Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Maddede Osmanlı'nın İlk Feminist Cemiyeti Teali-i Nisvan

 > 
853PAYLAŞIM

Teali-i Nisvan Cemiyeti, nam-ı diğer "Kadınların Durumunu Yükseltme Derneği", Türkiye’nin kayda geçen ilk feminist topluluğu olarak, literatürde yer alan bilgilere göre 28 Mayıs 1913 kuruluşuyla bugün 102. yaşına basıyor.

1. Tanzimat dönemiyle başlayan çağdaşlaşma evresinde ilk temellerini atan cemiyet; kadının, düşünsel ve eylemsel alanda yer alabilmesi için ciddi girişimlerde bulunmuş ve pek çok siyasi ve toplumsal yenilikte kadın varlığına ön ayak olmuştur.

2. Derneğin kurulduğu dönemde başına geçen ilk isim, edebiyat, siyaset ve eğitim gibi pek çok alanda kadının sesi olmuş, Halide Edip Adıvar'dır.

3. Derneğin etki ettiği en önemli kararlardan biri ise; evlilik ve çok eşlilik üzerineydi. Çıkardıkları kararnamede, evliliği yasal bir çerçeveye bağladılar, kadına boşanma hakkı tanıdılar ve çok eşliliği de kadının rızası ile sınırlandırdılar.

4. Dernek, ırk ve mezhep ayrımını yapmayarak, Osmanlı kadınlarını asil üye, yabancı uyrukluları da yardımcı üye olarak topluluğa kabul etmiştir.

5. Tanzimat öncesi dönemde tarım ve ekonomide işçilik ve esnaflık yapan ama esnaflar odasına üye olamayan ve erkeklere göre yarı yarıya düşük yevmiye alan kadınlar için siyasi düzenleme girişiminde bulunmuşlardır.

6. Düzenli olarak konferanslar tertip eden, ayrıca okuma-yazma kursları vererek, kadınların kişisel gelişimine katkı sağlayan dernek toplumsal iletişimlerini aktif tutmuştur.

7. Teali-i Nisvan’ın kurulmasıyla yaygınlaşan topluluk ve derneklerden diğerleri de, Cemiyet-i İmdadiye ve Müdafaa-i Hukuk-u Nisvan’dır. Bu tip derneklerin bir özelliği de; sadece yüksek eğitimli ve yabancı dil bilen kadınları üye olarak kabul etmeleri idi.

8. Savaş döneminde oluşan ve sonrasında devam eden kadın dayanışması, çeşitli gazete, dergi vb. oluşumların da hayata geçmesine zemin hazırlayarak, kadının hayatın her alanında var olabileceğini halka göstermiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamze-zengin

ayrıntılı bilgisini veya kaynakçasını nereden bulabilirim acaba?

karekafa

4. fotoğraf retrica'nın afedersiniz b*kunu çıkaran ergen fotoğrafı gibi. sadece benzettim, laf etmeyin gırarım aazınızı.

windy-walkeer

Feminizmin erkeklerden nefret etmek olduğunu sanan lavuklar, hadi toplanın. Yaşasın feminism!

ecegece1

Feministlik o zaman olması gereken bi akım evet, ama şu an değil. Şükürler olsun ki yıllar geçtikçe erkeklerin , farkındalığı artıyor. Kadın cinayetleri olmaya devam etse bile , en azından kadınların değeri bilinmeye başladı ''Erkek düşmanlığı'' yapmaktan başka birşey değil Unutmayın , kadınların hakkını yiyen , aşağı gören şerefsizlere karşı , arkamızda olan büyük bi topluluk var. Bu ülkede hep birlikte yaşıyorsak , Türk erkekleri de kendi kadınını ezdirmez kimseye. Yıllar geçtikçe bu saçmalıklar azalacak öyle umuyorum..

gamze.k

yapma ece dur napttın feminzm erkek düşmanlığı değil hatta onlara da fayda sağlıyor kadınlar güçlü olursa bütün yük erkeğin sırtına binmez (ekonomik baskı hep güçlü ol baskısı v.s ) feminizm bütün insanlıkdir sadece kadınlar için değil

dnz-krg

erkeklerin gün geçtikçe farkındalığı artıyor derken herhalde kendi arkadaş çevrenden bahsediyorsun. türkiye'de günde kaç kadın öldürülüyor, hangi kadın erkek eşitliğinden söz ediyorsun? kadın erkek eşitliğine inanmam diyen cumhurbaşkanının Türkiye'sinde yaşıyoruz biz.

bi-garib

Feminism erkek düşmanlığı değildir.Farkındalık artıyor dediğin nedir acaba? Kadın fuhuşçularını gördün mü? tecavüzcüleri duydun mu? Ulan ne hale düştük be.Sizi bile biz savunuyoruz hala çıkmış diyorsun farkındalık arttı.Bok arttı.

gamze.k

HELAL OLSUN SANAAAAAAAAAAAAAA :D YAŞASIN FEMİNİZM

bulentb

hiç bir şeyde de yorumun eksik değil. erkeklere muhalefet olsun da ne olursa olsun (gülücük)

gamze.k

bülent şimdi sende biliyosun feminizmin erkeklerden nefret etmek değil kadın güçlü olursa bu erkeklerinde işine yarar sizin üsündeki hep en güçlü ol baskısını azaltır bide böyle bak olaya

Görüş Bildir