İlişkinizde Partnerinizin Öz Güveninizi Zedelemeye Çalıştığının İşareti Olan 15 Tehlikeli Hareket

76PAYLAŞIM

Bu belirtiler olan ilişkilerin öz güveni zedelenen taraf için sağlıklı olduğu düşünülmüyor...

1. Karar verirken sizi önemsemiyor, büyük kararları tek başına alıyor.

Karar vermeyi sevmeyen taraf olsanız da karar alınması gereken bir durumda ikinizin de düşüncelerini söylemesi gerekir, eğer partneriniz kendi kendine kararlar alıyorsa belki de konu hakkında yeterli bilginiz olmadığını ya da fikrinizin onun için önemli olmadığı mesajını vermeye çalışıyor olabilir. Bu kararlar yeni bir perde gibi küçük konular da olabilir, tatilde nereye gidileceği gibi büyük konular da olabilir...

2. Sosyal medyada fotoğraflarınızı size beğenip beğenmediğinizi sormadan paylaşıyor.

Partneriniz belki sizi yorgunken, hastayken ya da eşofmanlıyken beğeniyor olabilir, bu çok tatlı... Ancak sosyal medya herkesin görebileceği bir yer ve bazen kendinizi beğenmediğinizi düşündüğünüz fotoğraflarınızı başkalarının görmesinden pek haz etmeyebilirsiniz. Partneriniz bu tür fotoğrafları paylaşmadan önce size sormadığı için kendinizi çok daha kötü hissedebilirsiniz ve bu kendinize olan saygınızı zedeleyebilir. Bu yüzden paylaştığı fotoğrafları birlikte seçmeniz ilişkiniz için çok daha sağlıklı olacaktır.

3. Konuşurken sözünüzü kesiyor.

Bir insanın sözünü kesmenin kabalık olduğunu bilmeyen yoktur. Partnerinizin çoğunlukla sözünüzü kesmesi onun sizi dinlemiyormuş ve söylediklerinizi önemsemiyormuş duygularına kapılmanıza neden olabilir. Karşınızdaki insanın ne söylediğinizi umursamadığını fark ettiğiniz an oldukça kötü bir andır. Ve bu olay sık sık oluyorsa acaba hiç konuşmasam mı diye düşünmeye başlayabilirsiniz.

4. Sizin aldığınız kararları sorguluyor.

Partneriniz bazen en küçük şeylere bile itiraz edebilir. Kıyafetlerinizin hava koşullarına uygun olmadığından tutun da başka bir ayakkabı giymeniz gerektiğini sorgulayarak yardımcı olduklarını düşünebilirler. Ancak bu itirazlar bazen daha da büyüyüp, işinizi değiştirip değiştirmemek gibi büyük kararlara da karışmaya başlayabilirler. İlk başta tatlı ve yardımcı oluyor gibi gözüken bu davranışlar zamanla negatif bir hal alır ve kendi kendinizi 'Acaba benim bir çocuk olduğumu ve karar veremediğimi mi düşünüyor?' diye sorgulamanıza neden olabilir.

5. Negatif bir vücut dili kullanıyor. (Gözlerini devirmek gibi...)

Vücut dili oldukça etkili bir iletişim şeklidir. Siz konuşurken gözlerini deviren partnerinizin içinden 'Söylediğin şey çok saçma.' ya da 'Sen salaksın ve seni küçümsüyorum.' gibi şeyler söylediğini düşünebilirsiniz. Başka bir negatif vücut hareketi ise 'umurumda değil, konuşmayı bırak' gibi anlamlara gelen kollarını kavuşturma hareketi olabilir.

6. Sizin için önemli olan şeyler konusunda üşeniyor ya da tembellik yapıyor.

Belki amatör bir sanatçı ya da şarkıcı olabilirsiniz ve partnerinizin performanslarınızı izlemesini ve destek vermesini istiyorsunuz. Ya da daha basit düşünürsek, bazı ortak ev rutinlerine yardımcı olmalarını ya da birlikte yürüyüşe çıkmak gibi basit aktiviteleri birlikte yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu oldukça doğaldır ve bunları reddetmeleri sizi umursamadıkları anlamına geliyor olabilir.

7. Kendi fikirlerinizi umursamadan sürekli önerilerde bulunuyor.

Sürekli önerilerde bulunan partnerimizin yardımcı olduğunu düşünürüz. Ama aslında bir konuda, sizin istediğinizi umursamadan ısrarcı bir şekilde öneri sunan partneriniz size hiçbir şeyi doğru yapamıyormuşsunuz gibi hissettirebilir. İyi niyetler ama olumsuz sonuçlar... Sağlıklı bir ilişkide, partneriniz siz sorana kadar önerisini kendisine saklamalı, bu size güvendiğinin bir işaretidir.

8. Sizinle çocukmuşsunuz gibi konuşuyor.

Bir yetişkinin başka bir yetişkinle küçük bir çocukmuşçasına konuşması hiç hoş bir durum değil. Partneriniz size toplum içinde ya da yalnızken böyle davrandığında utanabilirsiniz ve küçük düşmüşsünüz gibi hissedebilirsiniz. Çocuk gibi konuşma tutumu size aşağılanmış ve değersiz hissettirebilir. Eğer partneriniz sizinle sık sık bu şekilde konuşuyorsa size hak ettiğiniz saygıyı göstermiyor demektir.

