Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Otomatik Katılım Yönetmeliği Değişti: BES'ten Ayrılanlar 3 Yıl İçinde Tekrar Sisteme Dahil Edilecek

 > 
14PAYLAŞIM

Çalışanların işverenleri aracılığıyla otomatik olarak emeklilik planına dahil edilmesine ilişkin esasları belirleyen yönetmelik değişti. Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) cayma ve ayrılma hakkını kullanmış olanlar, üç yıl içinde sisteme otomatik olarak bir defalığına tekrar dahil edilecek. Bakanlık söz konusu süreyi 1 yıla kadar azaltabilecek ve 5 yıla kadar artırabilecek.

Sistemden ayrılan çalışanların 2 yılda bir otomatik olarak yeniden sisteme dahil edilebilmelerine ilişkin madde, 3 yıl içinde bir defalığına olacak şekilde yeniden düzenlendi.

BES'ten Kaçış Yok! Cayanlar 2 Yılda Bir Sisteme Dâhil Edilecek - onedio.com
BES'ten Kaçış Yok! Cayanlar 2 Yılda Bir Sisteme Dâhil Edilecek - onedio.com

Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin 8. maddesine eklenen maddelere göre, çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde, emeklilik planına dahil edilmeleri gereken takvim yılının ilk günü esas alınacak.

Bu maddenin yayım tarihi olan bugün itibarıyla emeklilik planına dahil edilmesi gereken çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde ise 1 Ocak 2017 tarihi esas alınacak.

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı bu süreyi 1 yıla kadar azaltabilecek veya 5 yıla kadar artırabilecek.

Resmi Gazete için tıklayınız

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre, çalışan sayısı 5-9 arası olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar ile Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20'nci maddesi kapsamında kurulmuş olan sandıkların iştirakçisi olarak çalışanların, en geç 1 Ocak 2019'dan sonraki ilk ücret ödemesinden işverenleri tarafından kesilerek emeklilik şirketine aktarılan katkı payının, emeklilik şirketine nakden intikal etmesi ile emeklilik planına dahil edilmesi gerekecek.

Ayrıca sistemde birden fazla sözleşme veya sertifikası olan ve emeklilik hakkını kullanmak isteyen katılımcılar için hesap birleştirme zorunluluğu kaldırıldı.

İlgili kanunlar kapsamında çalışan sıfatını haiz olmak kaydıyla 18 yaşını doldurmamış çalışanlar da yönetmelik kapsamında emeklilik planına dahil edilecek.

Buna göre 16-18 yaş aralığında olup SGK'ya tabi olanlar da BES'e girebilecek.

TSB Yönetim Kurulu Üyesi Erkan, BES'teki mevzuat değişikliğine dair, "1 Ocak 2017'de sisteme dahil olup cayma veya ayrılma hakkını kullanan herkes topluca 2019 bitmeden sisteme dahil edilecek" dedi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Hayat Emeklilik AŞ Genel Müdürü Mehmet Uğur Erkan şunları kaydetti:

"Mevzuat değişikliği ile bu süre 3 yıla kadar çıkarıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu süreyi 5 yıla kadar uzatılabileceğine dair esneklik de sağladı. 2017 yılında sisteme girmiş, cayma veya ayrılma hakkını kullanmışsanız, hala aynı iş yerinde çalışıyorsanız ve 2018 yıl sonu itibarıyla 45 yaşını doldurmamışsanız, bunların listesi belirlenecekti. Biz de sigorta şirketleri olarak bu çalışanları nisan ayında dahil edecektik. Mevzuat değişikliğindeki 3 yıl içinde bir defalığına sisteme dönülmesinden kasıt, 1 Ocak 2017'de sisteme dahil olup, cayma veya ayrılma hakkını kullanan herkes topluca 2019 bitmeden sisteme dahil edilecek. Bu temmuzda da, eylülde de veya aralıkta da yapılabilir. Bununla ilgili bir mevzuat açıklanacaktır."

Eski mevzuattaki iki yıl uygulamasının üç yıla dönüştürülmesinin katılımcı açısından olumlu olduğunu söyleyen Erkan, "Bu sayede biraz daha zaman kazanılmış oldu. Bir süre daha düşünme şansı olacak dolayısıyla katılımcı açısından olumlu. Ayrıca düzenlemede üç yılın sonunda değil, üç yılın içinde deniyor dolayısıyla illa yılsonunu beklemesi gerekmeyecek" dedi.


Anadolu Ajansı
 ve Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir