Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ruhunuzu Dinlendirecek 8 Klasik Türk Müziği Eseri

79PAYLAŞIM

Münir Nurettin SELÇUK - Aheste Çek Kürekleri

İlk sıraya Üstad'ı koymamak olmazdı. Türk Müziğini ayağa kaldıran, hafızlık geleneğiyle şan tekniğini harmanlamayı başarmış, Türklerin Frank Sinatrası diye anılan Münir Nureddin Selçuk'un Yahya Kemal'in sözlerini ezgilendirdiği serbest formda bir eseri. Aheste Çek Kürekleri, Mehtap Uyanmasın..

Bekir Sıtkı Sezgin - Kadir Mevlâm Sen Verirsin Bu Cânı.mp4

Musikimizin en nadide icracılarından Bekir Sıtkı Sezgin... 18. Yüzyıl'dan bir ağır semaîyi de Avni Anıl'dan romantik bir şarkıyı da kusursuz icra eden, melankolik sesiyle dinleyicisine bambaşka dünyalar tahayyül ettiren büyük usta.. "Kadir Mevlam Sen Verirsin Bu Canı"

HAFIZ SAMİ Derdime vakıf değil canan benin handan bilir

Küçük yaşta annesini kaybetmesinin ardından meczup-meşrep bir hale bürünmüş hakkındaki az bilgiye rağmen adına kitaplar tezler yazılmış, hafızlık geleneğinin en büyük icracısı. Sabah ezanı okuyacağı caminin önünde kalabalıkların toplandığı ve Çamlıca'da gazel okurken omzuna bir bülbülün konduğu rivayet edilir. Genç yaşta meşk için götürüldüğü hocasının "Evladım, sana hüda meşk etmiş, benim meşk edecek bir şeyim yok" dediği pek çok kaynakta geçer. Ruhu şad olsun. Sözleri Fuzûlî'ye ait Hicazkar gazel.

Zeki Arif Ataergin Karanlık ufuktan güneş doğmadı

Daha çok bestekârlığıyla anılan Zeki Arif Ataergin aynı zamanda hassas perdeleri basmakta çok başarılı bir hanende idi. Dilkeşhaveran makamındaki bu bestesine ünlü bestekar Selahaddin Pınar tanburuyla refakat ediyor.

Selâhattin Pınar - Kalmadı bende ne arzu ne gönü.wmv

Dört gözle hayatının beyaz perdeye aktarılmasını beklediğim büyük bestekâr... Afife Jale ile yaşadığı büyük aşk, düştüğü büyük keder Selahaddin Pınar'ın besteciliğini ulaşılması zor bir yere çıkarmış anlaşılan. Atatürk'ün huzurunda defalarca şarkı söylemiş, tanbur çalmış ve Paşa'nın takdirlerini kazanmıştır. Hatta Gel Gitme Kadın adlı eseriyle Atatürk'ü ağlatması filmlere konu olmuştur. Gerçek bir aşk hikayesi duymak isteyenler için Can Dündar'ın Afife Jale ve Selahaddin Pınar ile ilgili yaptığı kısa belgesel şiddetle tavsiye edilir. https://www.youtube.com/watch?v=-bF1h3uVLts

Alâeddin Yavaşca - Bir Nigâh Et Kahr İle Sen Bakma Allah Aşkına

Üstad Alaeddin Yavaşça yaşayan en büyük Klasik Türk Müziği ustasıdır. Biraz önce bahsettiğimiz Zeki Arif Ataergin'in öğrencisi olan üstad ses sanatçılığı ve bestekarlığıyla 20. Yüzyıl'a damgasını vurmuştur. Dünya gözüyle dersine misafir olarak da olsa girme fırsatını yakaladığım bu kıymetli hocanın yorumuyla hocasının saba makamındaki eseri, "Bir nigâh et, kahr ile sen bakma Allah aşkına"

Menekşe kokulu yarim - Lale-Nerkis Hanımlar

Türk Müziğine düet kültürünü sokmuş iki kız kardeş; Lale Nerkis hanımlar.. Dikkat etmezseniz birçok eseri tek kişi okuyor zannedersiniz. Bu iki kardeş öyle bir ahenk içinde okurlar ki birbirine ket vurmayan iki güzel sesi tek ses olarak dinlersiniz.

Zeki Müren - Bende Hicran Yarasından Da Derin

Sevenlerinin "Sanat Güneşi" diye andığı güzel Türkçesi ve sempatik halleriyle herkesin gönlüne taht kurmuş sanatçı Zeki Müren.. Ben 1970'ten itibaren kayıt altına alınan icralarını sevmiyorum. 50'li ve 60'lı yıllarda henüz popülist akımın rüzgarına kapılmadığı dönemlerdeki icrası gerçekten mükemmel. Keşke öyle kalsaymış diyor insan. Sadi Işılay'ın Hicaz şarkısıyla o dönemden nadide bir icra

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Teşekkürler hocam, güzel seçmeler.

verbaltenses

Güzel paylaşım olmuş. Teşekkürler.

kenyan

bir iki de ben ekleyeyim münir nurettin selçuk-dönülmez akşamın ufkundayız hafız burhan-makber

Görüş Bildir