İş Yerinde İlk Gün Sendromunu Kazasız Belasız Atlatmak İçin Yapmanız Gereken 23 Şey

-

Yeni bir işe başlamak, malum, heyecanlı olduğu kadar aynı zamanda insanı endişelendiren bir durum. İşe başlamaya bir kaç gün kala stres başlar, bir gün öncesinde en üst düzeye çıkar, gece uyuyamazsınız, ‘acaba nasıl bir şirket, çalışma arkadaşlarım kimler olacak, nasıl insanlar” gibi sorular kafanızı meşgul eder. 

Bugün hala bir çok şirkette işe yeni başlayanlar için oturmuş sistemler de yok üstelik. İşe gittiğinde güvenliğe bilgi verilmediği için daha kapıda takılanlar, kimse karşılamadığı için ofislerinin yerini zar zor bulanlar, gittiğinde masasında bilgisayar olmayanlar, yemekhanenin, tuvaletin yerini bilmediği için sıkıntı çekenler, böyle uzar gider :)

İlk gün sendromunu hafif sıyrıklarla atlatmak ve üstüne de pozitif bir imaj bırakmak isteyenleri aşağı alalım!

A. Bir Gece Öncesi

1. Sahi sizi neden işe aldılar?

Sizi neden işe aldılar, sizden önce görev yapan kişi neden ayrılmıştı? Kendinize sakince hatırlatın.

2. Pozisyon tamam da, görev tanımınız neydi?

Sizden beklenecekler ile görev tanımınız arasında farklılıklar olmaması için, iş başvurunuzda yazılı görev tanımlarını son kez bir gözden geçirin.

3. Sorularınız varsa listeleyin.

Mülakatlardan ve işe kabul edildiğiniz andan sonra da kafanızda bir takım yeni sorular oluşmuş olabilir; bunları listeleyin. Unutmayın ilk günler olanca açıklığıyla sorabileceğiniz pek çok soruyu aylar ilerledikçe bu kadar rahat soramıyor olacaksınız.

4. Giyeceğiniz kıyafeti belirleyin.

İlk gün ne giyeceğinizi sabah son dakikaya bırakmak, sizi daha evden çıkmadan streslere gark eder. Mümkünse tüm ayrıntılarına kadar geceden planlayın.

B. Mesai Başlamadan

5. Aşırı takı, ağır makyaj ve salaşlıktan kaçının.

Kıyafetinizi önceden belirlemiş de olsanız makyaj ve takıda sade kalın; kurumda casual giyim gözlemlemiş olsanız bile salaş giyim tarzından ilk gün kaçının; mümkünse tıraş olun.

6. Geç kalmayın!

İşin ilk günü son dakikada gitmek yerine her ihtimale karşı önceden yola çıkmak stresinizi aza indirir. Ayrıca biliyorsunuz; profesyonelliğin ve güvenilirliğin en önemli göstergesi dakiklik.

7. Mutlaka iyi bir kahvaltı yapın.

Ve bunu yoldan simit alarak ofise bırakmayın. Belki masanızda simit kemirmeniz şirket kültürüne uygun düşmüyor?

8. Resepsiyoniste kendinizi tanıtın.

Bunu yaparken sakin olun. Beden dili ve konuşma tekniklerine dikkat edin.

C. Mesai sırasında

9. Her türlü sürprize hazır bir ruh haliyle gitmekte yarar var.

Örneğin sırf size masa açılması için oturduğu yer değiştiğinden, size baştan sinir olmuş biri olabilir ve bunu bilemezsiniz. O yüzden, “hoş geldin” bile demeyen insanlar olursa şaşırmayın; moralinizi bozmayın.

10. Cep telefonunuzu sessize alın.

Unutmayın, hem ilk izleniminiz önemli; hem de bol bol gözlem yapmanız lazım.

11. Oryantasyon kazanın.

İlk günün en büyük sıkıntısı; tuvalet nerede, yemekhane nerede, nasıl çay içebilirim, hangi servise bineceğim gibi hayati soruların cevaplarını bulmaktır; buradan başlayın. Sorun, veya izleyin.

