Sultanahmet Camii'nde Tartışmalı Restorasyon: 'Kırılan Yerler 1960'tan Sonra Yapıldı'

 > 
115PAYLAŞIM

İstanbul'un en önemli kültür varlıklarından Sultanahmet Camii'nde sürdürülen restorasyon esnasında çekilen bir kare gündeme oturmuştu. Restorasyonu üstlenen İstanbul Vakıflar Birinci Bölge Müdürlüğü, kırılan kısımların 1960'lardan sonra inşa edildiğini açıkladı.

Restorasyon çalışmaları 2017'de başladı

Osmanlı Padişahı 1. Ahmed tarafından tarihi yarımadada yaptırılan ve 6 minaresiyle bilinen 400 yıllık Sultanahmet Camii'de, 2017'den bu yana restorasyon çalışmaları yürütülüyor. 

Kubbe ve minarelerde başlayan çalışmanın ardından, avlu ve dış cephedeki restorasyonlara ise yakın zamanda başlandı. Restorasyon esnasında avlu duvarlarına kurulan iskelenin, caminin bazı kısımlarının kırılarak sabitlenmesi ise tartışmalara yol açtı.

Restorasyon için kurulan iskeleler için bazı blokların kırılması ise tartışmalara yol açtı

Restorasyonu takip eden bazı vatandaşlar, iskeleler için caminin bazı kısımlarının kırıldığının görüldüğü fotoğrafları sosyal medyada paylaşınca, dört asırlık caminin restorasyonu tartışma konusu oldu.

'Bunlar 1960'lardan sonra yapılmış orijinal olmayan yapılar'

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, yaşanan tartışmaların ardından, restorasyonu üstlenen İstanbul Vakıflar Birinci Bölge Müdürü Mürsel Sarı, konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Sarı, çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:

''Pencere dediğiniz yerlere biz 'içlik' ve 'dışlık' diyoruz. İşte bunları söktük" diyen Sarı, "Bunlar, 1960'lardan sonra yapılmış ve orijinal olmayan yapılar. Sosyal medyada az önce baktık. Birisi, '414 yıllık pencereyi ne yaptın' diye soruyor. Bu orijinal değil ki. Bunlar çimentodan yapılmış donatılar. Biz bütün çimentoları yapıdan uzaklaştırıyoruz. Çünkü günümüz restorasyon tekniğine zarar veriyor. 14.11.2011 tarihinde bilim kurulu tarafından alınan karar var. Bu kararda, 'Çimentolu niteliksiz içlik ve dışlıkların sökülmesine' diye karar vermiş. Karara göre bir numune yaptık ve restorasyonda bunları yapıya uygulayacağız. Şimdi tüm bunları bilmeden sosyal medyada paylaşmak, başta vakıflar çalışanı olarak emeğimize saygısızlıktır.''

'Amacımız en kısa zamanda buranın restorasyonunu bitirmek'

Sarı, restorasyon çalışmalarının takvimi ile ilgili ise şu bilgileri paylaştı:

''Başlarken 4 yıl diye öngörüde bulunmuştuk. Şimdi 2 yılı geride bıraktık. Ama çalışmaları 2 yılın üzerinde olabilir. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Çünkü söz konusu yer Sultanahmet Camii. O yüzden de titiz çalışmak lazım. Çalışıyoruz da. Amacımız en kısa zamanda buranın restorasyonunu bitirmek. Şu ana kadar yüzde 30'ları geçmişizdir.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir