Kafa Karışıklığına Son: İngiltere ve Amerika'da Farklı Şekilde Kullanılan 21 Eş Anlamlı Kelime

-

Yabancı dil başlı başına bir problem biz Türkler için. Bir de işin içine dünyanın en popüler dili İngiizce'deki karmaşalar girince işimiz daha da zorlaşıyor. Eğer lisede İngiliz İngilizcesi'ni temel alan bir eğitim aldıysanız ve ardından dilimi geliştireyim diye Amerika'ya geldiyseniz bu ikilemlerle her gün karşılaşabiliyorsunuz. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için en temel örnekleriyle eş anlamlı İngilizce kelimeleri aşağıda görebilirsiniz.

1. Film

Bildiğimiz sinema filmine İngilizler "film" derken, Amerikalılar "movie" diyorlar. Bizim dilimizde de film denildiği için, dil öğrenenler "movie" kelimesine alışmakta zorlanabilirler.

2. Peşinat

Kredili satın alacağınız bir şey için verdiğiniz peşinatın Amerikan İngilizcesi'ndeki karşılığı "down payment"; İngilizler ise bu durum için "deposit" kelimesini kullanıyorlar. Eğer Amerika'da "deposit" kelimesini kullanırsanız, bu bankaya para yatırmak ya da bir ürün-hizmet için ödediğiniz güvence bedeli yani dilimizdeki karşılığı olan depoziti anlatmış oluyorsunuz.

3. Alışveriş / El Arabası

Amerika'da tekerlekli ve eşya taşımaya yarayan el arabalarına "cart" deniyor. Özellikle süpermarketlerde kullanılan versiyonlarına ise görselde de gördüğünüz gibi "shopping cart" adı veriliyor. Buna karşın İngiltere'de aynı objeye "trolley" ya da "shopping trolley" deniyor.

4. Kaldırım

Amerika'nın tam bir inşaat ülkesi olduğunu düşünürsek görseldeki durumu ülkenin birçok yerinde her an görebilirsiniz. Yani Amerikalılar kaldırıma "sidewalk" derler. İngiltere'de ise durum biraz farklıdır, onlar kaldırıma "pavement" derler ki bu kelime Amerika'da aynı zamanda asfalt yol anlamına da gelir.

5. Resepsiyon

Otel, hastane ya da iş merkezleri gibi binalarda konukların ilk karşılandıkları yer olan resepsiyon kelimesinin İngilizce'nin en yaygın kullanıldığı iki ülkede iki farklı karşılığı var. İngilizler, bu yere "reception" derken Amerikalılar "front desk" kelimesiyle bu yeri tarif ediyorlar.

6. Paket

Amerika'da bir kargo şirketi arayıp paketim nerede diye bir soru yöneltirken, "parcel" kelimesini kullanırsanız karşınızdakinin kafası biraz karışabilir; zira Amerikalılar paket için "package" kelimesini kullanır. İngilizler ise bu tip gönderilerin her parçasına "parcel" derler.

7. Program / Tarife / Zaman Çizelgesi

Amerikalılar bu kelimelerin karşılığı olarak "schedule" kelimesini kullanıyor. İngilizler ise daha çok "timetable" kelimesiyle bu durumu açıklıyorlar. Ayrıca "schedule" kelimesinin okyanusun her iki tarafında da farklı telaffuz edildiğini de görüyoruz.

8. Saha

Bir örnek ile yaklaşacak olursak, görseldeki gibi Amerikalılar futbol gibi sporların yapıldığı sahalar için "field" kelimesini; İngilizler ise "pitch" kelimesini kullanıyorlar.

9. Sıfır

Spordan örneklerle devam edelim. Örneğin görseldeki skoru İngiliz spiker "nil-nil" olarak okurken; Amerikan spiker ise "zero-zero" olarak okuyacaktır.

10. Taksi

Dünyanın en büyük iki metropolü New York ve Londra'daki taksilerin rengi ne kadar farklı ise onlar için kullanılan kelimeler de farklı. Amerikalılar taksi için "cab" kelimesini kullanırken, İngilizler "taxi" kelimesini kullanıyorlar.

11. Sıra

Kahvecide, süpermarkette, konser girişinde, kısacası sıraya girilen her yerde Amerika'da görseldeki tabelayı görürsünüz. Amerika'da sıra anlamına da gelen "line" kelimesinin karşılığı İngiltere'de "queue" kelimesidir.

12. Bar

Dilimizde bar adını verdiğimiz mekan İngilizler için "pub" iken; Amerikalılar içinse "bar".

13. Patates Kızartması

İngiltere'de bu tabelayı herhalde her yerde görmek mümkün. En sevdikleri ayaküstü yemeklerden biri olan bu lezzetli ikilide patates kızartması için "chips" kelimesini kullanıyorlar. Amerika'da bu kelime daha çok patates ve mısır cipsi gibi yiyecekler için kullanılırken, Amerikalılar patates kızartması için "fries" kelimesini kullanıyorlar.

14. Metro

Yerin altından giden tren sistemine biz genel olarak metro diyoruz. Her iki ülkede ve dünyanın geri kalanında da metro kelimesi bu ulaşım sistemi için kullanılıyor. Bununla beraber Amerikalılar için "subway", İngilizler için ise "underground" kelimesi daha yaygın.

15. Spor Ayakkabı

İngiltere'de bu rahat ayakkabıların karşılığı "trainers"; Amerika'ya gittiğinizde bir mağazada bu kelimeyi kullanırsanız satıcı ne demek istediğinizi anlamayabilir. Amerika'da kullanmanız gereken kelime "sneakers"tır.

16. Asansör

İngilizler asansör için "lift" kelimesini kullanıyor. Amerika'da bu kelimeyle bedavaya birisinin aracıyla bir yere ulaşmak, hırsızlık yapmak gibi durumları anlatabilirsiniz. Amerika'daki asansörlere "elevator" demeniz gerekiyor.

17. Daire

Biz binalar için apartman kelimesini kullanırken, Amerikalılar bina içindeki daireler için "apartment" kelimesini kullanıyor. İngilizler için ise durum daha farklı. Onlar için daire "flat" demek.

18. Silgi

İngilizler silginin hammaddesinden ötürü bu obje "rubber" diyorlar. Amerika'da ise silgi için "eraser" yani silme eyleminden türetilmiş bu kelime kullanılıyor. Ek bir bilgi olarak, Amerika'da es kaza "rubber" derseniz; kondom anlamına gelen bir kelime kullanmış olursunuz.

19. Kamyon / TIR

Dilimize aslında Fransızca bir kısaltma olan Transportation Internationale Routière (Uluslararası Yol Taşımacılığı)'dan giren TIR kelimesinin, kullanılan en yakın karşılığı kamyon. Kamyon kelimesi için de İngilizler "lorry", Amerikalılar ise "truck" kelimesini kullanıyor.

20. Kurabiye

Amerika'da "cookie" dediğinizde görseldeki lezzetli tatlı ve ona benzer tüm unlu mamüllerin anlatıldığını anlayabilirsiniz. İngiltere'de ise durum biraz farklı olup, bu tip yiyeceklere "biscuit" demek durumundasınız.

21. Tatil

Tatil kelimesi için Amerika'da çok yaygın olarak "vacation" kelimesi kullanılıyor; İngiltere'de ise "holiday" kelimesi kullanımda.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mesutcan

fazlası için güzel bir sayfa yapılmış.

kiriksiks

#10 dünyanın en büyük iki metropolu değiller.

kiriksiks

İngilizce vs Amerikanca!

tru-storyz

#9 Martin Tyler a selamlar

irem-elmacioglu

Bir de Alan Smith var ;)

sovereign

Yanlış biliyorsam biri düzeltsin ama front desk departmanın ismi olarak ön büro manasında reception da check-in ve ya check-out yaptığınız yer olarak geçiyor diye biliyorum.

marshall-bruce

Yok dostum demek istedikleri sey ayni, check in - out yapilan yere de Front Desk denir. Turizmde Front Desk diye bir departman var ama otel Amerikan tipindeyse ya da rutbe departman isimleri Amerikan turizminden ornek alindiysa oluyor. Reception da ayni departmanin Fransiz otelciliginden gelmesinden kaynaklaniyor. Ayni seyler aslinda. Baska bir yerden ornek vereyim, restorantlarda bas asciya Head Chef deniyorsa Amerikan turizmi ornek alinmistir, Chef de Cuisine deniyorsa isimler Fransiz turizminden alinmistir gibi gibi. Bazi yerler hem Amerikan hem de Fransiz isimleri kullaniyor, yuksek bir rutbe Fransiz ismiyle anilirken dusuk bir rutbe Amerikan ismi olabiliyor ya da tam tersi.

klemenjero

departmanın ismi front office-ön büro, front desk- resepsiyon anlamına geliyor. aşçı başına da executive chief diyorlar çoğu yerde artık.

marshall-bruce

Front-office departman ismi dogru kafam karisti :D ama aslinda Executive Chef Head Chefin ustudur mesela bir restorant zincirinde her bir restorantta bulunan bas asciya Head Chef denir bu zincirin basinda nadiren de olsa baska daha yetkili bir chef bulunur o da Executive Cheftir ama cogu yerde Head Chef yerine Executive kullanilir. Chef ve Chief kelimeleri farklidir karistirmayin lutfen.

klemenjero

aynen chief farklı yanlış yazmışım. sen de otelcisin galiba.

marshall-bruce

Aynen otelciyim lisede kafa yaniyor bir yerden sonra, bunlari ezberlemek icin canim cikmisti :D

klemenjero

otelden otele değişiyor aslında bu kadro isimleri. kimisi executive - sous chef - chef de partie..... diye gidiyor. kimisi araya junior chef falan sokuyor. ıvır zıvır bir sürü. :D ben okullu değilim ama ezberlemesi zordur cidden.

marshall-bruce

Demi Chefler falan var bir de

klemenjero

stajyere kadar yolu var :D

Görüş Bildir