlerinin bu denli yüksek olduğu bir ülkede, 25 Kasım farkındalık günü oldukça önem arz ediyor. Bu özel gün, ülkemizde de ilgili kurumlar ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından anılıyor. Duyarlı vatandaşlar farkındalık için harekete geçiyorlar.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
yengegeldikmi

"Sadece 2022 yılında ise 327 kadın cinayeti işlendi. Bu cinayetlerin çoğu kadınların eşleri tarafından işlendi. " Katilleri çok uzaklarda aramamak lazım. Tab... Devamını Gör

KumdanKum

Keşke dünyayı kadınlar yönetse.. araya serpistirilmis 3-5 kadın ile lütufta bulunduklarını sanmasalar. Sözüm meclisten içeri tüm partilere..