Twitter'da Bir İranlıdan İslam Devrimi Öncesi ve Sonrası Hakkında Okumanız Gereken Bir Yazı

2.4bPAYLAŞIM

İran'da tansiyon son günlerde sürekli yükseliyor. Hayat pahalılığı, kişisel özgürlüklerin kısıtlanması, yolsuzluk gibi sebeplere tepki olarak sokağa çıkan İranlı gençlerin sayısı her geçen gün artıyor. Sansürler ve yasaklar ve belki de en önemlisi ambargolarla aslında dünyaya izole bir ülke olan İran'da ne olup ne bitiyor diye araştırırken Avustralya'da yaşayan bir İranlı kadının yazdığı flood'a denk geldik ve paylaşmak istedik.

1. "İran, İslam Devrimi'nden önce nispeten modern ve sekülerdi. Nüfusun dikkate değer bir kısmı daha önce yaşadıkları hayata dönmek istiyor."

2. "İslami Cumhuriyet'in ardından ülkelerinin çöküşünü gören, İran'daki özgürlük içinde yaşamaya hasret kalmış ailemi ve arkadaşlarımı düşünüyorum. İran rejiminden yana olan Batı'ya yazıklar olsun. Neden buradasınız?

3. "Bunlar İslam Devrimi'nden önce annem ve arkadaşları. Hepsi meslek sahibi, bağımsız ve özgür kadınlar."

4. İslam Devrimi öncesinin görüntüleri. İlk ikisi reklam, elinde silah olan kadın da annem.

5. Kadınlar yetkililere şerefsiz diye bağırıyor. On yıllardır baskı altında kalmış kadınlar için inanılmaz bir cesaret!

6. Gaddar İran rejimine karşı protesto yapmak büyük cesaret gerektiriyor. Neda Agha-Soltan 2009 yılındaki protestolarda vurularak öldürüldü. Bu kadınlar savaşçı.

7. İslam Devrimi öncesi ve sonrası ben. Okula başladığımda çarşaf giymek zorundaydım. Bundan inanılmaz bir şekilde nefret ettim.

8. Soranlar için annem toplu fotoğraftaki soldan üçüncü kişi. Oldukça alımlı biriydi. Bu fotoğraf da 70'li yıllardan başlarında çekilmiş.

9. Protestocular Şah Rıza'ya (devrik lider) minnetini haykırıyor. Dikkat çekici.

10. Şu kadının cesaretine bakın. Gösteri yerinden ayrılmayı reddediyor ve diyor ki; "Gideceğime burada ölürüm daha iyi.".

11. "İslam devleti istemiyoruz." sloganları atıyorlar ve bu protestolar ufak çaplı değil. CNN ve NYT'nin yansıttığı gibi sadece ekonomi kaynaklı da değil.

12. Bakalım gün geçtikçe tüm ülkeye yayılan gösteriler sonuç verecek mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-lalehan-hurcan

Herkes işine geldiği gibi değerlendiriyor olayları.Kendi görüş açım şu ki :Her protestonun her yeter artık bu düzen böyle gitmez demenin ardında israil abd aramak kolaycılığa kaçmaktır. İkincisi: tabiki büyük güçler kendileriyle yarışacak güç istemeyip iç karışıklık yaratmak isteyebilir ve bunu her zaman dener.Eğer ülkede refah varsa insanlar mutluysa devlet çalıp çırpmıyor vergilerle vatandaşı bitirmiyorsa gökten İsa hz. inse o ülkeyi kimse karıştıramaz Üçüncüsü: din ve devlet işleri bir gittikçe bu hangi ülke olursa olsun ya da din fark etmez her zaman çıkar çatışması olacak ve gericilik var olacaktır. Yani özetle İran çok bile dayandı.40 yıl öncesinin iran ının fotolarını görüp yaşayışlarını görünce ve şimdi ki iran a bakınca içler acısı.Belki de dünya gücü olabilecek bir ülke iken sistematik olarak karanlığa sürüklenmiş.

aerialz

ruhani'ye sarmak abes. bugün dini rejimi istemeyenlerin dedeleri, babaları, anaları istedi şahın devrilmesini, dini rejim gelmesini. humeyni'nin iran'a indiği günkü islami coşkuyu hatırlıyoruz. protesto edilmesi gereken birileri varsa ruhani hükümetinden önce protestocuların kendi aile büyükleridir.

bbbbb

Benim birkaç İranlı arkadaşlarım var ve ya ateistler ya da deist. Baskı sadece bastırmak istediğin şeyi daha da ortaya çıkarıyor. Ayrıca kimse kusura bakmasın, insanları bu tarz şeylerle dinden soğutup da devleti din ile yönetmenin bir faydası olamaz. Bu sevaptan ziyade günahtır.

f.-e.

İran'da olup bitenleri gerçekten anlamak için Marjane Satrapi'nin Persepolis kitabını mutlaka okumalısınız. İslam devrimi, Batı'nın oyunları, insanların gündelik yaşamlarında meydana gelen değişimler, baskılar hepsi çok güzel anlatılıyor.

m.-dursun

şia diye iranı sevmeynler de iran cı olmuş bu arada.

Görüş Bildir