Her Gün Konuşuyoruz, Ne Biliyoruz? Feminizm Hakkında Ufkumuzu Genişletecek 20 İlginç Bilgi

2.9bPAYLAŞIM

Feminizm hakkında her gün birileri bir şeyler söylüyor. Bu insanlardan çok azı gerçekten feminizmin ne olduğunu biliyor. Bu her gün konuşulup, bir sürü soru işareti uyandıran konu ile ilgili bilmeniz gereken şeylerden bazılarını sizler için Fact Retriever'dan derledik.

Kaynak: https://www.factretriever.com/feminism-f...

1. "Feminizm" kelimesi İngilizce'de 1890'lı yıllarda yer almaya başlasa da, kadınların ayrımcılığa ve cinsiyetçiliğe karşı bilinçli mücadelesi çok daha eskiye dayanıyor.

2. Dünya üzerindeki bütün kadınların üçte biri dövülüyor veya tecavüze uğruyor.

3. Kadın cinayetlerinin yaklaşık olarak %38'i, en yakınlarındaki erkekler tarafından işleniyor.

4. Yapılan son bir araştırmaya göre, Amerikalıların yalnızca %20'si kendisini feminist olarak görüyor.

Yaklaşık olarak %8'i feminizm karşıtı, %63'ü de tarafsız kalıyor bu durumda. Katılımcıların %82'si kadınların ve erkeklerin eşit olması gerektiğini savunuyorken, %9'u eşit olmamaları gerektiğini dile getirdi.

5. Nobel Barış Ödülü'nü alan ilk kadın olan Jane Addams (1860-1935), aynı zamanda Amerika'da sosyal hizmet mesleğinin de kurucusu olarak görülür.

6. Birleşmiş Milletler'e göre Mısır'daki kadınların ve küçük kızların %99.3'ü cinsel istismara uğruyor.

7. 10 ülkede kadınlar eşlerine yasal olarak boyun eğmek zorundalar. Yalnızca 76 ülke aile içi şiddete yönelik yasal yaptırıma sahip. Bunların arasından yine yalnızca 57 tanesi cinsel istismara yönelik düzenlemeyi de içeriyor.

8. Dünya üzerindeki kadınların sadece %24'ü üst düzey yönetimde görev alıyor.

9. Şimdiye kadar dünya üzerindeki kaydedilmiş en yüksek ilk iki IQ puanı kadınlara ait.

10. Dünya üzerindeki isimlendirilmiş alanların yalnızca %1'inin sahibi kadınlar.

11. Yaklaşık olarak 1.2 milyon çocuk, insan kaçakçılığının kurbanı oluyor. Bunlardan %80'i ise kız çocuğu.

12. İlk roman "The Tale of the Genji", 11. yüzyılın başlarında Murasaki Shiikibu adlı bir kadın tarafından yayımlandı.

13. Lise diplomasına sahip olan kadın sayısı, erkeklere oranla daha fazla.

14. Yeni Zelanda, 1893 yılında kadınlara oy kullanma hakkı vererek bir ilke imza atmıştır.

15. 2014 yılında dünya çapında yaklaşık olarak 14 milyon kız çocuğu evlendirildi. Bunların arasında 8 yaşında olan bile var.

16. Vatikan'da kadınların oy kullanma hakkı yok.

17. 19. yüzyılın başlarında Avrupa'da ve Amerika'da evli kadınların eşlerinden ayrı yasal bir kimlikleri yoktu.

Bu durumda, kadınlar eşlerinden ayrı herhangi bir davada görev alamazlar, jüride oturamazlar, eğer dul iseler herhangi bir mülk sahibi olamazlar veya vasiyet yazamazlardı. Velayet ise genellikle çocuğun babasına verilirdi.

18. Hindistan'ın bazı kısımların yol güvenliği kanunları kadınları kapsamıyor. Dolayısıyla her yıl binlerce kadın yaralanıyor veya ölüyor.

19. Yemen'de kadınlar yalnızca 'yarı görgü tanığı' olarak kabul ediliyor.

Bu da, eğer bir erkeğin desteği yoksa kadınların ifadesinin ciddiye alınmadığını gösteriyor. Buna ek olarak kadınlar zina, iftira, hırsızlık ve cinsel ilişki konularında ifade veremiyorlar.

20. 1965 yılında piyasaya çıkan doğum kontrol hapları, kadınların kariyer ve annelik arasında seçim yapmalarına olanak tanıdı.

Veya ikisini birden yapmalarına.

🤗🤗

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ender-deniz

Dünya üzerindeki bütün kadınların üçte biri dövülüyor veya tecavüze uğruyor.

kono-chan

aslında erkekler içinde eşitsizlik oluyo...kadın erkek deilde insan olarak bakılsa :3

deadend

keşke iki taraf da biraz daha uysal olabilseydi. ben genel olarak anlaşamayan iki karakterde iq düşüklüğü ve bununla paralel şekilde çalışması gereken beyin yapısında eksiklik olduğunu düşünüyorum. - biri çıkıyor diyor ki "erkekler aptaldır, erkekler kötüdür, erkekler odundur/öküzdür" diğeri buna istinaden diyor ki "feminaziler geldi hehe, mutfak robotusun sen, erkekler güçlüdür/kadınlar zayıftır" sadece kısa bi diyalog örneği verdim. bazen böyle tartışmalara giren iki tarafın da ağır şekilde salak olduğunu düşünüyorum. çocuklaşmayı bırakın artık. göt kadar dünyada doğru düzgün yaşamayı öğrenemediniz, bu neyin kini bu neyin öfkesi? ama sizden bi bok olmaz ya, umudum yavaş yavaş tükeniyor. neyse

deadend

evet, kişisel olarak birileri birilerinden daha fazla olabilir. ama ırk olarak kimse kimseden eksik değildir. fiziksel olarak elbette cins olarak birbirimizden farklı olmak zorundayız, ama yaşamsal fonksiyon yönünden herkes aynıdır. ne yani erkekler uçabildi de kadınlar yerine mi saydı? veya kadınlar ışınlanabildi ve erkekler otobüs mü kullandı? şu beyninizi azıcık çalıştırsanız mucizevi bi şey olduğunu göreceksiniz de, işte. inanmak düşünmekten daha kolaydır her zaman. anlıyorum ama hak vermiyorum.

jusstcrazy

şu aq dünyasında erkek olmak vardı

ahmet-okdem

hala geç değil :D

jsy

Kadınlara karşı yapılan pozitif ayrımcılığın da etkisini küçümsememek lazım. Ya kaba kuvvetle sindiriyoruz ya da her işini yapıp fonksiyonsuzlaştırarak sindiriyoruz. Tabii bu karşılıklı ego alışverişinden keyif alan insanlar da var ama bir fikri ele alırken sığ insanlar ölçeğinde almamak gerekir.

Görüş Bildir