Görüş Bildir
Haberler
'HDP'nin AKP ile İttifak Yaptığını Söylemek Alçaklıktır'

'HDP'nin AKP ile İttifak Yaptığını Söylemek Alçaklıktır'

Ulaş
27.12.2014 - 17:08
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti ile işbirliği yaptıkları yönünde yapılan eleştirileri değerlendirerek, 'Hiç kimseyle seçim öncesi ucuz pazarlığımız yok, olmadı, olmayacak. Hele hele AKP gibi bir partiyle. Yarın buradan çıkıp Roboski'ye gideceğiz. Roboski'nin hesabını vermemiş bir partiyle oturup milletvekilliği pazarlığı yapıp, onlara milletvekilliği armağan edeceğimizi düşünenler kusura bakmasın alçaklık yapıyorlar. Tek kelimeyle alçaklık yapıyorlar' dedi.

Tunceli'de partisinin 1'inci Olağan İl Kongresi'ne katılan HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, salona girişte kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanırken, salona girerken yaşanan izdiham nedeniyle ezilme tehlikesi geçirdi. Demirtaş, salonda yaklaşık 3 bin kişi tarafından ayakta karşılandı. Salon içinde Kobani'deki çatışmalarda hayatını kaybeden birçok kişinin resimleri ile Abdullah Öcalan posterinin de olduğu görüldü.

'BARAJIN DUVARLARI ÇATLAMAYA BAŞLADI'

Demirtaş,'Hırsız, 'yüzde 50 oy alacağız' diyor. Hırsızda bu özgüven var, sizde neden olmasın?' diyerek, seçim barajı ile ilgili şöyle konuştu:

'Cumhuriyet tarihi boyunca ezilenler mücadele ettiler, mücadelelerini yükselttiler, büyüttüler 10 yılda bir askeri darbelerle bütün kazanımlarımız tuzla buz edildi. Fakat yılmadık, bıkmadık. İnatla, ısrarla bütün bu mücadele değerlerini demokratik iktidara taşıyacak zamanı bekledik. Şimdi bunun fırsatını yakaladık. Çıkışını yakalamak istiyoruz artık. 2015 seçimleri işte bu tarihi fırsatı bize sunan, büyük bir olanağı yaratan büyük bir gelişmedir. Emin olun arkadaşlarım yüzde 10 barajı, zihinlerdeki psikolojik barajdır. Biz barajı tarumar edeceğimize inanalım, bakın barajın duvarları daha şimdiden titremeye başladı. Daha seçime 6 ay var, barajın duvarları çöktü. Yeter ki özgüvenimiz olsun, biri birimize inanalım, güvenelim. Üstelik de daha önce de söyledim; hırsız, hırsız yav, 'yüzde 50 oy alacağız' diyor. Hırsızda bu kadar güven varken sizde niye özgüven olmasın? Türkiye'nin ve Kürdistan'ın bütün ezilen halkları; bu ülke hepimizin ortak vatanıysa, her karış toprağında bizim alın terimiz varsa, Çanakkale'de bu ülkeyi kuracak kurtuluş savaşını başlatanlar yan yana yatıyorsa, bu ülkeyi o halde bunlar yönetecekler. Hırsızlar, soyguncular, talancılar değil.'

'AKP İLE GİZLİ BİR PLANIMIZ YOK'

Parti olarak seçime girmelerinin, bazı kesimler tarafından, 'AKP ile gizli bir planları var' şeklinde yorumlanmasına tepki gösteren Demirtaş, 'Hele hele bütün bu mücadeleyi getirip AKP'ye peşkeş çekeceğimiz iddialarını ortaya atanlar asla ve asla bu geleneği tanımamışsınız. Aklı başında olduğunu iddia eden bazı kalemler ve kişiler bunu yazma cesaretini kendinde görüyorsa, kusura bakmasınlar onların demek ki gizli bir planları var. bizim HDP olarak AKP'yle gizli bir planımız yok. Kapalı kapılar ardında, gizli hesaplara, pazarlıklara girmedik, girmeyeceğimizi de defalarca ispatladık. Nasıl bir mücadeleyi AKP'ye karşı yürüttüğümüzü defalarca ispatladık. Halen bu mücadeleyi sürdürüyoruz, halen yürütüyoruz. Ama buna rağmen halen bir kesim şunu yazıyor; HDP partiyle girip barajın altında kalacak, milletvekillerini böylece AKP'ye peşkeş çekmiş olacak. Biz bütün bu mücadele geleneklerinin, emeklerin, değerlerin ortak bileşkesi olarak bu mücadeleyi yürütüyoruz. Geleneğimizde ucuz pazarlık yoktur. Geleceğimizde ucuz pazarlık olsaydı, değerlerini satmak olsaydı, bu gün Mazlum Doğan yaşıyor olurdu. Pazarlığa girmediği için, faşizmin suratına tükürdüğü için bu gün Mazlum Doğan'ın fotoğrafı oradadır. Eğer ki biz ucuz pazarlıklarla satan bir hareket olsaydık Sakine Cansız bu gün yaşıyor olurdu. Ve Türkiye devrim geleneğini, devrimci geleneğinin pazarlıkçı ruhu olsaydı, İbo (İbrahim Kaypakkaya) işkence tezgahında pazarlık yapsaydı şimdi yaşıyor olacaktı. Deniz ve arkadaşları idam sehpasına yürürken pazarlıkçı olsalardı o gün asmayacaklardı onları, yaşıyor olacaklardı' diye konuştu.

CHP'YE AK PARTİ ELEŞTİRİSİ

CHP'lilerin, AK Parti ile ittifak yapacağı söylentilerini sert bir dille eleştiren Demirtaş, 'Şimdi bir kısım CHP'li arkadaşlarımız diyor ya; 'efendim baraj altında kalıp 40-50 milletvekilini AKP'ye' verecekler. Bu oyun, bu tezgah eğer bizim tarafımızdan planlanmışsa, bu CHP'li kardeşlerime bu oyunu bozmaları konusunda çağrı yapıyorum. HDP'ye oy verin, oyunu bozun. Siz de gelin CHP'li kardeşlerim siz de gelin HDP'ye oy verin, barajı rahat rahat aşalım bozalım oyunu. Formül ortada. Bu senaryoyu tutturamayanlar da başka bir şey yazıyorlar. Diyorlar ki, 'bunlar barajı aşsa bile, barajı aştıktan sonra zaten AKP'yle pazarlık yapmışlar, anlaşmışlar birlikte anayasa yapıp başkanlık sistemini getirecekler.' Şimdi barajı aşsanız bir dert, aşmasanız bir dert. Bunları inandırmak mümkün değil. Kafaları tüccar kafası ya, pazarlığa alışmışlar. Bütün hayatları pazarlık ya. Bir kez daha açık net tekrarlıyorum Halkların Demokratik Partisi ve partimizle birlikte yürüyen dostlarımız; dost, kardeş partilerimiz ve toplumsal kesimler dışında hiç kimseyle ittifak arayışımız yok, ittifak görüşmemiz yok, olmayacak. Hiç kimseyle seçim öncesi ucuz pazarlığımız yok, olmadı, olmayacak. Hele hele AKP gibi bir partiyle. Yarın buradan çıkıp Roboski'ye gideceğiz. Roboski'nin hesabını vermemiş bir partiyle oturup milletvekilliği pazarlığı yapıp, onlara milletvekilliği armağan edeceğimizi düşünenler kusura bakmasın alçaklık yapıyorlar. Tek kelimeyle alçaklık yapıyorlar. Böyle muhalefet olmaz. Bu iktidar, bu kadar güçlüyse bu muhalefetin basiretsizliği yüzündendir. Onların defalarca sunduğu fırsatlar yüzündendir. Defalarca onların verdiği paslar yüzünden AKP bu kadar gol atabilmiştir2 şeklinde konuştu.

'PARALEL ÇARŞAFIYLA SOKAĞIN MEŞRU TALEPLERİNİ ÖRTEMEZSİNİZ'

Güvenlik yasasını da sert bir dille eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin paralel yapı çarşafıyla sokağan meşru taleplerini örtmeye çalıştığını savunarak, 'Israrla çarpıtıp, güvenlik yasalarıyla muhtemel toplumsal muhalefeti ve gösterileri sınırlamak ve polise infaz yetkisi vermek için bakın güvenlik yasasını halen dayatıyorlar. Halen Başbakan, 'biz bunu çıkaracağız, pazarlık konusu bile değil' diyor. Yanlış yapıyorsunuz Başbakan yanlış yapıyorsunuz. İnfaz yasası çıkararak yanlış yapıyorsunuz. Siz üniversite hocasısınız. Hadi öbürü anlamıyordu bu işlerden, tarih bilmiyordu. Öbürünün kafası sadece ticarete çalışıyordu. Siz profesörsünüz, kalın kalın kitaplar yazmışsınız bilmeniz lazım. Zulüm yasaları halk direnişini durduramaz. Meşru halk direnişlerini yasalarla durduramazsınız. Tarihte bunun binlerce örneği var, okumadınız mı bunu profesör olarak? Sokağa şimdi kim çıksa artık üstünde, altında paralel yapı arayıp, sokağın o meşru taleplerin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Paralel çarşafıyla, paralel yorganıyla sokaktaki muhalefetin taleplerini görünmez hale getirmeye çalışıyorlar. Evet bu ülkede bir paralel var ve sizin can yoldaşlarınızdı onlar. 11 yıl beraber paralel paralel, tıpış tıpış yürüdünüz. Bizimle ilgili değil onlar, sizinle ilgilidir. Halkın içinde paralel yok. Hükümetin içinde, devletin içinde paralel var

Konuşmasının ardından Demirtaş, partisinin Elazığ il kongresine katılmak üzere Tunceli'den ayrıldı.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

amq köpeği can dese çor gelir bana.