Yurt Dışına Çıktıktan Sonra Bulunduğunuz Ülkenin Kültürü Karşısında Afallamamanızı Sağlayacak 23 Bilgi

286PAYLAŞIM

Bizdeki üç kere tokalaşma alışkanlığı da sayılıyor mu?

1. Türkmenistan'da taksi yoktur. Bir araca ihtiyacınız olduğunda herhangi bir arabaya el sallamanız yeterlidir.

Sürücüye belli bir ücret vererek gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

2. Mısır'daki şehir trafiği bir nevi organize edilmiş kaos gibidir. Trafik tabelası bulunmaz, küçük yol çizgilerine sahiptir ve çok az miktarda trafik lambası vardır.

Otobüsleri, motosikletleri, bisikletleri, atları ve arabaları aynı anda görebilirsiniz. Tabi bu durumda hız limiti ve emniyet kemeri konusunu es geçiyoruz.

3. Dubai'de yaşayan insanlar trafik kurallarına uyma konusunda çok katıdır. Gözleriniz kapalı bir şekilde arabalarla dolu yoldan geçebilirsiniz.

4. Ermenistan'da bir toplu taşıma aracına bindiğinizde oturacak yer bulamazsanız, oturan kişilerden birisi sizin çantanızı taşır.

Bu, genel bir toplum kuralıdır.

5. Finlandiya'da kış aylarında bile bisikletle ulaşım yapılır. Bu koşulda yüzünüz donsa bile, yürümekten daha hızlı olduğu için bisikletler kullanılır.

6. Kosta Rika'da adres kavramı yoktur. 'Cadde boyunca yürü ve yeşil kiliseden sağa dön' gibi cümlelerle yollar tarif edilir.

Bir de o yeşil kilisenin sarıya boyandığını düşünün...

7. Ekvador'da, evlerin çatılarında gezinen köpeklere denk gelme ihtimaliniz çok yüksektir.

8. Londra'daki birçok insan, parklarda iç çamaşırlarıyla güneşlenir.

9. Japonya'da ojigi isimli öne eğilme hareketi, saygı göstermek için yapılır. Bir mağazadan çıkarken saygı göstermek için eğilen mağaza sahipleri görürseniz şaşırmayın.

10. İngiltere'nin kırsal kesimlerinde selamlaşmak çok önemlidir. Sabahları yolda yürürken 30 kişinin 'Günaydın' demesi, kibarlık göstergesi olarak sayıldığı için oldukça normaldir.

11. İzlanda'da tehlike arz eden doğal güzelliklerin etrafında, uyarı işaretleri yoktur. Alınan maksimum önlem, çekilen bir halattır ve bunun sebebi ise, doğal güzellikleri çirkin bariyerlerle bozmamaktır.

12. Malezya'da yerel bir tezgahtan alacağınız içecek, plastik poşete konularak servis edilir.

13. Japonya'nın Okinawa şehrinde yaşayan insanlar, uzun saçlarınıza dokunmak isteyebilir.

Bunun sebebini biz de henüz kavrayamadık.

14. Suudi Arabistan'da restoranda yemek yiyen kadınlar, perdeleri kapalı bir kabinin içinde oturur. Böylece sadece aile içindeki erkekler yüzlerini görebilir.

15. İtalya'da; küçük kafe ve mağaza sahipleri, öğlen 12'den 3'e kadar yemek yiyip dinlenmek için siesta adı verilen kısa süreli dinlenme yaparlar.

Ve bu, sadece mekan sahipleri için değil aynı zamanda çalışanlar için de geçerlidir.

16. Kamboçya 'daki sokaklarda; yılan, kızartılmış böcek, kertenkele, kurbağa ve çekirge gibi hayvanların satıldığını görebilirsiniz.

17. Tokyo'daki sokaklarda çöp kutusu olmamasına rağmen oldukça temizdir. Bunun sebebi ise orada yaşayan insanların, çöplerini çantalarına koymasıdır.

18. İzlanda'daki aileler; yerel mağaza ve restoranlara gittiğinde, çocuklarını bebek arabasına koyarak dışarıda bekletir.

19. Japonya'da böyle sevimli yemeklerle karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir.

20. Nikaragua'daki bazı şehirlerde, bankaların önünde bekleyen ve size döviz teklif eden kişiler bulunur. Bize ne kadar güvenilir gelmese de, bu durum Nikaragua'da yasaldır.

21. Kanada'ya gitme durumunda kendinizi, soğuk havalara ve 2°C'de tişörtle gezen insanlar görmeye hazırlayın.

Bizim ülkemizde, 25°C altındaki sıcaklıkta tişört giyen insan görme ihtimalimiz yok gibi bir şey...

22. Mısır'daki bahşiş kültürü, bizdekinden çok daha farklıdır. Yolda yürüyen herhangi bir insan size yardım etmek isteyebilir ve sonrasında sizden bahşiş bekler.

Adres tarif eden kişiler bile sizden bahşiş isteyebilir.

23. Hollanda'da insan popülasyonundan daha çok bisiklet var diyebilir miyiz?

Siz bu konuda düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ismail-demet-ariturk

#20 Ankara da hala devam eden bir durum haftasonları belirli döviz bürolarının önünde elinde dolar ve euro ile bekleyenler var

yalcin-karaman

Hollandada insandan çok bisiklet yok zaten mümkün değil nüfus 16 milyon bisiklet sayısı yaklaşık 4 milyon

telekinezici

5.Finlandiyada yaşıyorum kışın bisiklet kullanmıyorum otobüs var tren var

corpse-bride

bende onu okurken kısın yollar buzlu olur nasıl kullanacaklar kı dıye dusunuyordum

leyla-demiral

türkiyede yere tüküren insanlar goruruseniz sasırmayın, veya çöpünü yere atan, ya da ısıklar yanmadan gecen yayalar veya arabalar... şort giydiği için otobuste kıza vurma hakkını kendinde bulan insanlar gorurseniz de sasırmayın. metro istasyonlarında hala yuruyen merdivenin sağ tarafında değil de sol tarafında bekleyen insanları gorurseniz de sasırmayın. Asansörde bir yabancıyla karsılastıgınız zaman 'gunaydın' dediğinizde bırak kibarlığı sizin göt salladıgınızı dusunen insanlar gorurseniz de sasırmayın ...

arsenic

Medeni bir ülkede araba kullananlar, yaya gördüğünde durup yol verir. Özellikle çocuklu aileleri tedirgin etmemek adına yavaşlamaz hemen durur. Türkiye’de üzerine üzerine sürerler. Eğer sen araçlı ve yol vermişsen sana da enayi gözüyle bakarlar. Hiçbir insan ebeveynin işine burnunu sokmaz, akıl verme haddini kendinde bulmaz. Türkiye’de ailede herkes, komşu, hatta yoldan geçenler bile adeta çocuk uzmanıdır.

what-can-i-do-sometimes

Turkiye'de yaya yururken insanlarin yanindan gecerken suzmesi veya dikkatlice yuzune bakmasi.

Görüş Bildir