Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Klasik Dünya Haritasının Ne Kadar Aldatıcı Olduğunu Yüzümüze Çarpan 13 Karşılaştırma

-

Dünyanın sınırlarını baştan çizme vakti! 😈

Dünyanın en yaygın haritalarından biri olan, Dünya dediğimiz zaman pek çoğumuzun gözünde canlanan 'Mercator projection' aslında yaygın olduğu kadar da yanıltıcı bir harita.

Dünyanın geoid şeklini düz bir zeminde temsil etmenin zorluğundan hareketle oluşan bu hataları, farkı kıyasladığımız zaman görebiliyoruz. 

Bu sebeple üst üste getirdiğimiz haritalarla, ülkelerin gerçek yüzölçümü kıyaslarını yapabilme imkanına eriştik.

1. ABD içinde Türkiye.

2. Türkiye'nin Avrupa ülkelerine kıyasla gerçek büyüklüğü.

3. ABD, neredeyse tüm Avrupayı yutuyor.

4. Çin ve Kanada kıyaslaması. Aslında büyük olmasına rağmen tepede bulunduğu için daha bir büyük görünen Kanada'yı gözlemliyoruz.

5. Kanada ve Türkiye kıyası.

6. Neredeyse Afrika büyüklüğünde görünen Grönland'ın gerçek boyutu.

7. Konya kadar ülke! Bu da Türkiye içine rahatça sıkışan Avrupa ülkeleri. Hollanda (sarı), Belçika (turuncu), Çekya (kırmızı), Danimarka (pembe).

8. Evet, Antartika büyük ama, haritadaki gibi dünyanın yarısı kadar büyük değil! Amerika üzerinde bir kıyası.

9. Almanya ve İngiltere ayağımıza geldi. Avrupa'nın iki devinin gerçek boyutları.

10. Norveç! O kadar da büyük değilmiş yahu.

11. İsveç! 😱

12. Haritada küçücük görünen Ekvador'un neredeyse Almanya kadar olması.

13. Burası da haritanın köşesinde küçücük kalan, ama aslında o kadar da küçük olmadığını öğrendiğimiz bir ülke: Yeni Zelanda!

Evet.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeynepgok

Sen geoid şekliyle dünyayı kusursuz bir şekilde iki boyutlu düzlemde gösteremezsin zaten illa ki hatalar olacak. Farklı projeksiyon tipleri var bu yüzden hataları m,n,muma indirmek için. Ekvator çevresi için ayrı orta kuşak için ayrı vs

zeynepgok

en iyisi kürelerden kullanmak

mnyksvsc

Aman Reis görmesin :D

Gizli Kullanıcı

#10 Norvec ... Sperme benzemiyo mu aq? ;D lan editörcüm dashdkajs

tyfn-dmrc

Editör kardeşim, keşke haritalarda küçültmek için kullanılan 1/1000000 oranında ki ölçek, senin beynini 1/100 büyütebilmek için de kullanılabilseydi. Ayrıca Antartika o kadar büyük değil tabi ki, millet abartıyor sen bakma onlara yavrucuğum. Geçen gün oradaydık 7 ye 7 buz hokeyi maçını oynayamadık alan çok dardı valla. amk sığırı yapacağın içeriği s.........

illumi-zoldyck

heralde büyük malmısınız o haritalarda ülkeleri küçültmek için kaç milyon kere küçültüyolar önemli olan haritadaki görünüm değil kaç km olduğu ülkelerin

Görüş Bildir