Tüm Dünyayı Ekran Başına Kilitleyen Chernobyl Dizisi Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

2.4bPAYLAŞIM

HBO'nun mini dizisi Chernobyl tüm dünyada izleyicilerinden tam not aldı. Tabii yaşananların gerçek olması, dev oyuncu kadrosu ve oldukça pahalı ve detay gerektiren prodüksiyonun bu övgülerin boş olmadığını gösteriyor. Ancak bu mini dizi hakkında az bilinen bazı ilginç bilgiler var. Biz de bu bilgileri derledik.

Diziyi yazan Craig Mazin'in kariyerinde dram türünden ziyade komedi filmleri var. Amerikalı senaristin Hangover 2 ve 3, Kimlik Hırsızı gibi komedi filmlerinde imzası var.

Müzisyen ve besteci Hildur Guðnadóttir orijinal ve gerçekçi bir fon müziği oluşturmak için Litvanya'daki bir nükleer santrale gönderildi. Dizinin orijinal müziklerinde o bölgedeki doğal seslerden ilham alındı.

Usta aktris Emily Watson'ın canlandırdığı Uluna Khomyuk dizinin tek kurgusal karakteri. Khomyuk Çernobil Felaketi için çalışan bilim insanlarını temsil ediyor.

Nükleer santrale sadece 2 km uzaklıkta olan Pripyat kenti 1986 yılında bırakıldığı gibi duruyor. Sovyet yetkilileri tahliyeden önce bölge halkına sadece önemli eşyaları almalarını söyledikleri için insanlarda o dönem Pripyat'a geri dönme umudu vardı.

Çernobil'deki insanlara tahliye edilirken santralin tamir edileceği bu yüzden şehirlerinden birkaç hafta uzak kalacakları söylenmişti.

Oyunculardan kendi doğal aksanlarını bozmamaları istendi. Buna rağmen radyodaki anonslar, telefon aramaları, duyurularda ve yazılarda gerçekçilik oluşması için Rusça kullanıldı.

HBO'da yayınlanan her bölüm öncesi dizi hakkında bir podcast yayınlanıyor. Bu podcast yayınlarında dizinin yaratıcısı Craig Mazin dizi hakkında ilginç bilgiler verip dizi hakkındaki soruları cevaplıyor.

Rus politikacı Boris Shcherbina'yı canlandıran Stellan Skarsgard ve Emily Watson 1996 yılında çekilen Dalgaları Aşmak isimli filmde beraber oynamışlardı.

Meşhur süt sağma sahnesindeki kadının konuştuğu Rusça cümleler bilerek çevrilmemiş. Yapımcıya göre izleyici atmosferden kadının ne dediğini anlamış.

Dizinin birçok sahnesi Litvanya'da Ignalina Nükleer Santrali'nde çekildi. Bu santral Sovyet döneminde Çernobil'in kardeş santraliydi.

Bu yüzden pek çok sahne gerçek bir nükleer kontrol odasında çekildi.

Çekimler tam 16 hafta sürdü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bizdenizseveriz

yksye 7 gün var yeni diziye başlamamalıyım dedikçe karşıma bunlar çıkıyo

bizdenizseveriz

mezuna kalırsam sebebi sensin onedio aşalzşaşzşaisiai

onrgly

Sonu game of thrones gibi olmasın da

morpheusq

insan hayatının aslında ne kadar ucuz olduğunu anlatan yaşanmış gerçek bir olay harika yansıtılmışz izledikçe üzülüyor insan. hiçbir şeyden haberi olmayan insanların sadece siyasi arzular yüzünden nasıl ölüme terk edildiğini izlemek gerçekten üzücü.

farkedmez

harika bir dizi oldu..

tipsizimlan

ses

Görüş Bildir