La Casa de Papel'in Yeni Sezonuna Sayılı Gün Kalmışken Bella Ciao Namıdiğer Çav Bella'nın Gerçek Hikayesini Okumalısınız!

-
Abone ol

Aslında bir İtalyan halk şarkısı olan Bella Ciao, La Casa de Papel'den sonra girdi çoğumuzun hayatına. Yıllardır dilimize pelesenk olmuş şarkının gerçek hikayesi ise çok daha farklı...

La Casa de Papel'den önce de oldukça bilirdi bu partizan şarkıyı ama diziden sonra 7'den 77'ye herkes bilir hale geldi.

İtalyancada Elveda Güzelim anlamına gelen Bella Ciao, son zamanlarda herkesin dilinde ancak eğlenerek gülerek söylediğimiz bu evrensel şarkının arkasında farklı bir hikaye var.

Çav Bella, İtalya'da Mussolini döneminde anti-faşist, komünist, devrimci, sosyalist grupların marşıdır.

Sözlerinin yazarı bilinmese de, melodisi yine eski İtalyan halk şarkılarından Po Valley adlı şarkının melodisine benzemekte. Bir zamanlar İtalya'nın kuzeyindeki Po Ovası'nda pirinç tarlalarında zor, hattâ sefil koşullarda çalışan işçilerin söyledikleri bu isyankâr şarkıyı ilk kim söyledi bilinmiyor ama bazı söylentiler var.

Söylenene göre, sabahleyin pirinç tarlasına çalışmaya giden bir adamın evde bıraktığı karısına hitaben söylediği sözlerden oluşuyor Çav Bella.

İşte sonrasında Po Ovası'ndaki işçilerin diline dolanan şarkı kısa süre sonra II. Dünya Savaşı patlayınca, İtalya'da önce Mussolini'ye, sonradan da Alman işgalcilere karşı mücadele veren İtalyan anti-faşist direnişçiler tarafından sözleri bir parça değiştiriliyor ve marş formatında söylenmeye başlanıyor.

Direnişin bir sembolü haline gelen şarkı, kısa sürede anarşistleri, komünistleri, sosyalistleri ve diğer anti-faşist grupları bünyesinde toplamış olan İtalyan partizanlarının resmi marşı haline gelmiş.

Savaştan sonra da haksızlığa, eşitsizliğe karşı mücadeleyi benimseyenlerin, devrime inananların, Sosyalistlerin marşı, yani bir devrim şarkısı olmayı sürdüren Bella Ciao dünyanın dört bir köşesinde onlarca farklı dilde seslendirildi.

Anonimliğini koruması sebebiyle sözü ve müziği pek çok yere dayandırılabiliyor; örneğin bestesinin Eşkenaz Yahudilerin enstrümantal müziği olarak tanınan ‘Klezmer’den türediği söylenir.

Ancak Odessalı Çingene Mişka Ziganoff tarafından 1919’da, New York’ta yayınlanan ‘Koilen’ isimli klezmeri dinlediğimizde Çav Bella ile benzerlikleri kolayca fark edebiliyoruz. Ama yine de bu kanıtlanabilen bir şey değil. Çav Bella'nın günümüze kadar anonimliğini koruyabilmesinin ve dünya çapında bunca sevilmesinin sebebi halk arasında söylenerek yayılması.

Şarkıyı özgün kılan bir diğer önemli nokta ise, muhtemel kökenlerinin birbirinden farklı olması, yani sözde ve müzikte birbirinden farklı geleneklerin birleşimi olması.

Po Nehri’ndeki köylülerin halk türkülerinden geldiği düşünülen sözlere partizanların yaptığı eklemelerle birlikte, bir klezmeri andıran melodinin buluşması…

Bir halk şarkısı olduğu için sözlerinin farklı farklı olduğu birçok versiyonu mevcut.

Türkiye'de de adeta İtalyanlardaki kadar sevilen Çav Bella çok benimsendi. La Casa de Papel'den sonra ise zaten popülerliği katmerlendi.

Bella Ciao'un orijinal versiyonlarından birini buradan dinleyebilirsiniz.

ed ogni ora da qui passiamo
o bella ciao, bella ciao,
bella ciao, ciao, ciao.
ed ogni ora da qui passiamo
noi perdiamo la gioventu'
(ve burada geçirdiğimiz her saat, hoşçakal güzelim, hoşçakal, ve burada geçirdiğimiz her saat, gençliğimizi kaybediyoruz)

ma verrà un giorno che tutte quante
o bella ciao, bella ciao,
bella ciao, ciao, ciao.
ma verrà un giorno che tutte quante
lavoreremo in libertà!
(ama öyle bir gün gelecek ki, hoşçakal güzelim, hoşçakal, öyle bir gün gelecek ki, hepimiz özgürlük içinde çalışacağız!)

Kaynak

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
ronya

Allahtan hilal cebeci faciası uzun sürmedi.Tabi gelen tepkiler üzerine klibinde çöp toplayan bir işçiyi canlandırmaya çalışarak yarattığı ikinci komedi ayrı konu.

rabia-alyans-kaya

Bizim Millet bu diziyi sırf popüler olduğu için izliyor. Filmdeki kapitalizm eleştirisini anlayan bir kişi sayısı az. Etrafım la casa de papel izleyince kendini elit zanneden kezbanlarla dolu.

wisletful

Hadi artık El Proofösörr ,

alp_erge

biz Göztepeliler de çok severiz tribüne uyarlanmış halini 😉. Eğer ölürsem Göz Göz uğruna/ Çav bella çav bella çav bella çav çav çav/ Ateşte tanarım senin uğruna/ Mahşerde son duam senin yoluna/ İmparator Neron yakmışsa Romayı/ Bende yakarım dünyayı... ❤😍

veli215

bu diziyi izleyip sevmeyen bir benim galiba

Görüş Bildir