Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstedikleri Kadar Eleştirsinler: Sadece Canınız İstediğinde Telefona Yanıt Veriyorsanız Sonuna Kadar Haklısınız!

312PAYLAŞIM

Onların aramaya hakkı varsa sizin de telefonu açmama hakkınız var. 😎

Herhalde 10 yıl öncesine kıyasla teknoloji gelişirken telefon görüşmelerimiz de yerini WhatsApp'a bıraktı.

Tabii geleneksel olarak telefonla konuşmanın yerini hiçbir şey tutmadığı için günlük sıradan konuşmalar dışında çoğu mühim mevzu için birbirimizi aramayı tercih ediyoruz. Buraya kadar hiçbir sorun yok, sorun aradığı anda yanıt alamayan insanların hak arama çabasında başlıyor.

Peki arayan kişinin gözünden durum böyleyken hayatının akışında her gelen aramayı yanıtlamayan, bunun için de sorumlu hissetmeyenleri hiç dinledik mi?

Telefonuna yapışık yaşamak zorunda hissetmeyen bu insanlardansanız sizi de anlatacak bazı bilgiler vermek şart oldu. Öncelikle birine ulaşılamadığı durumlarda akıllara hemen o kişinin bilinçli olarak telefonunu yanıtlamadığı gelmesin, belli başlı kuvvetli ihtimaller var, onları not etmek şart.

Aranan kişi duşta olabilir, telefonu sessiz modda olabilir, aradığınızı fark etmemiş olabilir...

www.thetimes.co.uk

Uyuyor olma ihtimali de var, tabii başkasıyla vakit geçiriyor da olabilir. Ya da herhangi başka bir şeyle uğraşıyordur. Bu sonuncusu çok sık rastlanmakla beraber herhalde herkesin eleştirisi de kişinin başka şeylerle uğraşırken telefonunu yok sayması.

Yani arayan kişi aramayı istiyor olabilir fakat aranan kişinin telefonu yanıtlamaması kabalık olarak algılanıyor. Saçma değil mi?

Birini istediğiniz zaman arıyorsanız onun da sizinle sadece istediği zaman konuşma hakkı olduğunu unutmamak gerek.

Acil durumlar haricinde bu tutumun eleştirilebilir yanı da yok, görüşmeyi istemediğimiz bir kişi bizi sinemaya davet ettiğinde ondan hoşlanmıyor olsak da davetine olumlu yanıt veriyor muyuz? Vermiyoruz. 

Benzer bir durum.

Ayrıca olay sadece istekten ibaret olmayabilir, önemli bir durum da olabilir. Bu durumda yapılacak şey basit.

Aradığınız kişiyi ikinci kez arayın, bu durumda önemli bir durum olduğunu mutlaka anlayacaktır, şayet ikinci arayışta da açmıyorsa muhtemelen aradığınızı fark bile etmemiştir. Şayet önemli bir durum yok ise zaten o an görüşmemiş olmanız da büyük kayıp yaratmaz.

Bu ekstrem durumları bir kenara bırakacak olursak çoğu telefon görüşmesi aslında hiçbir yere varmaz, iki tarafa da hiçbir şey katmaz.

Hele ki sürekli aynı konuları, özellikle de negatif yönde olanları anlatmayı adet haline getiren biri arıyorsa o telefonun açılması ile açılmaması arasında hiçbir fark yoktur. Kişisel hayatındaki problemleri anlatan ama fikirlerinizi dinlemeyen bir dostun sızlanmalarını bin kez dinlediniz zaten.

Sürekli birileriyle konuşmanın, iletişim halinde olmanın kendini değerli hissettirdiği sanrısına kapılmayanlar da bu tip görüşmelerden kaçınmayı tercih edebilir.

İnsanların gözündeki değerimiz onlarla ne kadar iletişim içinde olduğumuzdan ziyade bu iletişimin kalitesiyle belli olur.

Modern teknolojilerin bizi kıskacına aldığı bu çağda biraz olsun ulaşılmaz olmaktan zarar gelmez, bu esnada kendimize ayıracağımız kıymetli vakti artırmak için fırsatımız olur, bu fırsatı değerlendirmediğimiz her an zaman ellerimizden kayıp gidiyor. 

O yüzden aradığınızda anında açmayan insanlara kızmak yerine bunları bir düşünün deriz. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gurkan_arslan

Bu da konu olmasın lütfen ya. Açmayan insan açmaz, siz de ona göre davranırsınız. Ayrıca gelen aramayı açmıyorsam ve karşımda bunun için beni suçlayan veya bana sitem eden bir "şizo" varsa açıkça söylerim açmama sebebimi. Ya kırın ya da kırılın arkadaşlar böyle durumlarda, seçim sizin.

corpse-bride

istedıgım zaman cevap verırım hıc umrumda degıl kım ne demıs bu konuda her dk basınımı beklıcez telefonun

feyk

telefon bir insanin ozelidir, her an onun dibindedir, birini arayip mesaj attiginizda ayni zamanda onun ozel bolgesine girdiginizi dusunmek, ona gore saygili olmak gerekir. bir insanin evi nasil ozel alaniysa telefonda odur. birinin evine haber etmeden, kapi calmadan kut diye girebilirmisiniz. hele whatsapp kullanimi adabi muaseret kitabina yeni bir baslik acilmasi gereken bir konu. ilk kural parcali mesaj atmamak. kelime kelime mesaj atanlar var. onun karsi tarafdaki etkisini dusunmuyor bile. bir is yaparken bir anda pes pese mesajlar yagiyor dikkat dagitiyor, sinir bozuyor. ikincisi mesaj attiginiz adam uyuyor olabilir, telefonun senini kapatmayi unutmus olabilir. bunlarida dusunmek gerek. gecenlerde biri gece 1de mesaj atmis, sonra cevap gelmeyincede trip yapiyor "anlasilan cok mesgulsunuz" diye.

reflex

Arkadaşlarınız arar,bazen neredeyse saatler sürer.çünki,üzgün,dertli ve canı sıkkın olduğu için onu dinlemek,anlamak ve moral vermek istersiniz.çünki,dost olmak;bencil olmamayı,merhametli ve kucaklayıcı olmayı hatırlatır size.onun için,her fedakarlığı yaparsınız.ve,bi gün sizin canınız sıkkındır.siz ararsınız bu kez,karşıda ki ses:canım,dışarda arkadaşlarlayım,seni sonra arayayım mı,der!asla,iyi olup olmadığını sormaz.gözün telefonda beklersin ve kafasına estiği bi gün arar.merak ettiği için değil.yine,bi sorunu vardır ve içini rahatlatması gerekmektedir.eğer ki,dostluk bencil olmamayı,merhameti ve kucaklayıcı olmayı gerektiriyorsa;ben,herkesin dostu olabilmiş,bir tek kendime dost olamamışım demektir...

lukacross

Şu negatif şeylerden bahseden insanların telefonunu açmamak çok akıllıca ve uyguladığım bir şey. Herkes bir gün gittiğinde tek başına kalacaksın. Kendi sağlığına ve geleceğine her şey çok önem verilmeli. Telefonu açılmayanlar sorsun kendine, bu adamın hayatına çok mu burnumu sokuyorum sürekli onu eleştiriyor muyum diye.

Görüş Bildir