21 Yıllık Emeğin Sonucu Bir Hiç: Kapıcı Gülüzar Sarı Penceresiz Evinden Atılmamanın Mücadelesini Veriyor

 > 
285PAYLAŞIM

İstanbul'un en gözde semtlerinden olan Cihangir'de bir apartmanda 21 yıldır kapıcılık yapan Gülüzar Sarı, yıllardır emek verdiği apartmanı tarafından hiçbir hakkı verilmeden beş parasız sokağa konmak isteniyor. İki kedisi bir köpeğiyle kapıcı dairesinde 21 yıl geçiren sigortası bile olmayan Sarı tuttuğu avukatla hakkını savunmaya çalışıyor. 

21 yıl önce Çorum'daki bağını bahçesini satıp 7 yaşındaki oğluyla İstanbul'a gelmiş.

Sözcü gazetesinden Şeyma Ulusoy'un haberine göre, Gülüzar Sarı 21 yıl önce Çorum'dan İstanbul'a göçtü. Cihangir'de Kazancı Yokuşu Yolu Sokak Özlen Apartmanı'nda kapıcı olarak iş bulunca memlekete bekleyen eşi de yanına geldi.  Kocası günlük işler bulup çalışırken Gülizar Sarı da Özlen Apartmanı’nın temizliğini ve apartman sakinlerinin alışverişini yapmaya başladı:

"Bir tanıdığımızın vasıtasıyla bu apartmanın kapıcı ihtiyacı olduğunu öğrendim. O dönemdeki apartman yöneticisiyle konuştum ve kapıcı olarak işe alındım. Bana gösterdikleri dairede da yaşamaya başladım."

Yeni yönetim Sarı'yı kapıcı dairesinden çıkartmak istiyor.

Son iki yıla kadar apartmanın kapıcı dairesinde kocası oğlu, iki kedisi ve bir köpeğiyle sorunsuz yaşayan Sarı, yeni apartman yönetiminin aldığı kararla sarsıldı. Yeni apartman yönetimi kendisini kapıcı olarak kabul etmediği gibi oturduğu daireyi de tahliye etmesi için Gülizar Sarı'ya İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Özlen Apartmanı Yönetimi'nin mahkemeye verdiği dava dilekçesinde eski apartman yöneticisinin kapıcı ihtiyacı olmamasına rağmen Gülüzar Sarı ve ailesine kapıcı odasında yer buluncaya kadar kalabileceklerini söylediklerini belirtildi.

'Bir iki ev sahibinin işini yapmakla kapıcı olunmaz'

Apartman yönetiminin mahkemeye verdiği dilekçede Sarı'nın 1998 yılında geçici olarak kapıcı dairesine yerleşmesine izin verildiği ve kapıcı olarak çalışmadığı söylendi:

"1998 yılında tüm daire sahiplerine kabul ediliyorsa geçici olarak bila bedel, sadece kullandıkları elektrik ve suyun kendileri tarafından ödenmesi kaydıyla oraya sığınabileceklerini ancak kendileriyle de istenildiğinde orayı boşaltacaklarını ve kapıcı olarak işe alınmadıklarını belirten bir tutanak tutulmasını söylemiştir. Gülüzar Sarı'nın eşinin başka bir işte çalışıp emekli olmuştur.  Ve bu neden ile de kendisini apartmanımızda kapıcı olarak işe alınmamıştır. 2 yıl önce apartmana mantolama ve genel bakım yapıldığında bu kapıcı odasının hava alabilecek hiçbir yeri kalmadığından, tadilat öncesi durum kendilerine bildirilmiş, tadilat sonrası da burayı boşaltmaları istenmiştir. Bir ya da iki ev sahibinin işlerini yapmanın da Gülüzar Sarı ve ailesinin ‘kapıcı' sıfatı ile dolaşmalarının onları Özlen apartmanının kapıcısı yapmayacağı açıktır."

'Kapıcı dairesini boşaltmam için maddi manevi baskı kuruyorlar'

Gülüzar Sarı mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde ise iddiaların aksine 1996 yılında eski apartman görevlisinin binadan ayrılmasıyla o dönemki yönetim tarafından işe alındığını ileri sürdü:

"İşe başladıktan sonra oğlum ve eşimle Özlen Apartmanı'nın bodrum katında yer alan kapıcı dairesine yerleştik. O günden bu güne kadar Özlen Apartmanı'nın kapıcısı olarak çalıştım. Ancak, sigortasız  olarak çalıştım ve aradan geçen süre zarfında da bu eksiklik giderilmedi."

Sarı, işe alındığı dönemdeki yönetimin apartmandan taşınması ve yeni gelen apartman yönetiminin herhangi bir yasal hakkını vermeksizin ikametinden tahliye etmek için manevi baskı kurma, hayat şartlarını zorlaştırma gibi bir çok yolu denemiş olduğunu sözlerine ekledi.  Ayrıca  Sarı 21 yıldır sigortasız çalıştığına dair Sosyal Güvenlik Kurumu'na şikayette bulundu.

Hala apartmanın çöplerini Sarı topluyor.

İstanbul 36. İş Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Gülüzar Sarı ve avukatı Özgecan Sırma, apartman yöneticisi Başar Engin Tuğut ile avukatı katıldı. Hizmet tespiti davasında Sarı'nın avukatı Özgecan Sırma, “Karşı tarafın iddialarını kabul etmiyoruz. Tanıklarımızın dinlenmesini talep ediyoruz. Ayrıca bu akşam bile çöplerini müvekkilim Gülüzar Sarı toplayacaktır.” dedi.

'SGK henüz tespite bile gelmedi'

Ertelenen duruşma sonrasında konuşan Avukat Sırma, SGK'nın tespite bile gelmediğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Yönetim Gülüzar Sarı'yı tanımadığını nerden geldiğini de bilmediklerini söylemiştir. Ne var ki duruşmada da söylediğimiz üzere duruşma günü dahi kendilerinin çöplerini toplamış ve apartman işlerini yapmıştır. Esnaf , mahalleli herkes tarafından bilinmektedir. Hizmet tespiti  için davamızı SGK'ya ihbar etmemize rağmen 800 metre bir mesafe de olan SGK henüz tespit için gelmemiştir."

'Emeklerimin boşa gitmemesini umut ediyorum'

Yaşadığı olayların şokunu üstünden atamayan apartman görevlisi Gülüzar Sarı ise  gazetecilere şu şekilde konuştu: 

"Yıllarımı bu apartmana hizmet ederek geçirdim. Şimdi ise beni ‘kapıcı' olarak tanımazdan geliyorlar. 2 kedim ve 1 köpeğimle çaresiz davanın sonuçlanıp emeklerimin boşa gitmemesini umut ediyorum."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir