Hepimizin Bedeninde Bulunan Ancak Daha Az Kullandığımız İçin Zamanla Yok Olacak 15 Vücut Parçası

514PAYLAŞIM

Charles Darwin, İnsanın Türeyişi isimli kitabının ilk bölümlerinde bazı vücut parçalarının gereksiz ve işe yaramaz olduğunu söylemiş. İşte o parçalardan bazıları...

1. Vücut tüyleri:

Kaşlarımız gözlerimize ter gelmemesi konusunda yardımcı olur, erkeklerdeki sakal ise karşı cinsi cinsel olarak etkilemede rol oynar. Ancak görünüşe göre insan vücudunda bulunan diğer tüylerin çoğu hiçbir işe yaramıyor.

2. Paranazal sinüsler:

Baş dönmesi etkisi dışında kimse neden bu zahmetli ve mukus kaplı boşluklara sahip olduğumuzu bilmiyor...

3. Harici kulak kasları:

Tavşan ve köpek gibi bazı hayvanlar, bu egzotik kulak kasları sayesinde kulaklarını bağımsız olarak hareket ettirebilirler. İnsan vücudunda da bu kaslar bulunuyor, bu yüzden bazı insanlar kulaklarını kıpırdatabiliyor, ancak bu kaslar hiçbir işe yaramıyor.

4. Yirmilik dişler:

İlk insanlar hayatta kalmak için yeterli kalori almak zorundalardı, bu nedenle bu dişleri kullanarak bitki çiğniyorlardı. Günümüzde işe yaramayan bu dişlere dünya nüfusunun %5'i hala sahip...

5. Servikal boyun kaburgası:

Muhtemelen sürüngen çağlarından kalan bu servikal kaburgalar dünya nüfusunun %1'inden daha azında görülüyor. Bazı insanların sadece bir tarafında bulunurken (sağ veya sol) bazı insanların iki tarafında da bulunuyor. Bu kaburgalar genellikle sinir ve arter sorunlarına yol açıyor.

6. Palmaris longum kası:

Bu uzun kas, dirsekten bileğe kadar uzanır ve günümüzdeki insan popülasyonunun %11'inde bulunmaz. Eski zamanlarda bir yerlere asılmak ve tırmanmak için önemli olan bu kas, günümüzde bir dövüş sanatçısı veya kaya tırmanıcısı değilseniz bir işinize yaramıyor...

7. Erkek meme uçları:

Hem erkeklerin hem de kadınların meme uçları vardır çünkü fetal gelişimin erken aşamalarında, henüz doğmamış olan çocuk cinsiyetsizdir. Bu nedenle her iki cinsiyette de meme ucu bulunur. Ancak erkekler bebekleri emzirmek için gerekli olan prolaktin seviyelerine sahip olmadıkları için süt üretemezler, bu da erkek meme uçlarının gereksiz olduğunu kanıtlar.

8. Arrector Pili Kası:

Bu küçük kaslar, hayvanlar tarafından ısı yalıtımı için kürklerini kabartmak istediklerinde kullanılır. İnsanlarda da bulunan bu kasın tek görevi tüylerin diken diken olmasıdır...

9. Apandisit:

Kalın bağırsağa bağlanan bu dar kaslı tüp, insan diyetinin hayvansal proteinden çok bitki maddelerinden oluştuğu durumlarda selülozu sindirmek için özel bir alan görevi görüyordu... Artık günümüzde pek ihtiyacımız olduğu söylenemez.

10. 13. kaburga kemiği:

İnsanlara en yakın hayvanlar olan şempanzeler ve gorillerde fazladan kaburga bulunuyor. Çoğu insanda 12 tane bulunuyor ancak yetişkin popülasyonunun %8'inden fazlasında tıpkı şempanzeler gibi 13 tane bulunuyor.

11. Ayak parmakları:

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre insanlar yürürken dengelerini ayaklarının ortalarından sağlıyor. İnsanların yürüme eğilimi bu yönde gelişirse, zamanla ayak parmaklarımıza ihtiyacımız olmayacak diyebiliriz...

