Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kedilerin 'Asperger Sendromu'ndan Muzdarip Olduğunun 24 Kanıtı

 > -
Abone ol

Öncelikle Asperger Sendromunu kısaca açıklamaya çalışalım. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gelişimsel bir bozukluktur. Çocuğunuz sosyal olarak beceriksiz olduğu için arkadaş edinmeyi çok zor bulabilir. Asperger sendromu olanlarda otizm özelliklerinin bazıları vardır. Örneğin; sosyal becerileri zayıftır, rutini severler ve değişiklikten hoşlanmazlar. Fakat otistiklerin aksine Asperger sendromu olanlar normal olarak konuşma becerisinin geliştiği yaşta, yani 2 yaşından önce konuşmaya başlarlar. Asperger sendromu hayat boyu sürer, fakat belirtiler zaman içerisinde düzelme eğilimindedir. 

Aspergerli kişiler; empati eksikliği, uygun olmayan tek yonlu iletişim, arkadaşlık kurma becerisinde eksiklik ya da tamamen yoksunluk, tekrar edici konuşma, sözlü olmayan iletişim, belli konulara karşı aşırı ilgi, duruş bozukluğu ve sakar hareketler sergileme, çoğunlukla normal ya da üstün zekaya sahip olma ozellikleri sergilerler.

Madde madde sayacak olursak:

  • Sosyal ipuçlarını seçememe ve diğerlerinin beden dilini anlama, sohbete başlama veya sohbeti sürdürme ve sırayla konuşma gibi doğuştan gelen sosyal becerilerin eksikliği.

  • Rutinlerdeki herhangi bir değişiklikten hoşlanmama.

  • Empati eksikliği.

  • Diğerlerinin konuşmalarının anlamını değiştiren konuşma tonundaki değişiklikleri, vurguları fark edememe. Yani çocuğunuz bir şakayı anlamayabilir veya alaycı bir yorumu kelime anlamıyla algılayabilir. Ve konuşması tek düze olabilir ve vurgu veya tonlamadan yoksun olduğu için anlaşılmayabilir.

  • Göz kontağından kaçınmak veya başkalarına bakmak.

  • Alışılmışın dışında yüz ifadeleri veya vücut dili.

  • Çok iyi hakim olduğu bir veya iki ilgi alanı olması. 

  • Genellikle sevdikleri konular hakkında aşırı konuşurlar. Tek taraflı sohbetler yaygındır. İçsel düşünceler çoğunlukla sözlü ifade edilir.

  • Motor gelişimleri gecikmiştir. Çocuğunuz çatal bıçak kullanmayı, bisiklete binmeyi veya top yakalamayı öğrenmede gecikmiş olabilir. Yürüyüşü garip olabilir. El yazısı çoğunlukla kötüdür.

  • Yüksek duyarlılığa sahiptir ve yüksek ses ve ışık, yoğun tat veya dokulara karşı hassastır.

Bütün bunları öğrendikten sonra, içeriğimize geçip, kedilerimize bir bakalım ve Aspergerli olup olmadıklarına karar verelim.

1. Empati eksikliği.

2. Sosyal becerilerin eksikliği.

3. Alışılmışın dışında yüz ifadeleri veya vücut dili.

4. İletişimde zorluklar.

5. Empati eksikliği.

6. Arkadaşlık kurmakta başarısızlık.

7. Toplumsal ilişkilerde zorluklar.

8. Asperger sendromu olan kişiler kendilerinde eksik olan sosyal becerileri öğrenmeye başlayabilse de, iletişimde zorlanmaya devam ederler.

9. İletişimde zorluklar.

10. Diğerlerinin beden dilini anlama, sohbete başlama veya sohbeti sürdürme gibi doğuştan gelen sosyal becerilerin eksikliği.

11. Alışılmışın dışında yüz ifadeleri veya vücut dili.

12. Motor gelişimlerde gecikme.

13. Sosyal ve duygusal karşılıklılık eksikliği.

14. Arkadaşlık kurmakta başarısızlık.

15. Sosyal ipuçlarını yanlış değerlendirme.

16. Duruma uygun olmayan davranışlar, mimikler ve jestler.

17. Empati eksikliği.

18. Toplumsal ilişkilerde zorluklar.

19. Sosyal ipuçlarını seçememe ve diğerlerinin beden dilini anlayamama.

20. Göz kontağından kaçınmak.

21. Sakarlık.

22. Hayal gücünde zorlanmalar.

23. Çok iyi hakim oldukları bir veya iki ilgi alanı olması.

24. Yürüyüşü, hareketleri garip olabilir.

Şimdi karar sizin...

Kesin Aspergerli bunlar.
Hayır sadece çok şapşikler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gesamtknstwerk

Aspergerli bireyler empati yoksunu veya hayal gücünde zorlanım yaşayan kişiler değildir. Ortalama ve çoğunlukla üstü zeka katsayısına sahip, nerotipik bireyler kadar "normal" bireylerdir. Çok büyük çoğunluğu böyle bir spektrumunun bir parçası olduklarının bile farkedilmeden yaşamlarını sürdürürler. Yakın tarihte aspergerrli olduğu bilinen sanatçı bilim adamı veya devlet adamlarının sayısına bakarsınız hem dünyaya olumlu etkilerini kavrayabilir hem de herhangi bir duyu veya duygudan yoksun olmadıklarını daha iyi anlarsınız. Aspergerliler tabii ki nörotipik bireylerin çoğu kadar internetteki kedi içeriklerinin bağımlısı olsalar da sırf çalışkanlık ve yaratıcıklıktan yoksunluk yaşayan onedio ve benzeri ortamların editörlerinin aylık içerik kotasına ulaşsınlar diye incitici ucuz mizahının malzemesi olmaktan alınabilirler.

lord-of-the-onedio

manyak olum bunlar

reality

sondaki fotoda götü yalayasım geldi

kedisevici

Gülmekten sanırım gözüm çürüdü

hulker

bu içerik tam ikimiz için değil mi? Hadi kabul et sende kedi olan içeriklere dönüp tekrar tekrar bakıyorsun :))))

kedisevici

jsfghgkhl aynen :))

orelia

Bu içeriği öğle tatilinde okumuş olmam büyük şans. Hala kahkaha atıyorum. :)))))))))))))) Tecrübeye dayanarak ifade etmek isterim ki; Kediler muhteşemdir ama bulaşmaya gelmez. Atarlı hayvanlardır kediler. :))))))))))))

Görüş Bildir