Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Kullanma Tarihlerini Unutun: Size Yiyeceklerin Bozulduğunu Anlamanın Yollarını Söylüyoruz!

670PAYLAŞIM

Satın aldığımız gıdalarda yazan son kullanma tarihlerine ne kadar dikkat ediyoruz? IFLScience'tan derlediğimiz bilgiler sayesinde bunlara bakmadan da gıdaların bozulup bozulmadığını anlayabileceksiniz.

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-me...

Satın aldığımız ürünlerin paketlerinde yazan son kullanma tarihleri yaklaşık olarak verilir.

Doğal Kaynaklar Savunma Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre son kullanma tarihleri bir kutu yumurtanın ya da çiğ etin taze kalma sınırına ulaştığı gün olarak belirleniyor ancak tazeliğin bitmesi bu ürünleri en iyi kalitede yiyemeyeceğiniz anlamına geliyor, bozuldukları anlamına değil.

Hazırsanız gıdaların bozulduğunu anlamanın yollarına bakalım.

1. Bozuk yumurta suda yüzer.

Yumurta kabukları az miktarda gözeneklidir. Eskidikçe kabuk duvarıyla yumurta arasında hava kesecikleri oluşmaya başlar. Yumurtayı bir bardak suyun içine koyduğunuzda yüzmesine sebep olacak kadar hava biriktiyse büyük ihtimal o yumurta bozulmuştur.

2. Günü geçmiş yoğurt çok sulanır.

Kapalı bir kapta saklandığında yoğurt 1-3 hafta arası taze kalabilir. Yoğurdun içinde bulunan canlı bakteri kültürleri doğal bir koruyucu görevi görüyor. Bu bakteriler ölmeye başlayınca yoğurt da bozulmaya başlıyor. Yoğurdun yüzeyinde normalden daha fazla su birikiyorsa veya küflenmeye başladıysa o yoğurdun süresinin geçmiş olduğunu anlayabilirsiniz.

3. Çiğ et bozulduğunda yapışkanlaşır.

Buzdolabınızdaki etin kokusu garip geliyorsa, yapışkan bir kıvamı varsa çöpe atmanız en sağlıklısı. Öte yandan etin renginin değişmesi bozulduğu anlamına gelmiyor.

4. Bozulan humusun tadı ekşi olur.

Marketten aldığınız humusun tadı ekşileştiyse bozulmaya başladı demektir.

5. Zeytinyağı bozulduğunda zeytin gibi kokmayı bırakır.

Bozulan yağ genelde motor yağı veya uhu gibi kokmaya başlar.

6. Bozulan balık çok ağır kokmaya başlar.

Taze balığı aldıktan 36 saat sonra yemelisiniz. Bozulmaya başlayan balık yapışkan bir dokuya sahip olur ve derisi de kayganlaşır. Normalden daha çok balık kokar.

7. Yeşil sebzeler bozulduğunda sarı olur.

Öte yandan sarı kısımları kesip kalanları da buzlu suda 15 dakika bekletince yeşil kısımları kurtarabilirsiniz.

8. Bozulan sütün içinde pütürler oluşur.

Sütün bozulduğunu anlamak için kokusuna, yapısına ve kıvamına bakmanız gerekiyor. Süt ürünlerindeki laktik asit bakteri üretmeye başladığında ekşi bir koku yayılır. Sonuç olarak pütürlü taneler de oluşabilir.

9. Taze meyveler bozulmaya başladığında dokuları değişir.

Meyveler yumuşamaya ve pütürlü bir dokuya gelmeye başladıysa yememelisiniz. Meyvelerin bozulduğuna işaret eden diğer özellikler ise renkte aşırı değişme, kötü koku ve soyulan kırışık deri.

10. Bozulmaya başlayan ekmekte küf oluşur.

Eğer ekmeğin bir dilimi küflenmişse diğerini yemek sağlıklı bir karar değil, ekmeğin kalanında hiç küf olmasa bile. Bunun sebebi de ekmeğin gözenekli olması ve küfün çok çabuk yayılabilmesi. 

Öte yandan sertleşen veya kuruyan ekmek bozulmuş anlamına gelmiyor. Küfün oluşması için nem gerekiyor yani kuru ekmeği yemekte sakınca yok.

11. Bozulan şarküteri ürünlerinin dokusu ve kokusu değişir.

Kokulu et bakteriler tarafından ele geçirilmiş olabilir. Yapışkan veya sert olan salamlar da bozulmuş demektir. Şarküteri reyonundan kestirip aldığınız etleri 3 gün içinde yemelisiniz.

12. Son olarak, bozulan peynir ekşi süt gibi kokmaya başlar.

Konu peynir olunca dayanıklılık tamamen nem ile alakalı. Peynir ne kadar yumuşak ve nemliyse o kadar çabuk bozulur. Yumuşak peynirler küflendiği an atılmalıdır. Öte yandan sert peynirler yoğunlukları sayesinde çabuk bozulmazlar. Çoğu zaman küflü kısmı kesip içeride gayet yenilebilen bir kısım bulmak olası. Küf, sert peynirlerin içine kolay kolay giremez.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
palimoglu

Mesela gelişmiş bir alet var analiz için: burun.

erci-e

Ciddi misiniz yahu? Ben de ekmekler neden yeşile dönüyor bir süre sonra diyordum... Salak ötesi bir içerik! Madem öyle alın, bu da benden: Eğer kırmızı renkli domates ya da biber salçasının üzerinde beyazlık görürseniz, bilin ki kırmızı-beyaz milli formayı giymemiştir. "Küf" adı verilen insanlar ve hayvanları zehirleyen bir mantar türü oluşmuş demektir. Sakın yemeyin :D :D :D :D

tc-badem-badem

kitlesini mal yerine koyan bir sosyal mecra daha..sizin yapacağınız işe sokayım..ama şu da olabilir kendileri mal olduğundan bizi öyle sanabilirler..gerzekler .

afilsizafili

Mal gibi mi görünüyoruz ordan bakınca? Vay amk

Gizli Kullanıcı

trollse komik, değilse daha komik.. bunları cidden bilmediğimizi düşünerek içerik hazırlamaya uğraşmış olamazsınız değil mi yok yok şakadır yani inş öyledir

Görüş Bildir