12. Kuyruk sokumu:

Aynı zamanda coccyx olarak da adlandırılan bu kemik, eskiden memelilerin iletişim durmak ve denge sağlamak için kullandığı bir kemiktir ancak hala vücutlarımızda bulunmaktadır.

13. Üçüncü göz kapağı:

Kuşların ve memelilerin atalarında ortak bir özellik bulunur; gözleri tozlardan korumak için üçüncü bir göz kapağı. Bu özellik insanlarda gözün iç köşesinde minik bir kıvrım olarak görülür.

14. Darwin çıkıntısı:

Modern insanlarda kulağın üst kısmında bulunan ve içe doğru katlanmış olan noktaya Darwin çıkıntısı adı verilir. Bu çıkıntı ilk insanlarda bulunan ve uzaktaki seslere odaklanmayı sağlayan daha büyük bir şeklin kalıntısı olabilir.

15. Subclavius kası:

Kaburgadan köprücük kemiğine kadar omzun altında bulunan bu küçük kas, insanlar hala dört ayak üzerinde yürüseydi işe yarayabilirdi. Bu kas bazı insanlarda 2 tane bazılarında ise 1 tane olabiliyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Birbirinden Değişik Özelliklerini Bütün Dünyaya Göstererek Kendilerine Hayran Bırakan 16 İnsan - onedio.com
Birbirinden Değişik Özelliklerini Bütün Dünyaya Göstererek Kendilerine Hayran Bırakan 16 İnsan - onedio.com
İki Ay Boyunca Jawline Egzersizi Yaparak Yüzünü Tamamen Değiştirdiğini İddia Eden Model - onedio.com
İki Ay Boyunca Jawline Egzersizi Yaparak Yüzünü Tamamen Değiştirdiğini İddia Eden Model - onedio.com
Midemizden Gelen Gurultu Nasıl Oluşur? - onedio.com
Midemizden Gelen Gurultu Nasıl Oluşur? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kullanici-turkcell-4592

16.Beyin.

betul-ozcicek

1 numara vücut tüyleri o kadar işe yarıyor ki,yanık kaza gibi durumlarda derinin kendini hızlı bir şekilde iyileştirmesi vücut tüyü,kıllar sayesinde(kıl kökü soğancık)bunu bilen gercek dermatolog doktorlar kesinlikle lazer epilasyon önermez çünkü lazer epilasyon kıl köklerini kurutur,kazara yanık olsa iyileşme çok yavaşlar hatta iyileşme geciktiği için yanığı derinleşip ameliyat olan insanlar gördüm,yani tüylerimiz çok kıymetli ve görevleri var,deriyi iyileştiren tüy,kıl

aaabbbcccddd

''bu da erkek meme uçlarının gereksiz olduğunu kanıtlar.'' zevk alıyoruz abi oradan

bookworm

Tam çıkıp bir iki hatanı düzelteyim dedim sonra baktım ki nereden tutsam elimde kalacak baştan sona çöp. Sinüsler olmadan başını dik tutamazsın, sadece bunu bil yeter. Servikal boyun kaburgası ne a.k? Yabancı bir kaynaktan translate kullanarak mı çevirdin? Clavicula'yı mı söylemek istedin. Eğer onu dediysen hemen sil içeriği.

gaddar

Servikal boyun kaburgası neresi oluyor Köprücük kemiğini göstermişler o da herkeste var zaten. Zaten acayip saçma olmuş Ayak parmağı olmadan yürünürmüş. Ulan hep düz yolda mı yürüyeceksin.Ayakkabının içinde bile eğip büküyoz.

criglernajjar

Saçma sapan bir yazı olmuş. Bir kere editör "apandisit" ile "apandis" kelimelerinin farkını bilmiyor. "Arrector pili" diye bir kas yok, "Errector pili" var. "Servikal boyun kaburgası" diye bir şey zaten literatürde yok, editör element uydurmuş yani.

Görüş Bildir