Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Topluluk Önünde Konuşurken Sıkıntı Yaşayanların Mutlaka Bilmesi Gereken 11 İpucu

 > 
31PAYLAŞIM

Topluluk önünde konuşmaktan hoşlamasanız da bazen iş başa düşüyor. Öyle zamanlarda sürekli ''yani, şey, filan'' diyen ve dinleyicilerle göz teması kurmayan bir konuşmacı olmak istemiyorsanız; bu tavsiyeler tam size göre.

Kaynak: http://holykaw.alltop.com/11-killer-tips...

1. Her şeyden önce; kendinize güvenin.

Endişelerinizden kurtulun çünkü dinleyiciler ne düşündüğünüzün farkında bile olmayacak. Eğer kendinize güvenirseniz; sağlam bir duruş sergileyebilirsiniz. Her şey size bağlı; yapabileceğinize inanın.

2. Söyleyeceklerinizi önceden gözden geçirin ve organize edin.

Uzun bir konuşmanın öncesinde, anlatacaklarınızı tek tek gözden geçirip onları gruplara ayırın. Söyleyeceklerinizi daha önceden organize etmeye ve aşama aşama anlatmaya özen gösterin.

3. Ellerinizi serbest bırakın.

Ellerinizi cebinize sokmayın ya da arkanızda bağlamayın. Böyle kısıtlayıcı hareketler, konuşmanızda da duraksamalara yol açacaktır. Sahip olduğunuz tüm alanı ve bedeninizi; konuşmanızı destekleyecek biçimde kullanın. Beden dili en az sözcükler kadar önem taşır.

4. Kısa cümleler kurmaya gayret edin ve ardından 1- 2 saniye sessiz kalın.

Kurduğunuz cümlenin sonuna geldiğinizde, ilk kısmı unutulmamış olmalı. Bu yüzden mutlaka kısa ve net cümleler kurun. Cümleleriniz bittiğinde ise kısa aralar vermeye özen gösterin. 1-2 saniyelik duraksamalar, söylediklerinizi vurgulamanızı sağlar ve dinleyicilere düşünme fırsatı verir.

5. Dinleyicilerde merak uyandırın.

Dinleyicilerin dikkatini ve ilgisini kaybetmemeniz için; seçtiğiniz kelimeler, konu başlıkları ve anekdotlar, merak uyandırmalı ve ilgi çekici olmalı. ''Filan, yani'' gibi anlamsız kelimeleri mümkün olduğunca az kullanın.

6. Söyleyeceklerinize mutlaka anekdotlar ve hikayeler ekleyin.

Anlatacağınız kıssalar ve hikayeler, dinleyicileri kolaylıkla etkisi altına alır ve söylemek istediklerinizi rahatça aktarmanıza yardımcı olur. Daha önce birkaç defa anlatmış olduğunuz anekdotlar, kendinize olan güveninizi arttırır ve yaşadığınız gerginlikten kurtulmanızı da sağlar.

7. Konuşmanızın içeriğine hakim olun.

Söyleyeceklerinizi ezberlemek yerine içselleştirmeye gayret edin. Konuşmanızın içeriğine hakim olun ve amacınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın. Tüm bunlar için, dinleyicilerin karşısına çıkmadan önce sıkı bir hazırlık yapın.

8. Dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun.

Konuşmanızı yaparken başka şeyler düşünmemeye çalışın ve bulunduğunuz ortamdan zihinsel olarak uzaklaşmayın. Dinleyicilerle mutlaka göz teması kurun.

9. Konuşurken niçin ''ııı'' ya da ''eee'' diyerek duraksadığınızı anlamaya çalışın.

Söyleyeceklerinizi bildiğiniz halde hala duraksıyorsanız, sebebini anlamanızda fayda var. ''Iıı'' ve ''eee'' gibi sesleri çıkarmanızın nedenini anladığınızda, bu sorunun kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

10. Organize ettiğiniz başlıklar arasında nasıl bir geçiş yapacağınızı önceden düşünün.

Yeni bir konuya geçerken, mutlaka uygun kelimeler kullanın ve dinleyicilerin konuşmanızı takip etmesini kolaylaştırın.

11. Hazırlık sürecinizde mutlaka kendinizi dinleyin.

media.trb.com

Konuşmanızı kendi kendinize ya da bir kaç arkadaşınıza yaparak kaydedebilirsiniz. Kendinizi dinlemek, nerede hata yaptığınızı anlamanıza ve hatanızı düzeltmenize yardımcı olur. Dinleyicilerin karşısına geçmeden bu hataları keşfedip düzeltmek, sizi bir adım ileriye taşır.

BONUS: Bunları biliyor muydunuz?

  • Yapılan bir araştırmaya göre; erkekler ''yani, filan'' gibi anlamsız sözcükleri kadınlardan daha sık kullanıyor.

  • Yaşça genç olan kimseler, yaşlı olanlara göre ''ııı, eee'' seslerini çıkararak daha çok duraksıyor.

  • Bir konuşmanın karşılığı 200.000$ olabiliyor.

  • Topluluk karşısında konuşma korkusu olanlar, aslında en çok dinleyicilerde iyi bir izlenip bırakma konusunda endişeleniyor.

  • The Times'a göre, çoğu insan topluluk önünde konuşma yapmaktan neredeyse ölümden daha çok korkuyor.

  • Topluluk önünde konuşmayı sevenler, yalnızca %10'luk bir kesimi oluşturuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Karşınızdakileri olabildiğince küçümseyin! Onların da sıçan, sümküren, uyurken salyası akan, burnunu karıştıran sizin gibi zavallı birer mahluk olduklarını hatırlayın. Karşınızdaki kim olursa olsun, götünüze takmayın! Kendinize acayip güveniniz geliyo ve bütün dünyanın karşısına çıkacak olsanız da hiç heyecan veya korku hissetmiyosunuz.

Gizli Kullanıcı

çıkana kadar tamam ölümüne korkuyorum çıktıktan sonra heyecanım yavaşça kayboluyor benden de bir öneri hata yapmaktan korkanlara gelsin o hatayı en baştan yapın ve herkesle birlikte gülün ister düşün ister bir kelimeyi yanlış telaffuz edip gülün rahatlarsınız

streetkedisi

İşim gereği hem yurt içi hem yurt dışı yoğun kalabalıklar önünde çok sunum yapmış ve halen de yapmakta biri olarak, özellikle ilk defa yapacaklara ya da deneyimi az olanlara tavsiyem, konunuza gerçekten hakim olun, çünkü bu hakimiyet hem beden dilinize, hem ses tonunuza, hem doğru örnek ve anekdotlara , hem doğru iletişim kurmanıza otomatik olarak yansıyacaktır.Soru-cevap bölümü de olacak ise her türlü soruya karşı hazırlıklı olun, -manipüle etmek isteyenler dahil-, sakinliğinizi koruyun.Okuyarak değil, gerçekten salona hitap ederek anlatın.Ve hiç üşenmeyin gerekir ise kendinize gönüllü bir seyirci bularak, esas sunumdan önce deneme sunumu yapın ve aynı işlemi ayna karşısında da yapın.Böylece beden dilinizi de kontrol etme şansı yakalarsınız.Naçizane tavsiyelerim :))

feyk

konuya gercekden hakim olunca zevkli is aslinda. hele dinleyiciler konunun uzmani degilse soru cevap kisminda illa sivriler cikiyor, bir yerlerden acigini yakalamaya calisiyorlar. hepsine pat pat pat cevaplari yapistirip oturtuyorsun. cem yilmazin demesi gibi. ben buraya birakiyorum siz kendi aranizda paylasin.

streetkedisi

Evet özellikle benim sektörde kadın profesyoneller daha az olduğu için, extra gayretli sivriler kaçınılmaz oluyor :)) Ama sonunda o saygı ifadelerini görmeye değiyor.

Görüş Bildir