İranlı Erkekler Eşlerine Yapılan Baskı Karşısında Sosyal Medyada Başörtülü Fotoğraflar Paylaşıyor

-

Benim Gizli Özgürlüğüm grubunun sayfasında da açıkça belirttiği gibi: Kadının ne giymek isteyip istemediği konusunda bireysel özgürlüğü vardır!

İran'da geçtiğimiz hafta başlayan yeniden canlanan bu akımda ise yine Benim Gizli Özgürlüğüm grubu bir adım atmış ve İranlı erkekleri başörtülü fotoğraflar paylaşmaya davet etmişti. 

Benim Gizli Özgürlüğüm üyesi olan gazeteci Masih Alinejad tarafından 2014 yılında başlayan harekette asıl olarak cesur ve özgür kadınlar başörtüsü kullanmadan sosyal medya paylaşımları yapabiliyor. Bu hikayeti sizler için Mashable'dan derledik.

Kaynak: http://mashable.com/2016/07/29/iranian-m...

İran'da 1979 yılında gerçekleşen İslam Devrimi'nden bu yana kadınlar halka açık yerlerde başörtüsü takmak zorundalar.

Hatta sokakta görevli resmi kıyafetli veya sivil 'ahlak polisleri' kadınların başörtüsü konusunda denetlemeler yapıyor.

Benim Gizli Özgürlüğüm hareketi ise kadınların başörtüsü takma konusunda özgür bırakılmaları gerektiğini, başörtüsü takıp takmamanın bir kadının bireysel özgürlüğü olduğunu ifade ediyor.

Bu son girişimde ise erkeklerin de eşlerinin bu özgürlüğünün yanında durabilmesi için ManinHijab yani Başörtülüerkekler adında bir paylaşım etiketi oluşturuldu.

Yine aynı gazeteci Alinejad'ın başlattığı bu hareket ise Facebook üzerinde 1 milyondan fazla beğeni aldı.

Benim Gizli Özgürlüğüm sayfasında "İnternet sitemiz, bu cesur kadınlar tarafından paylaşılan fotoğraf ve videolar, ayrıca İran ve dış ülke basınından gelen hem iyi hem de kötü ilgiyle yaşayan bir arşivdir."

Hem İran'dan hem de farklı ülkelerden gelen paylaşımlarla bu hareket gitgite büyümeye devam ediyor.

Alinejad The Independent'a yaptığı açıklamada “Bu erkeklerin çoğu İran'da yaşıyor ve kadın akrabalarının ahlak polisi tarafından nasıl küçük düşürüldüğüne ve başörtüsü diretmesi altında ezildiklerine şahit oluyor," dedi.

Çocukluk döneminden ilerleyen yaşlara kadar kadınların  başörtüsü takmaya zorlanmalarının yanlış olduğunu bunun bir özgürlük olduğunu anlatan Alinejad, erkekleri de bu kadın hakları hareketine destek olmaya davet emenin harika olacağını düşündüğünü söylüyor.

Birçok aile de bu paylaşımlara destek olmuşa benziyor. Bu İranlı adam, eşinin başörtüsü takmaya zorlanmasından ve muhafazakarların eşlerinin başörtülerini beğenmeyen erkeklere 'pez...nk' demesinden çok rahatsız olduğunu dile getiriyor.

Bu kadının eşi ise 'bir kaç dakikalığına da olsa eşinin hissettiklerini anlayabilmek için takmış'.

Bu paylaşımda ise devrim sonrası giyimini tamamen değiştirmek zorunda kalan annesinin kıyafetlerini giyen bir erkek var. Annesini bir süre önce kaybetmiş.

Benim Gizli Özgürlüğüm gibi bir hareketin içinde rahatlık bulan bazı kadınlar, başörtüsünü baskı olarak değerlendirse de dünya üzerindeki bir çok kadın için başörtüsü tamamen özgür bir tercih. Örneğin yazar Hanna Yusuf başörtüsü takmanın bir kadının vücudunun kendine ait olduğunu hissetmesine yardımcı olduğunu ifade ediyor. 

Yalnızca bazı ülkelerde kadınların başörtüsü takmasının mecbur kılınması yüzünden başörtüsünü bir baskı aracı gibi göstermenin haksız bir yaklaşım olduğunu da belirten Hanna Yusuf, böyle bir yaklaşımın başörtüsünün kendi tercihiyle takan kadınları küçük düşürebileceğini ekliyor. 

Fakat paylaşımlarda da açıkça belirtildiği gibi bu 'Başörtülüerkekler' hareketi yalnızca başörtüsü yüzünden baskı hisseden kadınlara destek amaçlı yapılıyor ve Benim Gizli Özgürlüğüm sayfası İranlı kadınların tercih etme özgürlüğünü savunuyor.

Bu tercih ister başörtüsü takmak ister takmamak olsun...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamze1506

günah olan sey kapanmamak baş örtüsü takmamak değil. günah olan kadınlarınamusuna dil uzatmak taciz etmek rahat etmek. kendi nefislerine hakim olamadıkları için kadınları zorla kapatmaya çalışıyorlar. o mkadar acizsinizki. kapanmak veya mini etek giymek kadının kendi tercihidir. biz kendi aramızda kapalı açık ayrımı yapmazken sizin biz kadnları ikiye bölme cabanıza artık son verin

nesli-araci

Sonra biz Laik ve Atatürkçü söylemlerde bulunduğumuzda dinsiz ya da vatan haini oluyoruz. Anlayın işte kardeşim, Laikliğin nasıl kıymetli olduğunu sokaklarda taşlanmadan, saçma sapan sebeplerden ötürü idam edilmeden, inandığımız ve istediğimiz için değil de, onlar istiyor diye zorbalıkla kapatılmadan, bütün insani özgürlüklerimize zincir vurulmadan önce anlayın! İslamiyeti hacıdan hocadan cemaatlerden şeriatçilerden değil, Kur'an'dan öğrenin, Türkçe istemiyorsanız Arapça öğrenip okuyun, inanıp inanmamak size kalmış! Bakın bu da kişisel bir özgürlük ve bizim ülkemizde var. (Olmasaydı, bazı yobazların zulmüne uğramış insanlar dışında her köşede bir Ateist katledilirdi.) Kaybetmeden önce sahip çıkın! Kaybettikten sonra istediğiniz kadar Laik olun, istediğiniz kadar ''Atatürk ne yapmış şimdi anladık.'' deyin, çoook geç olacak!

bernay

Benim anlamadığım erkekler her ne kadar kadınlardan tahrik oluyorsa kadınlarda erkeklerden tahrik olabilir o zaman erkeklerde başörtüsü taksın çünkü bazılarının saçları çok güzel, ilgimizi çekiyor tahrik oluyoruz

meyyus

utanmasalar çıplak gezecekler sen gelmiş neyden bahsediyosun (!)

bilgi-ustasi

hoş görü dini islam(!)

kartacali

islam devrimi sözü hep tuhafıma gitmiştir... devrim; iyileşme,ilerleme anlamında kullanılır peki ya islam??? islam dendiginde terör, baskı, ölüm, cehalet den başka bişey gelmiyor tüm dünyada...

malcolm_ali

Öyle bir devrim olamaz zaten, tuhafına gitmesi normal. İslamiyet ve istekleri tekdir. Her zaman ki ateist laflarından etmişsin, müslümanlar kötü ve günahkar olabilir bu islamiyetin suçu değil. Merak etme cennette cehennemde dolacak.

malcolm_ali

yazdıklarından maalesef bir şey anlamadım.

kartacali

bide gelmiş her zaman ki lafları etmiş yazmış.... gerçek islam bu degilden başka tek bir söz söylemekten aciz adam gelmiş ne konuşuyor... 63 islam ülkesinin durumu islam dinini gayet güzel özetliyor.

malcolm_ali

dünya ile mutluluklar size.

Görüş Bildir