12. Tanışma konuşmanız aklınızda olsun.

İnsanlar size birçok soru yöneltecek, hakkınızda bilgi almaya çalışacak. Birine 30 saniyede kendinizi tanıtmaya, daha önce nerede çalıştığınızı anlatmaya hazır olun.

13. Karşılaştığınız herkese cana yakın, profesyonel ve kibar olun.

Ancak daha ilk günden bazı kişilere / gruplara yakın olmaktan kaçının. Unutmayın bugün sadece gözlem yapacaksınız.

14. Şirket çalışanlarının birbirlerine nasıl hitap ettiklerine dikkat edin.

İlk gün sadece Bey/Hanım hitaplarını kullanın.

15. Herkesin ismini hatırlamanız mümkün değil.

Basitçe tekrar sorun; özür dilemeyin.

16. Çay / kahve ve yemek molalarını mutlaka değerlendirin.

Bu molalar formaliteden uzak olan ortamlar olduğundan, çalışanların birbirleriyle ilişkileri ve iletişim biçimleri hakkında gerçekçi bilgiler elde edersiniz.

17. Tüm duyu organlarını devreye sokun.

Kurum kültürünü öğrenirken duyu organlarını maksimum kullanmakta yarar var. Hem görün hem duyun hem de hissedin. Aklınıza yatmayan konular olduğunda mutlaka çapraz sorularla konuyu tam olarak anlamaya çalışın.

18. Politik konuşmalara dahil olmayın.

Kendinizi ilk dakikadan açık etmeyin. Size ters gelen görüşlere tepki vermeyin; bir durun bakalım.

19. Hevesli davranın; meraklı değil.

Kişisel değil, işle ilgili sorular sorun. Ancak not almayı da ihmal etmeyin. Not almak ciddiyetin bir göstergesidir.

20. Aşırı davranışlardan kaçının.

Kahkaha atmak, çok konuşmak, her konuya ilişkin bir şey söylemek, söz kesmek, espri yapmak vs. Dengeyi bulmanın en iyi kuralı şudur: Yeni tanıştığınız bir insanda sizi neler rahatsız ediyorsa, bunları yapmayın.

21. Boş boş oturmamaya özen gösterin.

"Şu dosyalara göz atabilir miyim" demek bile ilk gün için inisiyatif kullanma örneğidir ve çalışma arzunuzun bir göstergesidir.

22. Erken çıkmayın.

Ayrıca işten ilk çıkan da olmayın. Yöneticinizin bilgisi olmadan da işten çıkmayın.

23. Rahat olun

İşin ilk günlerinde ’hoca’ değil; ’öğrenci’ olduğunuzu hatırlayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lxx

Bir de ben ekleyeyim: eğer daha önceden tecrübe sahibi olmadığınız bir işte çalışmaya başladıysanız, yapacağınız işi mutlaka kendinize denk veya üst pozisyondaki birilerinden öğrenmeye çalışın. Çünkü astlarınızdan iş öğrenmeye çalıştığınızda ileride otorite sorunları çıkabiliyor. İdealist ve hümanist yaklaşımlar hele de bariz mevki ayrımının olduğu özel sektörde maalesef başa bela oluyor. Astlarıyla başlangıç döneminde aşırı samimiyet kurup sonrasında otorite sorunu yaşadığı için işinden olan yöneticiler tanıyorum.

koala-neco

Yıllar önce ben bir manav çırağıyken ilk iş günümde haliyle 2 ton karpuz atan götünden ter akan bir eziktim, ama alıştıktan sonra o işi bile lehime çevirip çoşturdum ortamı , teyzelerin annelerin geldiği manava genç kızlar uğrar oldu 25 kuruşluk 1adet limon almaya gelip niyetini alenen belli eden mi ararsın , 75 kuruş yazan kiwi'ye kilosu mu ? diye sorup espri yapıp kalbimi kazanacağını sanan mı ararsın ulan bak götüm kalktı aklıma gelince -.-

Başlıklar

çay
Görüş Bildir