9. Sunduğunuz fikirlerin çoğuna 'hayır' cevabını veriyor.

'Hayır' cevabı hava olabilir, hatta psikologlar bu cevabı daha fazla vermemiz gerektiğine inanıyor. Ancak partneriniz sunduğunuz her fikre hayır cevabını veriyorsa, bu cesaretinizi kırabilir ve kendinize olan saygınızın azalmasına sebep olabilir. Sık sık bu cevabı duyduğunuzda, kendinizi değersiz ve iyi fikirleri olmayan biri gibi hissetmeniz çok normal...

10. Yaptığınız şeyleri tekrar yapıyor ya da hep kontrol ediyor.

Eğer partneriniz yaptığınız her işi tekrar kontrol ediyorsa ya da baştan yapıyorsa, bu size hiçbir işi düzgün yapamadığınız mesajını verebilir. Elbette bazı işler iki kere kontrol edilebilir ancak bu her yaptığınız işte olmamalı.

11. Söyledikleri ve eylemleri birbirine uyuşmadığı için sizi hep tahmin etmek zorunda bırakıyorlar.

Partneriniz sizinle birlikte bir plan yaptığı için mutlu olabilirsiniz ancak aniden fikirlerini değiştirebilirler ve size bir neden bile vermezler. Sürekli olarak bu ani değişimler kendinizi suçluymuşsunuz gibi hissettirebilir. 'Ya yanlış bir şey söylediğim için fikrini değiştirdiyse?' gibi düşüncelere kapılabilirsiniz, bu da kendi kendinize olan saygınıza büyük ölçüde zarar verir.

12. Gerektiğinden fazla tavsiye ve yardım sunuyorlar.

Bir şeyde başarılı olduğunuzda, partneriniz kendini rekabetçi hissedebilir ve başarılarınızı kıskandığı için sizi geride tutabilir... Bu tarz tavırlar kendinize olan güveni yok edebilir. Sırf daha iyi bildiklerini ve daha iyisini yapabileceklerini kanıtlamak için sürekli yardım sunabilirler ve istemediğiniz tavsiyelerde bulunabilirler. Sağlıklı bir ilişkide, her iki taraf birbirinin fikirlerine saygı duymalıdır.

13. Tartışmayı reddediyorlar.

Eğer partneriniz zamanla sizinle tartışmayı reddediyorsa, bir şeylerin uğruna tartışmanın gereksiz olduğunu düşündüğü anlamına gelir. 'Seninle bu konuda tartışmak bile istemiyorum.' gibi cümleler kurarak her konuda haklı olduklarını ve başka bir şeyi umursamadıklarını düşünürler. Tam anlamıyla kavga etmeniz gerekmiyor ama karşı tarafın da sözlerine ve düşüncelerini belirtmesine izin vermeleri gerekmekte.

14. Duygularınızı yanlış anlıyorlar.

Hayattaki çok şey stres kaynağı olabilir, partneriniz işi yüzünden üzgün ya da endişeli olabilir... Ama bunun acısını sizden çıkarması doğru değildir. Bu davranışları zamanla size herhangi bir şey olduğunda suçlu olan kişi sizmişsiniz gibi hissettirir. Zamanla onları yeteri kadar mutlu edemediğinizi düşünürsünüz.

15. Bir neden olmadıkça sizi sevdiğini söylemiyor.

Eğer partnerinizin onayını ve sevgisini sürekli olarak kazanmanız gerekiyorsa bu onlar için yeterince iyi olmadığınızı hissetmenize neden olabilir. Bu sağlıklı bir ilişkide olan bir davranış değildir, partneriniz size sevgi dolu davranmadığı için sürekli kendinizi sevdirmeye çalışabilirsiniz ancak bu ilişki sağlıklı değildir. Siz kendiniz olduğunuz için sevilmelisiniz, yapabildikleriniz için değil...

İlişkinizde bunlardan birini yaşadınız mı? Sorunu nasıl çözdünüz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

En Kısa Sürede Kurtulmanız Gereken Sağlıksız ve Tek Taraflı Bir İlişkide Mahsur Kaldığınızın 10 İşareti - onedio.com
En Kısa Sürede Kurtulmanız Gereken Sağlıksız ve Tek Taraflı Bir İlişkide Mahsur Kaldığınızın 10 İşareti - onedio.com
İlişkilerinde Üzen mi Yoksa Üzülen misin? - onedio.com
İlişkilerinde Üzen mi Yoksa Üzülen misin? - onedio.com
İlişkinizde Artık Bir Şeylerin Yolunda Gitmediğinin Sinyallerini Veren Cinsel İlişki Sırasında Gerçekleşen 7 Durum - onedio.com
İlişkinizde Artık Bir Şeylerin Yolunda Gitmediğinin Sinyallerini Veren Cinsel İlişki Sırasında Gerçekleşen 7 Durum - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir