Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Sevgilisinden' Ayrılmak İstediği İçin Vurularak Öldürüldü: #MerveKotanİcinAdalet Çağrısı

 > -
Abone ol

 Merve Kotan, 15 Ağustos'ta ayrılmak istediği "sevgilisi" Muhammet Gürsoy tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Olay basına "öfkeden dönen çılgın aşık" ifadesi ve "namus cinayeti" vurgusuyla yansıdı. Abla Esra Kotan cinayetin hemen ardından basında yer alan haberlerin ailesinin acısını katladığını ifade etti ve adalet çağrısında bulundu: "Bir başka Merve’nin daha katledilmemesi için, bir başka ailenin daha canının yanmaması için, katillerin ceza indiriminden faydalanmaması için sesimizi duyurmayı, desteklerinizi bekliyorum."

Bugün Aydın’da Merve Kotan ve öldürülen diğer tüm kadınlar için yürüyüş düzenlenecek...

Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan Merve Kotan 19 yaşındaydı.

Cinayet, 15 Ağustos'ta, Efeler ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Nevzat Biçer Parkı’nda işlendi.

Merve Kotan, ayrılmak istediği Muhammet Gürsoy ile buluştu. 

Saldırganın kendi doğum gününü öne sürerek buluşmayı istediği ve buluşmaya kendi arkadaşı olan Ekim Türkmen'i de davet ettiği aktarıldı. 

Görüşmenin ilerleyen saatlerinde Gürsoy, aracından aldığı pompalı tüfekle Ekim Türkmen ve Merve Kotan'a ateş etti. 

Türkmen ve Kotan olay yerinde hayatını kaybetti.

27 yaşındaki Muhammet Gürsoy, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Gürsoy, Aydın Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nde verdiği ifadesinde "Merve Kotan, beni arkadaşımla aldattı. Bu yüzden öldürdüm. Çok pişmanım" dedi.

Baba Kotan: "Hazırlık yapmış. Olmayacağını anlayınca, arabadan pompalı tüfeği getiriyor. 'Beni aldattı' iftirasını atıyor" 🎥

Baba Salih Kotan, cenaze günü gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu: 

"Bir hafta önce kızımın gözünde morluk olduğunu gördüm. Sorduğumda bir kız arkadaşıyla kavga ettiğini söyledi. Meğerse yine o yapmış. Kızım uzaklaşmak istiyor ama o ısrarla yakasını bırakmıyor. 'Son bir görüşelim, doğum günüm' diyor. Yanında da bir arkadaşı var. Gidip görüşüyorlar. Olmayacağını anlayınca, hazırlık yapmış. Arabadan pompalı tüfeği getiriyor. İkisini de öldürüyor. 'Beni aldattı' iftirasını atıyor. Halbuki ölen çocuk, bu katilin arkadaşı. Kızıma bir de iftira atarak kendini aklamaya çalışıyor. Ama tabii bu böyle değil. Biz adalete güveniyoruz, inşallah adalet yerini bulacaktır. Kızımız bize açılamadı, demek ki korkuyordu. Arkadaşlarının anlattıklarından çıkardığımıza göre, küçük kardeşi ile tehdit ediyor, aile ile tehdit ediyor"

Haber basına "Sevgilisini başkasıyla görünce dehşet saçtı" başlığı ve "namus cinayeti" vurgusuyla yansıdı.

Hatta saldırgan için "öfkeden dönen çılgın aşık"ifadesi kullanıldı.

Merve Kotan'ın ablası Esra Kotan basında yer alan haberlere "Cinayet kolay bir şekilde meşru kılınmaya çalışıldı" diyerek tepki gösterdi.

Ve ekledi: "Katilin en ağır cezayı alması için mücadele etmeye devam edeceğiz"

Abla Kotan ayrıca yaşananları aktardı ve #MerveKotanİcinAdalet çağrısında bulundu.

change.org'da bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanya görselinde Merve Kotan'ın son sözleri yer aldı: "Yapma, lütfen yapma"

Bugün saat 18.00'de Merve Kotan ve öldürülen tüm kadınlar için yürüyüş düzenlenecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir