Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlardan Nefret Ediyoruz! Mizantropist Olmanın Binlerce Sebebinden Sadece 15 Tanesi

1.7bPAYLAŞIM

Mizantropi, insanlardan nefret etmek demek. Yani bir nevi humanizmin tam tersi. O kadar kötü şeye maruz kalıyoruz, o kadar nefret dolu şeye şahit oluyoruz ki, mizantropist olmaktan başka çaremiz kalmıyor. İşte insanoğlunun tarihin başından beri işlediği, affedilemez günahlar...

1. Bizden en çok çekenler kuşkusuz hayvanlar...

Tarihin başından beri amaçsızca öldürüldüler ve çoğunun soyu ya çoktan tükendi ya da tükenme tehlikesinde. Aslında hayat kalma gereğince hayvanlardan yararlanmak anlaşılabilir. Ancak sırf kürkü pahalı diye katledilen hayvanlara ne demeli? Peki sırf biz onları yakından göreceğiz diye hayvanat bahçelerine, akvaryumlara kapatılmaları. Spor diye avlanmaları... İnsanoğlu çok kötü!

2. İnsanoğlunun şımarıklığından en çok çekenlerden birisi de dünyamız...

Fabrikalarımız, egzozlarımız, deodorantlarımız, çöplerimiz vs. yüzünden birkaç milyar yıldır yaşayan dünya son 200 yılda bitme noktasına geldi. Sanayi Devrimi'nden bu yana atmosfere gönderdiğimiz sera gazı ondan önceki birkaç milyar yıla denk. Başka bir dünyamız olmamasına rağmen sürekli onu tüketmeye devam ediyoruz. Unutmayalım ki, daha güneş sisteminin dışına çıkamadık; yani bu dünyaya mecburuz. 

Bir dipnot: Kyoto sözleşmesini imzalamayan birkaç ülkeden biriyiz.

3. Ağaçlara, o kadim dostların katline ne demeli?..

İlkel çağlardan beri insanoğlunun en büyük yardımcısı ağaçlar. Primitif zamanlarımızda bize yırtıcı hayvanlardan koruma sağladı. Sonrasında besin, oksijen ve ısınma aracı olarak da yarar sağladı. Ama şu an bile yok edilen binlerce ağaç, yüzlerce orman var.

Ama insanoğlunun en en büyük zulmü yine insanadır.

4. Ama zayıf olana daha çok... En zayıf olanla, yani bizim yardımımıza en ihtiyacı olanla başlıyoruz: Çocuklar!

İnsanoğlunun en saf hali, kuşkusuz çocuklardır. Ama en çok istismar edilen de çocuklardır. Bu konuda binlerce pozitif ayrımcılığı gözeten yasa çıkmasına rağmen çocuk istismarı hala insanoğlunun en büyük ayıbı olmaya devam ediyor. Sadece kriminal şeylerden bahsetmiyorum; çocuk işçiliği, çocuk evliliği gibi şeylerden bahsediyorum. Çocuklar okullarda dayak yiyor, zorbalığa uğruyor...

5. Yüzyıllardır Afrika'ya el birliğiyle yaptığımız şeylerse çok acımasız.

Açlık, kuraklık, iç savaş, sömürgecilik, kölelik... Hepsi Afrika'nın başında. Sebebiyse tartışmasız Batı dünyası. Hani şu hümanizmin, rönesansın, eşitliğin, kardeşliğin çıktığı yer olan Batı. Pabuçların hümanistleri: Onlar sadece kendilerine hümanistlerdir zaten. Onlar hümanizmi pazarlayadursunlar, Afrika akbabalar tarafından yıllardır yeniyor!

Bunun yanında dünyadaki kaynakların yarısını ABD tek başına tüketiyor. Daha kötü istatistikse sermayenin yarısından çoğu nüfusun sadece %0,01'ine ait. Afrikaysa hala açlıktan kırılıyor.

6. Eşcinsellere yapılanlar...

7. Ve tabii ki kadınlara...

İnsanoğlunun tarihin başlangıcından beri yaptığı en büyük zulümlerden biri de kadın şiddetidir. Ve daha da acısı, bu zulümlere karşı ortaya çıkmış ve insanlık tarihinin belki de en şiddet içermeyen akımı olan Feminizm'e atfedilen şeylere ne demeli. Feminizm, bir canlının kılına zarar vermeye neden olmazken bile, insanlık tarihinin en büyük katili, 40 Milyon kişinin ölmesine neden olan Nazizim'le eşdeğer görülmesi... 

Kadınların bu zulme karşı ses çıkarması bile, insanoğlu tarafından hoş karşılanmaz. Onların penis kıskançlığı vardır, "erkeklerle arası iyi olsaydı feminist olmazdı", itaat etmesi gerekmektedir. Böyle düşünen kadınların olması da en acısı. Garibanın garibana yaptığını kimse yapmaz!

8. İnsanoğlu, zulmedecek kimse bulamazsa kendine zulmeder.

İç savaşlar, darbeler, dünya savaşları... İnsanoğlu, aslında en çok birbirini yok eder. Sebepse biz sizden daha güçlü olmalıyız! İşte bu kadar basit; ama anlamsız.

9. İnsanoğlu asla ama asla ders almaz! İş işten geçtikten sonra "ya biz ne yaptık" der; ama bir süre sonra aynı yanlışı, hatta belki daha beterini yapar.

İnsanoğlu tecavüzcüsüne aşıktır. Sürecin sonunda yine kendinin öleceğini, zulme uğrayacağını bilir; ama yine de o yanlışa düşer. Diktatörlere; baskın, egemen ve zorba erkeklere gönülden bağlıdır. Dünya çok değil 70 sene önce Hitler'in peşinden gidiyordu; şimdiki liderlere bakın, ne dediğimi anlarsınız.

10. Sırf teni ya da tipi kendinden farklı diye öbüründen nefret eder insan.

Bu uğurda ölür, öldürür. Küçük küçük esprilerle başlar ırkçılık; bunu kaldıramayanlarla bir tur daha dalga geçilir. Bu nefret, ufak ufak büyür; nesillere aktarılır. Sonra nefret o kadar büyür ki, soykırıma kadar gider.

11. Sadece tipi ya da teni değil; görüşü, dini, mezhebi farklı diye de zulmetmeye devam eder.

Belki de en çok bu uğurda savaş çıkmıştır. Oysa "Herkes inancını istediğince yaşasın!" ne kadar da basit bir cümle değil mi? 4 kelime 32 harf sadece... Ama dedik ya insanoğlu büyük bir tümör.

12. Linç de en bilindik alışkanlıklarımızdan biridir.

Eskiden linçler şehir meydanlarında yapılırmış; şimdiyse Twitter'da, Ekşisözlük'te, Onedio'da. Yalana gerek yok, hepimiz aynıyız.

Bizden farklı olanla beceremedik; tanıyamadıklarımızla da aramız iyi değil! Peki en yakınımızdakilerle nasılız?

13. İnsanoğlunun hamurunda kıskançlık ve haset vardır.

Kıskancız, hem de başlangıçtan beri. O yüzden Habil ile Kabil boş bir hikaye değildir. Kıskançlığı daha net anlatan bir anlatı daha yoktur. Kıskanırız; hem de en çok empati yapmamız gereken insanları. Örneğin kardeşimizi, yakın arkadaş dediklerimizi, komşumuzu... Dostoyevski Karamazov Kardeşler'de "İyi bir insanın zilletinden ve düşüşünden daha fazla insanın içini rahatlatan bir şey daha yoktur." demiştir. Bence bu konuda söylenebilecek her şeyi kısaca ifade etmiştir.

14. Mesela arkadan bıçaklama en alışılageldik huylarımızdan biridir.

En bilindik ve en eski anlatılar, aslında gerçeği net bir biçimde ortaya çıkarır. Örneğin Sezar&Brütüs ya da İsa&Yehuda anlatıları. "En büyük hançer hep en yakınımızdan gelir." der bu anlatılar. Haklıdırlar da.

15. En başaramadığımız şeyse pek tabii ki gönül işleri. İhanetlerin, aldatmaların, yalanların bini bir para...

Başka birini sevebilirsin, çok normal bu. Ama ayrıl, sonra ne yapacaksan yap. Onu da yapamıyoruz... Hainiz çünkü!

Daha binlerce nefret edilecek özelliğimiz var; kendimizden nefret etmeyelim de ne yapalım?!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hugi

1 ). Dünya ve insanlığın en büyük sıkıntısı kapitalizm ve bunun sahipleride siyonizm iken neden bununla veya vahşi kapitalizmin kendisiyle savaşmıyor, onedioda galeriler açmıyoruzda bu canavarın kuklaları ve yaratılan karşıtlarıyla savaşıyoruz ? 2). Kutuplardaki ayılar ve buzullar yok olurken biz neden beyoğlu-şişlideki ibneleri ilk sıralara alıyoruz ?

coffe_lover

evet bu dünyada çok fazla zulüm oldu ve bunların hiçbirisi göz ardı ediecek biçimde değiller,zaten edilmemeleri de gerekiyor. fakat bizler herkesi zalimlik edenlerden saymamalıyız.çünkü bunun sonunda hepimiz birbimizden nefret etmeye ve başlayacak ve sadece kendi içimize kapanan,bu zulümlere karşılık verme amaçlı da olsa insanlar olarak birbirimize daha da sert olmaktan birbirimizi aşağılamaktan başka hiçbirşey yapmayacağız. aslında birbirimizin hatalarını nasıl düzeltebileceğimize baksak,artık bir olsak ve zulmü yaymak isteyen ve insanlığı haketmeyen insanlara karşı olsak ? çünkü sadece insanlığın bir kısmı bu zalimliği yapanlar. geri kalanlar olarak birleşsek? düşüncelerim bu yönde.

senem-sengul

9. tam aptallık işte, zaten Einstein'ın dediği de o: "Aynı şeyleri yapıp bi şeylerin değişmesini beklemek aptallıktır.

ulas-c.-cakmak

E madem insanlardan nefret ediyorsunuz, neden insanların birbirini öldürmesine kızıyorsunuz. Tam tersine eğer insanlardan nefret ediyorsanız onların birbirlerine verdiği zararları alkışlamanız gerekir. Bu arada çocuklar,eşcinseller,Afrkilalılar falan da insan değil mi, sanki onları farklı bir tür gibi yansıtmışsınız. Gene saçma bir düşünce yapısı gene saçma bir konu. İnsanlığı olduğundan daha iyi bir hale getirmek istiyorsanız kendinizden nefret ederek eziklik yaşamak yerine önce kendinizi sevmeyi öğrenin. Hümanizmden hiç haz etmesem de üyesi olduğum türün, yaşadığı gezegenin hatta galaksinin en üstün canlısı olmasından gurur duyuyorum. Yerine yenisi çıkacak ağaçlar, veya üreyecek hayvanlar için bizim mirasımızı hor görmek ancak aşağılık kompleksidir. Biz olmasaydık bu dünya bir hiç olurdu. Basit bir toprak yığını. Yeryüzünü anlamlandıran bizim veya ileride var olabilecek herhangi bir akıllı canlının varlığıdır.

eski_id

Sahip olduğu savunma mekanizması sayesinde insan beyni, yapmış olduklarını masum yahut parlak vaatlerin ardına saklamayı zaten çok iyi becerebilmekte.. kendisini sevmesi, vijdanını yok farzetmesi daha kötüsü, yanlışını yok farzetmesine bağlı.. galaksinin en üstün canlsı olunması senin tahmininin ötesinde bi veri değeri taşımıyor.. doğanın kendisini yenileme hızı insanın tüketim hızından gerilerde kalalı bir kaç yüzyıl oluyor.. bu konularda biraz daha araştırma yapmanı tavsiye edişim, rica ediyorum kişiliğine bir saldırı olarak algılanmasın.. sadece başka insanları içlerine düştükleri gaflette daha derinlere düşmekten sakınmak, geleceğe bir ümit katabilir..

eski_id

Aşşağlık kompleksi dediğin, zihnin savunma duvarından doğan (normallik algısı) kibir yahut cehaletin körlüğünü içermeyen hal olabilir mi ?.. yeryüzüne anlam katmak mı.. ideolojilerin tümü insan yapılandırması, dolayısı ile kurgudan ibaret.. gerekli yada değil, burda konu nesneye varolmayan atıfların, o nesneye reelde birşey katmadığıdır, yani kendisini önemli zannedenin, önemli olanı, zaman ve mekan algısına göre belirlemesi durumu... başka bir açıdan yaklaşmaya çalışacağım.. senin kurduğun mantık dizilimine göre.. farz edelim, dünya dışı gelişkin bir türün insanlığı yok etmesi yahut köleleştirmesi, bu yetiye sahip olduğu için meşrudur.. hoşgörü dileklerimle..

eski_id

Son olarak uzaylı farz'ıma takılmanı istemem, zira hemen her şeyi farz üstüne kurmuş bir türüz..

gzm-ynklr

İnsanoğlu kötüdür,bencildir,kıskançtır,kendi mutsuz olduğu için ya da yapamadığı için başkasının da mutlu,başarılı olmasını istemez.Sadece kendisini düşünür,bir o elde etmelidir.

Görüş Bildir